romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

DISKUZNÍ POŘAD: Hlásit se k romské národnosti? Nehlásit? A proč? Diskutovali Helena Válková, Vojtěch Lavička a Michal Miko

24.3.2021 18:20

Ve speciálu ROMEA TV diskutovali vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková, publicista Vojtěch Lavička a ředitel platformy RomanoNet Michal Miko o důvodech, proč se v přechozích letech přihlásil k romské národnosti jen zlomek Romů. Při sčítání lidu v roce 2011 to bylo pouze 11 746 osob. Kvalifikované odhady kalkulují s počtem 200  až 250 tisíc osob. Debatu moderovali Jarmila Balážová a Tomáš Bystrý.

„Já si myslím, že dehonestace prochází naším životem od dětství… Ať už je to učitelem, spolužákem, politikem, ať už je to kdokoliv, a to těm lidem, zvláště v lokalitách nepřidává na sebevědomí. Dalším problém je pak to, že většina Romů prošla speciálním vzdělanostním systém a úroveň znalostí je malá,“ zamýšlí se nad důvody malého počtu osob hlásících se k romské národnosti Michal Miko.

„Dehonestace má obrovský vliv. Od první Gabalovy zprávy je na Romy nahlíženo jako na sociální skupinu lidí, kteří žijí v ghettech. A ty zbývající dvě třetiny, které v ghettech nežijí, ty najednou jakoby zmizeli… Společnost vidí jenom Romy, kteří jsou problémem, které je potřeba řešit. Rom je outsiderem společnosti, člověk, který by měl procházet kolem zdi a nebýt moc viděn… To má pochopitelně vliv na to, zda se za Roma označí, nebo ne,“ doplňuje Vojtěch Lavička.

Debata se později stočila také k politické angažovanosti Romů, zda je politická vůle k zapojení romských zástupců v nejvyšších státních orgánech České republiky.

„Myslím si, že velký rozdíl ve prospěch například Slovenska je větší zastoupení Romů v těch státních orgánech, politických, ve státní správě, a v tomto ohledu směru Česká republika trošku pokulhává. Proto jsem rád, že ve strategii na léta 2021 až 2030, je v roce 2022 kalkulováno se zřízením romské zmocněnkyně (zmocněnce) a myslím si, že by to rozhodně i v této oblasti víc prospělo i k propagace těch bytostně romských otázek," uvedla v debatě Helena Válková, vládní zmocněnkyně pro lidská práva.

"Já jsem říkala i premiérovi Andreji Babišovi, že v tom příštím období, ať už bude premiérem on nebo někdo jiný, tak musíme udělat další krok a více vás zapojit na té centrální úrovni,“ dodala k tématu vládní zmocněnkyně.

Kromě online hostů byly součástí speciálu i předtočené příspěvky dalších zajímavých respondentů, kteří poskytli další zajímavý vhled do problematiky sčítání lidu – Jolana Voldánová, tisková mluvčí Statistického úřadu, Lucie Fuková, koordinátorka Regionálního centra pro podporu zdraví, David Tišer, ředitel nevládní organizace Ara art a Zuzana Kumanová, státní tajemnice ministerstva kultury SR.

th, jab, brf, LC, nar, bys, vhl, ryz
Přečteno: 1549x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Statistika, sčítání 2021, sčítání obyvatel, Romové, Integrace, Vláda, ZmocněnecHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo