romea - logo
29. listopadu 2020 (neděle)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hlavním tématem výročí listopadu 1939 a 1989 byli uprchlíci

17.11.2015 20:45
Na Albertov přišlo 17. 11. 2015 několik odpůrců Miloše Zemana (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)
Na Albertov přišlo 17. 11. 2015 několik odpůrců Miloše Zemana (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

Hlavním tématem dnešních akcí v Česku k připomenutí obětí studentů za nacismu v roce 1939 a studentských demonstrací v roce 1989 byla současná uprchlická krize. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyzval k mírnění hněvu vůči uprchlíkům. Prezident Miloš Zeman naopak hájil odpůrce migrantů. Stejné téma mělo i několik demonstrací. Řada lidí ale také přišla jen zapálit svíčku a připomenout si historické události spojené s dnešním datem.

Sobotka: Na strachu s uprchlíků parazitují populisté

Premiér vystoupil s projevem po boku nynějších studentů u pražské Hlávkovy koleje, spojené s popravami a represemi nacistů vůči studentstvu v roce 1939. Sobotka řekl, že s migrační vlnou přichází do Evropy stín války, a na strachu lidí parazitují populisté. Hněv lidí se ale podle něj nesmí obrátit proti uprchlíkům. Později ještě premiér poděkoval českým dobrovolníkům, kteří v cizině pomáhají běžencům.

"Jsme nesmírně vděčni premiérovi, že našel občanskou a politickou odvahu k tomu dnešnímu pozvání v situaci, kdy je taková atmosféra proti uprchlíkům a zároveň kdy prezident mluví s úplně opačným křídlem toho veřejného mínění, kdy mluví s Konvičkovci na Albertově. Určitě nebylo úplně jednoduché se bavit s námi, co uprchlíkům aktivně pomáháme," uvedl Jan Piňos ze sdružení Czech Team, které působilo na srbsko-chorvatských hranicích.

Zeman v jednom šiku s populisty

Hlava státu vyzvala k ochraně odpůrců pomoci uprchlíkům, kteří jsou prý neprávem označováni za rasisty, fašisty a islamofoby. Zeman to prohlásil na pražském Albertově na akci organizace Blok proti islámu, kam kvůli tomu ochranka nepustila studenty k pamětní desce věnované právě studentům. Prezident požadoval toleranci vůči odlišným názorům a zároveň nazval své kritiky "řvoucím stádem".

Podle zástupců české vlády i opozice byl Zemanův projev určený pouze jeho příznivcům, nikoliv celému národu. Negativně reagovali i představitelé vysokých škol. Podle rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka si v Praze svátek studentů ukradla xenofobní organizace.

"Miloš Zeman dnes překročil veškeré meze. Stoupl si na pódium vedle výkvětu současné extrémistické scény a sdělil "svému" národu, že fašismus nemá nazývat fašismem, islamofobii," okomentoval Zemanovu účast na Albertově ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

Po skončení akce se odpůrci a příznivci Zemana na Albertově slovně střetli. Několik mladých lidí zůstalo stát na ulici s transparenty "Nenávist není řešení" nebo "Svoboda, solidarita". Další drželi červené karty jako připomínku loňského 17. listopadu, kdy kartami tisíce lidí v Praze vystavily Zemanovi symbolickou stopku.

Ovčáček ke studentům: Průhledná propagandistická akce

Asi dvě hodiny před začátkem islamofobní demonstrace na Albertově policie odmítla pustit skupinu studentů, kteří chtěli zapálit svíčku u zdejší pamětní desky.

„Nebudu vám to vysvětlovat, nebudu se vám k tomu vyjadřovat.“ Slova ochranky, která odmítla k pamětní desce na pražském Albertově pustit studenty místních fakult. Před polednem tam chtěli zapálit svíčky. Za zátarasy přitom už v té době byla řada příznivců Miloše Zemana a protiislámské organizace, která na 14:00 svolala akci "na podporu názorů prezidenta republiky na imigraci a islám".

Posted by Otázky Václava Moravce on 17. listopad 2015

Několik českých politiků se proti tomu ohradilo. "Musím s politováním konstatovat, že v listopadu 89 studenti na Albertov mohli. Hanba," konstatoval na Twitteru lidovec Svoboda. Jeho stranický kolega Pospíšil napsal na svůj Twitter: "Nepustit 17. listopadu studenty na Albertov, protože tam za dvě hodiny bude prezident Zeman, je nehoráznost."

Předseda ODS Fiala, který je bývalým rektorem Masarykovy univerzity v Brně, považuje postup za zneuctění památky listopadových událostí. "Nevpustit studenty zapálit svíčky k pamětní desce je dalším pošlapáním Listopadu 89. Pokud to pořadatelé neví, tak dnes mj. slavíme svobodu," hodnotil opatření ve svém twitterovém příspěvku.

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka studenti mohli přijít na Albertov jindy, než v době, kdy se blížil prezidentův projev. Studenti prý mohli "položit kytičku na Albertově kdykoliv mimo předem ohlášené shromáždění". "Takto jde jen a jen o pokus o mediální zviditelnění, průhlednou propagandistickou akci ku laskavému pošimrání antizemanovského mediálního mainstreamu. Nic více," uvedl Ovčáček na svém Facebooku.

Čechy Čechům znělo na demonstraci Tomia Okamury

Na pražském Václavském náměstí se sešly tisíce lidí na akci Za naši kulturu a bezpečnou zem, kde třeba předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura odmítal, že je extremista. Podle něj jsou extremisté čeští europoslanci, kteří hlasovali pro migrační kvóty. Účastníci demonstrace pak požadovali demisi vlády a s pokřikem "Čechy Čechům" zamířili k sídlu kabinetu.

Proti vládě a uprchlíkům protestovali také příznivci strany Národní demokracie nebo přívrženci Dělnické strany sociální spravedlnosti, kteří prohlašovali, že "lidé zatočí s vládní garniturou".

Stovky lidí hlásalo: Tahle země patří všem - Refugees welcome

Naopak na stranu uprchlíků se postavili třeba lidé na shromáždění Tahle země patří všem - Refugees welcome, kteří drželi transparenty s nápisy "Chcete bílé Čechy? Počkejte si na sníh!" nebo "I my jsme kdysi utíkali".

Průvod několika stovek příznivců uprchlíků a kritiků prezidenta pak došel k Pražskému hradu za skandování "Kavárna je tady". Miloš Zeman označuje jako Pražskou kavárnu všechny své kritiky. Podle organizátorů akce Zemanovy kroky odporují zájmům lidí v Česku.

Účastníci průvodu v čele nesli velké červené trenýrky, odkazující na akci performerů ze skupiny Ztohoven, kteří nad Hrad pověsili místo standarty jako symbol Zemana právě obří trenýrky. Před Hradem dnes chtěli lidé prezidentovi podle organizátorů připomenout, že existuje ústava a "Česko není jeho". Skandováním "prověrka" připomínali například, že hradní kancléř Vratislav Mynář neuspěl se žádostí o bezpečnostní prověrku, ale přesto zůstal ve funkci.

Podle pořadatelů setkání je nutné problémy s migrací řešit s lidskostí a porozuměním. Alfou a omegou je ale vyřešení konfliktu v Sýrii i jinde, uvedli organizátoři v prohlášení. Sami chtějí přispět k uklidnění napětí ve společnosti a pomoci lidem v nouzi. Vytvoří skupinu setkání dobré vůle, která bude případné kroky koordinovat. Pořadatelé některých dnešních demonstrací do ní vyšlou po jednom zástupci.

Proti extremistům u Úřadu vlády zasáhla policie

Policie nakonec musela zasáhnout proti účastníkům protimigrační demonstrace u Úřadu vlády, kam se vydali příznivci Tomia Okamury, DSSS, Národní demokracie nebo Bloku proti Islámu.  Přibližně tisíc lidí odmítalo více než hodinu po oficiálním konci akce opustit navzdory výzvám prostor. Zhruba 12 lidí policisté zajistili, zejména kvůli použití pyrotechniky a zahaleným tvářím. ČTK to řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Po půl osmé už většina lidí z místa odešla.

Před úřad vlády dorazily dva řádně ohlášené pochody. Podle Hulana celkem zhruba 5000 lidí. Na místě byly před vchodem do úřadu kovové zátarasy, které jsou tam běžně. Někteří účastníci je ale rozebrali.

"Oba ohlašovatelé pochodů akci oficiálně ukončili, účastníci tak měli povinnost se ze zákona rozejít," řekl Hulan. Podle něj většina demonstrujících opravdu odešla, na místě ale zůstala zhruba tisícovka lidí. "Magistrátní úředník je opakovaně vyzýval k rozejití, výzvy ale neuposlechli. Úředníci proto požádali policii, aby zakročila," podotkl mluvčí.

Policisté účastníky znovu opakovaně vyzývali k odchodu, což se nestalo. Těžkooděnci proto dav vytlačili do bezpečného prostoru. Rozdělili ho na dvě části, jednu vytlačili k Čechovu mostu, druhou směrem k Malostranskému náměstí. Zhruba v 19:45 policie otevřela silnici okolo Úřadu vlády pro běžnou dopravu.

Zhruba 12 lidí bylo zajištěno kvůli použití nebezpečné pyrotechniky, někteří měli také protiprávně zahalený obličej. Znamená to, že je policisté vyvedli z davu, legitimovali a chtěli vysvětlení. Podobné případy se často řeší jako přestupek.

Lidé při pochodu k Úřadu vlády skandovali hesla jako "Islám tady nechceme", "Čechy Čechům" a přihlížející vyzývali ke spoluúčasti pokřikem "Češi pojďte s náma". Před Úřadem vlády se pak často ozývalo skandování "Demisi, demisi".

VIDEO

Přečteno: 809x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Demonstrace, Extremismus, Xenofobie, 17. listopadHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo