romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hledání pravdy o romském vojákovi Imrichu Horváthovi pokračuje. Našla se první fotografie – poznáte ho?

24.2.2017 17:50
Imrich Horváth (FOTO: © Rodina pozůstalých po Imrichu Horváthovi)
Imrich Horváth (FOTO: © Rodina pozůstalých po Imrichu Horváthovi)

Nedávno byla na serveru Romea.cz zveřejněna výzva o svědectví ohledně osudu zapomenutého účastníka druhé světové války. I přesto, že byl československý voják Imrich Horváth vícekrát vojensky vyznamenán, vojenští historici o něm doposud spíše mlčeli. Přinášíme první výsledky pátrání po detailech jeho životní cesty.

Imrich Horváth se připojil k československým vojskům koncem roku 1943 v západní části Orenburské oblasti v Rusku. Nejasné zatím zůstává, zda se tam dostal jako bývalý voják armády Slovenského státu, která bojovala po boku wehrmachtu na východní frontě, anebo se skupinou partyzánů. Podle dvou zdrojů byl během karpatsko-dukelské operace po jedné zuřivé tankové bitvě německými vojáky zajat a deportován s jedním dalším československým vojákem do koncentračního tábora v Německu.

Výzvy případným svědkům

Imrich/Imre Horváth,

  • * 1. února 1912, Seňa, Slovensko
  • † 28. dubna 1977, Plzeň

Vyzýváme všechny, kteří by mohli přispět k objasnění osudu Imricha Horvátha, aby se ozvali

Kontakty: markus.pape@ecn.cz, telefon: 724 288 076.

Když se blížila americká vojska, skupina vězňů povstala a tím se zachránila před chystanou popravou zbylých vězňů personálem tábora. Horváth se Američanům hlásil jako voják a stal se zahraničním příslušníkem americké armády. Jeho další osud je zatím nejistý. Každopádně 3. americká armáda pod velením Georgea S. Pattona pří osvobozování západní části Československa nasadila své československé příslušníky jako strážní jednotku na obsazeném území.

Jedna pamětnice poznala Horvátha ve filmu „Dukla – krev a mýtus“ , v němž jsou vidět dva romští vojáci v pochodujícím pluku Svobodové armády. Ta se zúčastnila karpatsko-dukelské operace v roce 1944. Prozatím je tento poznatek ale třeba brát s rezervou, dokud se nenajdou další pamětníci, kteří by jeho identitu potvrdili.

VIDEO

V současné době na objasňování osudu vojáka Imricha Horvátha pracuje tým pražského Vojenského historického ústavu, archiváři Archivu bezpečnostních složek a redaktoři Českého rozhlasu, kteří připravují pořad o jeho životě. Požádali jsme o spolupráci jak Státní oblastní archiv v Plzni, tak i Arcidiecézní archiv v Košicích, kde se může nacházet jeho rodný list a další dokumenty.

Odbor pro válečné veterány u pražského Ministerstva obrany sdělil, že hrob Imricha Horvátha podle zákona není válečným hrobem, protože „je vysoce nepravděpodobné“, že by zemřel „v důsledku aktivní účasti ve vojenské operaci nebo v důsledku válečného zajetí“. Ministerstvo proto ani nemůže poskytovat finanční podporu na údržbu jeho hrobu.

Přečteno: 9567x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Válka, Československo, Historie, vyznamenáníHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo