romea - logo
14. července 2020 (úterý)
svátek má Karolína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Hledání pravdy o romském vojákovi Imrichu Horváthovi pokračuje. Našla se první fotografie – poznáte ho?

24.2.2017 17:50
Imrich Horváth (FOTO: © Rodina pozůstalých po Imrichu Horváthovi)
Imrich Horváth (FOTO: © Rodina pozůstalých po Imrichu Horváthovi)

Nedávno byla na serveru Romea.cz zveřejněna výzva o svědectví ohledně osudu zapomenutého účastníka druhé světové války. I přesto, že byl československý voják Imrich Horváth vícekrát vojensky vyznamenán, vojenští historici o něm doposud spíše mlčeli. Přinášíme první výsledky pátrání po detailech jeho životní cesty.

Imrich Horváth se připojil k československým vojskům koncem roku 1943 v západní části Orenburské oblasti v Rusku. Nejasné zatím zůstává, zda se tam dostal jako bývalý voják armády Slovenského státu, která bojovala po boku wehrmachtu na východní frontě, anebo se skupinou partyzánů. Podle dvou zdrojů byl během karpatsko-dukelské operace po jedné zuřivé tankové bitvě německými vojáky zajat a deportován s jedním dalším československým vojákem do koncentračního tábora v Německu.

Výzvy případným svědkům

Imrich/Imre Horváth,

  • * 1. února 1912, Seňa, Slovensko
  • † 28. dubna 1977, Plzeň

Vyzýváme všechny, kteří by mohli přispět k objasnění osudu Imricha Horvátha, aby se ozvali

Kontakty: markus.pape@ecn.cz, telefon: 724 288 076.

Když se blížila americká vojska, skupina vězňů povstala a tím se zachránila před chystanou popravou zbylých vězňů personálem tábora. Horváth se Američanům hlásil jako voják a stal se zahraničním příslušníkem americké armády. Jeho další osud je zatím nejistý. Každopádně 3. americká armáda pod velením Georgea S. Pattona pří osvobozování západní části Československa nasadila své československé příslušníky jako strážní jednotku na obsazeném území.

Jedna pamětnice poznala Horvátha ve filmu „Dukla – krev a mýtus“ , v němž jsou vidět dva romští vojáci v pochodujícím pluku Svobodové armády. Ta se zúčastnila karpatsko-dukelské operace v roce 1944. Prozatím je tento poznatek ale třeba brát s rezervou, dokud se nenajdou další pamětníci, kteří by jeho identitu potvrdili.

VIDEO

V současné době na objasňování osudu vojáka Imricha Horvátha pracuje tým pražského Vojenského historického ústavu, archiváři Archivu bezpečnostních složek a redaktoři Českého rozhlasu, kteří připravují pořad o jeho životě. Požádali jsme o spolupráci jak Státní oblastní archiv v Plzni, tak i Arcidiecézní archiv v Košicích, kde se může nacházet jeho rodný list a další dokumenty.

Odbor pro válečné veterány u pražského Ministerstva obrany sdělil, že hrob Imricha Horvátha podle zákona není válečným hrobem, protože „je vysoce nepravděpodobné“, že by zemřel „v důsledku aktivní účasti ve vojenské operaci nebo v důsledku válečného zajetí“. Ministerstvo proto ani nemůže poskytovat finanční podporu na údržbu jeho hrobu.

Přečteno: 9388x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Válka, Československo, Historie, vyznamenáníHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo