romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Hnojomety na plný výkon. Týden před volbami se řetězově sdílejí neověřené "senzační informace“

19.5.2019 0:01
Dezinformační server Aeronet.
Dezinformační server Aeronet.

Tak to je síla! „Svodka mafie! Vyšetřovací spis “Karel” odhaluje spojení ČSSD a TOP09 na finanční toky podnikatelské a justiční mafie!“ Článek, který počátkem dubna vyšel na protisystémovém dezinformačním webu Aeronet, si našel cestu do řetězových mailů, které mají ovlivnit nadcházející evropské volby. Funguje jako ukázka, jaký typ informací obsahují, jak jsou případně ověřeny a prostřednictvím jakých kanálů je lidé mezi sebou sdílejí.

Před posledními sněmovními volbami to byla smyšlená kauza lithium. Anonymně provozovaný zpravodajský internetový server Aeronet.cz po podpisu memoranda mezi ministerstvem průmyslu a obchodu a společností přinesl zprávu, že podpis má přinést zisk ČSSD. Zpráva se vzápětí stala hitem sociálních sítí a řetězových mailů.

Podobně teď Aeronet vypustil 2. dubna článek „Svodka mafie: Vyšetřovací spis “Karel” odhaluje napojení ČSSD a TOP09 na finanční toky podnikatelské a justiční mafie!“.

Sdílet ho nebudeme, jen krátká anotace: Během vyšetřování mizí důkazní materiály, státní zastupitelství dává od všeho ruce pryč, do chapadel mafie jsou zapleteny nejvyšší špičky státní moci! Mafie ve spolupráci s politiky oškubala český stát o téměř 14 miliard korun! Výbušný vyšetřovací spis odhaluje financování politických stran skrze nastrčené firmy, fiktivní faktury a bílé koně!

Na bezmála 30 tisících znacích, což je zhruba dvojnásobek nejdelších časopiseckých textů, nabízí pozoruhodný slepenec informací a domněnek, které jsou dávány do senzačních souvislostí. Namátkou:

Odtajníme popisovou část tzv. spisu Karel, který přistál na stole bývalému řediteli ÚOOZ Robertu Šlachtovi, ale i Lence Bradáčové. Oba dva ale spis potichu vrátili jak bývalému ÚOOZ, tak i ÚOKFK (nyní NCOZ).

V příběhu se hemží „cikán nakupující uran“, směnky Čepra, tajné operace BIS a dodávky zbraní Saddámu Husajn. To vše s jediným cílem, popsat, jak Miroslav Kalousek zakládal TOP 09.

Pokud by se zdatný žurnalista chtěl pustit do ověření celého rozsáhlého příběhu, s týmem pomocníků by snad mohl uspět v řádu měsíců. Tuto práci ovšem za něho odvedl Aeronet tím, že celý údajný spis bez jakéhokoli ověření (například kontaktování desítek zmíněných postav) prostě zveřejnil. Následuje prostor pro sdílení v mailech a na sociálních sítích.

Spojitost s volbami: nikoli náhodná

Mohlo by jít o příklad poněkud volné žurnalistické práce redakce Aeronetu, ať už za ní stojí kdokoli, kdyby samotný text neobsahoval pasáž, která spojitost s volbami bezděčně přiznává.

Pravda a láska prochází žaludkem, říká se mezi lidmi. Jenže čeští politici mají ovšem kachní žaludek, který je mnohem odolnější než ten náš. Až nás během eurovolební kampaně začnou TOP09, její derivát STAN a ČSSD zahlcovat vzletnými frázemi o zodpovědném hospodaření státu a EU, podívejme se raději na to, jak se mafiánští podnikatelé napojení na tyto partaje napakovali během tří let částkou ve výši 13,5 miliardy Kč.“

Redakci HlídacíPes.org nyní oslovil jeden z čtenářů, který připojil řetězový mail obsahující vložený text z Aeronetu.

Přeji dobrý den. Vaše práce a psaní o špatnostech má určitě smysl, ale tahle zpráva, pokud si ji přečtete celou a bude se zakládat na pravdivých skutečnostech, bude pro Vás asi velké sousto. Ale někde se dá určitě zjistit, jaká je skutečnost.

Problém je samozřejmě v tom, že zjistit, jaká je skutečnost, je v reálném čase zbývajícím do voleb prakticky nemožné.

Řetězový mail, který šíří článek Aeronetu. Za povšimnutí stojí mailové adresy, na něž jsou doručovány (jména začerněna).

Pokud části textu serveru Aeronet zadáme do internetových vyhledávačů, můžeme si udělat i celkem přesnou představu o tom, kde byly dále sdíleny.

Původní odkaz na Aeronetu, Facebook, NWOO – staří dobří známí.

Za pozornost stojí vkládání textu Aeronetu do diskusních fór pod jinými texty.

Odraz na ruské síti V kontaktě, kterou dezinformátoři používají pro sdílení témat, která by na kontrolovaném facebooku mohla narazit.

Středočeské novinky, Královéhradecké novinky, Regionální novinky. Opět v diskusích.

Podle projektu Mapa médií, který dal dohromady sémiotik Josef Šlerka za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, patří server Aeronet mezi antisystémové, nebo chcete-li dezinformační weby. Sem řadí i zmíněný nwoo.org.

První zprávy, pod které potom patří i zmíněné regionalninovinky.cz se všemi jejich mutacemi (např. Královéhradecké novinky atd.), pak Šlerka řadí do kategorie politický bulvár. Tyto weby klasifikuje jako most mezi většinovými a antisystémovými médií. Poskytují platformu pro celé názorové politické spektrum, a to včetně názorů, které jsou již typické pro dezinformační weby.

Článek vznikl pro Ústav Nezávislé Žurnalistiky což je nezávislá, nezisková organizace – zapsaný ústav. Zabývá se poskytováním informací, zpravodajstvím a žurnalistikou. Články, analýzy či datové výstupy nabízí všem bez rozdílu k použití za předem daných podmínek.
Robert Malecký, HlídacíPes.org
Přečteno: 658x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

dezinformace, Volby, Evropský parlament, volby do Evropského parlamentuHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo