romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Hnojomety na plný výkon. Týden před volbami se řetězově sdílejí neověřené "senzační informace“

19.5.2019 0:01
Dezinformační server Aeronet.
Dezinformační server Aeronet.

Tak to je síla! „Svodka mafie! Vyšetřovací spis “Karel” odhaluje spojení ČSSD a TOP09 na finanční toky podnikatelské a justiční mafie!“ Článek, který počátkem dubna vyšel na protisystémovém dezinformačním webu Aeronet, si našel cestu do řetězových mailů, které mají ovlivnit nadcházející evropské volby. Funguje jako ukázka, jaký typ informací obsahují, jak jsou případně ověřeny a prostřednictvím jakých kanálů je lidé mezi sebou sdílejí.

Před posledními sněmovními volbami to byla smyšlená kauza lithium. Anonymně provozovaný zpravodajský internetový server Aeronet.cz po podpisu memoranda mezi ministerstvem průmyslu a obchodu a společností přinesl zprávu, že podpis má přinést zisk ČSSD. Zpráva se vzápětí stala hitem sociálních sítí a řetězových mailů.

Podobně teď Aeronet vypustil 2. dubna článek „Svodka mafie: Vyšetřovací spis “Karel” odhaluje napojení ČSSD a TOP09 na finanční toky podnikatelské a justiční mafie!“.

Sdílet ho nebudeme, jen krátká anotace: Během vyšetřování mizí důkazní materiály, státní zastupitelství dává od všeho ruce pryč, do chapadel mafie jsou zapleteny nejvyšší špičky státní moci! Mafie ve spolupráci s politiky oškubala český stát o téměř 14 miliard korun! Výbušný vyšetřovací spis odhaluje financování politických stran skrze nastrčené firmy, fiktivní faktury a bílé koně!

Na bezmála 30 tisících znacích, což je zhruba dvojnásobek nejdelších časopiseckých textů, nabízí pozoruhodný slepenec informací a domněnek, které jsou dávány do senzačních souvislostí. Namátkou:

Odtajníme popisovou část tzv. spisu Karel, který přistál na stole bývalému řediteli ÚOOZ Robertu Šlachtovi, ale i Lence Bradáčové. Oba dva ale spis potichu vrátili jak bývalému ÚOOZ, tak i ÚOKFK (nyní NCOZ).

V příběhu se hemží „cikán nakupující uran“, směnky Čepra, tajné operace BIS a dodávky zbraní Saddámu Husajn. To vše s jediným cílem, popsat, jak Miroslav Kalousek zakládal TOP 09.

Pokud by se zdatný žurnalista chtěl pustit do ověření celého rozsáhlého příběhu, s týmem pomocníků by snad mohl uspět v řádu měsíců. Tuto práci ovšem za něho odvedl Aeronet tím, že celý údajný spis bez jakéhokoli ověření (například kontaktování desítek zmíněných postav) prostě zveřejnil. Následuje prostor pro sdílení v mailech a na sociálních sítích.

Spojitost s volbami: nikoli náhodná

Mohlo by jít o příklad poněkud volné žurnalistické práce redakce Aeronetu, ať už za ní stojí kdokoli, kdyby samotný text neobsahoval pasáž, která spojitost s volbami bezděčně přiznává.

Pravda a láska prochází žaludkem, říká se mezi lidmi. Jenže čeští politici mají ovšem kachní žaludek, který je mnohem odolnější než ten náš. Až nás během eurovolební kampaně začnou TOP09, její derivát STAN a ČSSD zahlcovat vzletnými frázemi o zodpovědném hospodaření státu a EU, podívejme se raději na to, jak se mafiánští podnikatelé napojení na tyto partaje napakovali během tří let částkou ve výši 13,5 miliardy Kč.“

Redakci HlídacíPes.org nyní oslovil jeden z čtenářů, který připojil řetězový mail obsahující vložený text z Aeronetu.

Přeji dobrý den. Vaše práce a psaní o špatnostech má určitě smysl, ale tahle zpráva, pokud si ji přečtete celou a bude se zakládat na pravdivých skutečnostech, bude pro Vás asi velké sousto. Ale někde se dá určitě zjistit, jaká je skutečnost.

Problém je samozřejmě v tom, že zjistit, jaká je skutečnost, je v reálném čase zbývajícím do voleb prakticky nemožné.

Řetězový mail, který šíří článek Aeronetu. Za povšimnutí stojí mailové adresy, na něž jsou doručovány (jména začerněna).

Pokud části textu serveru Aeronet zadáme do internetových vyhledávačů, můžeme si udělat i celkem přesnou představu o tom, kde byly dále sdíleny.

Původní odkaz na Aeronetu, Facebook, NWOO – staří dobří známí.

Za pozornost stojí vkládání textu Aeronetu do diskusních fór pod jinými texty.

Odraz na ruské síti V kontaktě, kterou dezinformátoři používají pro sdílení témat, která by na kontrolovaném facebooku mohla narazit.

Středočeské novinky, Královéhradecké novinky, Regionální novinky. Opět v diskusích.

Podle projektu Mapa médií, který dal dohromady sémiotik Josef Šlerka za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, patří server Aeronet mezi antisystémové, nebo chcete-li dezinformační weby. Sem řadí i zmíněný nwoo.org.

První zprávy, pod které potom patří i zmíněné regionalninovinky.cz se všemi jejich mutacemi (např. Královéhradecké novinky atd.), pak Šlerka řadí do kategorie politický bulvár. Tyto weby klasifikuje jako most mezi většinovými a antisystémovými médií. Poskytují platformu pro celé názorové politické spektrum, a to včetně názorů, které jsou již typické pro dezinformační weby.

Článek vznikl pro Ústav Nezávislé Žurnalistiky což je nezávislá, nezisková organizace – zapsaný ústav. Zabývá se poskytováním informací, zpravodajstvím a žurnalistikou. Články, analýzy či datové výstupy nabízí všem bez rozdílu k použití za předem daných podmínek.
Robert Malecký, HlídacíPes.org
Přečteno: 696x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

dezinformace, Volby, Evropský parlament, volby do Evropského parlamentuHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo