romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

HOAX: Migranti v ČR dostávají na kapesném 21 000 Kč

23.5.2017 11:26
(FOTO: manipulatori.cz)
(FOTO: manipulatori.cz)

Na internetu se šíří další lživý hoax o migrantech – tvrdí, že migranti v České republice dostávají kapesné 21 000 Kč. Informace se objevuje například na obrázku s popiskem „Český důchodce – INZERÁT: Vyměním svůj starobní důchod získaný za 45 let práce, za kapesné migrantů v ČR (21 000 Kč/měs.)“ nebo v článku sdíleném některými servery s titulkem „21.000 Kč sociálních dávek v ČR pro migranty. Zakázaný projev poslance Parlamentu ČR“.

O hoaxu informoval server manipulatori.cz, který zároveň uvádí o výši „kapesného“ pro žadatele o azyl skutečná fakta. Žadatel o azyl, který je umístěn v přijímacím středisku, má nárok na kapesné ve výši 30 Kč na den. Žadatel v pobytovém středisku dostává namísto stravy (v těchto střediscích není žadatelům poskytována strava, vaří si sami), částku ve výši životního minima, např. pro jednotlivce 3410 Kč na měsíc.

Pokud má žadatel vlastní finanční prostředky, které převyšují částku životního minima, musí v přijímacím středisku hradit stravu (112 Kč za den) a ubytování (130 Kč za den), případně v pobytovém středisku ubytování (130 Kč za den) a současně mu není vyplácen příspěvek namísto stravy.

Je-li žadateli azyl udělen, pak má z hlediska sociálního zabezpečení (pomoc v hmotné nouzi, státní sociální podpora, podpora v nezaměstnanosti) stejná práva a povinnosti jako osoby s trvalým pobytem na území České republiky.

Počty žádostí o azyl nejsou v České republice nijak dramatické - dle serveru například v roce 2015 u nás žádalo o azyl 1525 cizinců (téměř polovina žadatelů pochází z Ukrajiny), z nichž jich uspělo 71.

Přečteno: 2286x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hoax, Migrace, Uprchlíci, Sociální dávkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo