romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

HOAX: Migranti v ČR dostávají na kapesném 21 000 Kč

23.5.2017 11:26
(FOTO: manipulatori.cz)
(FOTO: manipulatori.cz)

Na internetu se šíří další lživý hoax o migrantech – tvrdí, že migranti v České republice dostávají kapesné 21 000 Kč. Informace se objevuje například na obrázku s popiskem „Český důchodce – INZERÁT: Vyměním svůj starobní důchod získaný za 45 let práce, za kapesné migrantů v ČR (21 000 Kč/měs.)“ nebo v článku sdíleném některými servery s titulkem „21.000 Kč sociálních dávek v ČR pro migranty. Zakázaný projev poslance Parlamentu ČR“.

O hoaxu informoval server manipulatori.cz, který zároveň uvádí o výši „kapesného“ pro žadatele o azyl skutečná fakta. Žadatel o azyl, který je umístěn v přijímacím středisku, má nárok na kapesné ve výši 30 Kč na den. Žadatel v pobytovém středisku dostává namísto stravy (v těchto střediscích není žadatelům poskytována strava, vaří si sami), částku ve výši životního minima, např. pro jednotlivce 3410 Kč na měsíc.

Pokud má žadatel vlastní finanční prostředky, které převyšují částku životního minima, musí v přijímacím středisku hradit stravu (112 Kč za den) a ubytování (130 Kč za den), případně v pobytovém středisku ubytování (130 Kč za den) a současně mu není vyplácen příspěvek namísto stravy.

Je-li žadateli azyl udělen, pak má z hlediska sociálního zabezpečení (pomoc v hmotné nouzi, státní sociální podpora, podpora v nezaměstnanosti) stejná práva a povinnosti jako osoby s trvalým pobytem na území České republiky.

Počty žádostí o azyl nejsou v České republice nijak dramatické - dle serveru například v roce 2015 u nás žádalo o azyl 1525 cizinců (téměř polovina žadatelů pochází z Ukrajiny), z nichž jich uspělo 71.

Přečteno: 2383x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hoax, Migrace, Uprchlíci, Sociální dávkyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo