romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hoax o hromadné svatbě muslimů s malými holčičkami se dostal i mezi Romy

10.6.2016 23:23
Ve čtvrtek 9. února 2017 se od 20.00 hodin na Facebooku organizace ROMEA bude konat webinář na téma hoaxy a dezinformace. Jak rychle zjistit, že nešíříte hoax (lživou zprávu), jako byl například ten o údajné svatbě
Ve čtvrtek 9. února 2017 se od 20.00 hodin na Facebooku organizace ROMEA bude konat webinář na téma hoaxy a dezinformace. Jak rychle zjistit, že nešíříte hoax (lživou zprávu), jako byl například ten o údajné svatbě "muslimských pedofilů", vám poradí Jana Leitnerová.

Internetem se opět šíří již dávno vyvrácený hoax o údajné svatbě 450 holčiček s dospělými muži. Tato zpráva se začala šířit už v roce 2009 a má dokazovat údajnou pedofilii muslimů. Hoax se dostal i mezi Romy prostřednictvím Jiřího Hanzla, předsedy spolku Lampa.

"To nejsou pedofilové, to je jen jejich kulturní odlišnost," píše se na fotce, kterou sdílí Hanzl a komentují jí i někteří Romové. "Tohle je vrchol," píše například rozhořčeně Hana Janová.

O hoaxu již psal server Hate Free Culture nebo týdeník Respekt. Hoax vyvrátily například portály Hoax-slayer či Wnd.com.

Celý hoax je založen na fotkách a videích malých holčiček oblečených do svatebních šatů, které pocházejí z hromadné svatby, kterou organizoval Hamás v červenci 2009. Na fotkách jsou ve skutečnosti holčičky z rodin ženicha či nevěsty, které, jak je místním zvykem, doprovází ženicha jako družičky. Hamás popřel všechny internetové fámy, skutečné nevěsty nebyly malé holčičky, nejmladší z nich bylo 16 let. Server Wnd.com uvádí, že zkoumali a překládali videa ze svatby. Podle jejich zjištění dívky na videu mluví o svatbě člena rodiny, neříkají nic o vlastní svatbě.

Hoax dříve šířila i protiislámské nenávistné uskupení islám v ČR nechceme.

Přečteno: 6809x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hoax, muslimové, Lampa, NenávistHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo