romea - logo
8. prosince 2021 (středa)
svátek má Květoslava

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hoax o teroristickém útoku v Praze šířil strach a kradl osobní údaje

28.7.2016 13:51
Hoax o teroristickém útoku v Praze.
Hoax o teroristickém útoku v Praze.

Facebookem se ve středu šířila poplašná zpráva, podle které mělo v Praze dojít k teroristickému útoku se stovkami obětí. Hoax se na sociální síti objevil tisícům lidí.

Po kliknutí na odkaz se fáma sama rozšiřovala – na cílové stránce byl pouze škodlivý kód, který automaticky přidal komentář „Co se děje?“ a zmínil přátele dotyčného. Útočník se pomocí falešného odkazu snažil ukrást přihlašovací jména a hesla z facebookových profilů – podvodně vyzýval čtenáře zprávy k opětovnému zadání uživatelského jména a hesla.

Podle serveru hoax.cz byli uživatelé po otevření odkazu přesměrováni na doménu burundinewsdaily.com, která byla zaregistrována teprve před třemi dny. Zpráva se šířila v několika variacích a na různých doménách. Facebook ji poměrně rychle odstranil.

Provozovatel serveru hoax.cz Josef Džubák pro měsíčník Romano voďi nedávno tuto podvodnou praktiku přiblížil: „Jde o takzvaný phishing, tedy snaha vylákat z uživatelů internetu důvěrné informace – data narození, čísla bankovních účtů nebo přístupová hesla – za účelem jejich zneužití.“

Džubák doporučuje i přiměřenou ostražitost při internetovém kontaktu s neznámými lidmi. Připouští, že naletět může téměř každý, základem je ale podle něj pochybné informace ověřovat a slepě nešířit.

Přečteno: 1192x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hoax, Média, podvod, TerorismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo