romea - logo
17. června 2019 (pondělí)
svátek má Adolf
Loading
rozšířené vyhledávaní

HOAX: ROMEA zakázala herci Zdeňku Godlovi používat slovo "cikán"

7.2.2019 17:05
HOAX: ROMEA zakázala herci Zdeňku Godlovi používat slovo
HOAX: ROMEA zakázala herci Zdeňku Godlovi používat slovo "cikán"

ROMEA, mocná organizace se zákonodárným potenciálem, prý zakázala používat slovo "cikán". A jak to tedy bylo doopravdy?

Když oblíbený herec ze seriálu Most! zveřejnil na svém facebookovém profilu omluvu za to, že v rozhovoru pro iDNES.cz použil výraz "cigan" (server iDNES.cz slovo v rozhovoru přepsal na "cikán"), zřejmě netušil, co se z toho vyvine. A netušili jsme to ani my z organizace ROMEA. Zpravodajský server Romea.cz tuto informaci zveřejnil jako první. A to jsme neměli dělat. Na organizaci ROMEA se totiž snesla vlna kritiky, že jsme to byli právě my, kdo k omluvě Zdeňka Godlu přinutil.

ROMEA Zdeňka Godlu k ničemu nenutila, k ničemu ho nevyzývala a nezakazovala mu používat slovo "cikán"

Drobný detail, že nikdo z ROMEA po Zdeňkovi Godlovi žádnou omluvu nepožadoval a že i my sami jsme mu po zveřejnění jeho příspěvku na Facebooku položili otázku, co ho k omluvě vlastně vedlo, nikomu těžkou hlavu nedělá. Čili úplně jednoduše - ROMEA Zdeňka Godlu k ničemu nenutila, k ničemu ho nevyzývala a nezakazovala mu používat slovo "cikán".

Navzdory tomu internet a sociální sítě mávly kouzelnou hůlkou a z různých koutů virtuálního, televizního a v posledních dnech i běžného osobního kontaktu zaznívá pohoršená otázka, proč ROMEA zakázala Zdeňkovi Godlovi používat slovo „cikán“. Lidé do organizace volají a píší, co si to dovolujeme …

Včera jsme to mohli slyšet i v pořadu Show Jana Krause. „Vy jste to řek a oni vám vysvětlili, ta ROMEA nebo jak se jmenuje ta vaše organizace, že to není dobrý.“

Zpovídaný herec na to zareagoval: „No, vysvětlili mi … Já jsem se prostě na Facebooku omluvil, že jsem se tak daleko do naší historie nedostal – že jsem to použil z nevědomosti, ale že se mi to líp snáší než to Rom. Celý život mi říkali Cigán, takže jsem si na to zvyk. A teď si mám zvykat na to Rom.“

Diskuze o používání slov Rom – Cigán – Cikán, případně „cikán“ s malým c, se vede velmi dlouho a bývá občas bouřlivá. Server Romea.cz proto v této souvislosti sdílel pět let starý článek „Když se Rom „pere“ s Cikánem“ Lukáše Houdka, kde jsou vysvětlené důvody, proč tomu tak může být. Doporučujeme ho k přečtení všem, kdo se cítí být v diskuzích na internetu odborníky právě na toto téma. Ale znovu opakujeme: Nikde v článku se nepíše, že se slovo "cikán" nesmí říkat.

V tomto kontextu se nám vybavila i kauzička z roku 2010, kdy se strhla debata o Ladově pohádce o kocourovi Mikešovi, v které se používá také slovo Cikán. Když se objevila snaha o „vymazání“ tohoto výrazu z pohádky, byla to právě ROMEA, kdo se proti těmto snahám razantně vyjádřil.

Seriálu Most! přejeme mnoho diváků, kteří nebudou „Edou“, ale aspoň „Luďanem“. Dycky Most!

AKTUALIZACE, 19:08

Tento článek jsme sdíleli na facebooké stránce organizace ROMEA a ozval se nám autor dopisu Zdeňku Godlovi, po kterém se herec omluvil. Ani on Godlu nenutil k omluvě, ani on mu nezakazoval používat slovo "cikán". Přesně, jak nám v prvním článku odpověděl Godla, napsal mu jen svůj názor na používání slova "cikán". Žádní aktivisté na herce netlačili, ale Zdeněk Godla dostal dopis od "normálního Roma" (takto se pisatel v textu nazývá). Romea.cz zveřejňuje celý text, po kterém se Zdeněk Godla omluvil, tak jak mu ho jeho autor poslal.

ŽÁDNÁ Romea ale já mu psal:
Ahoj Zdenku, hned zpočátku se ti představím jsem normální Rom které mu táhne na padesátku.takže jsme skoro stejně starý nebo mladý. Moc ti fandím a líbí se mi jak hraješ opravdu se bavím po dlouhé době něco na co se dá dívat a tvůj výkon se super.Jak bych viděl kluky od nás z Teplic…No a proč ti píšu? Četl jsem několik tvých rozhovoru pro různá media a co mně osobně moc mrzí je tvoje rezignace na to jak nám gadže říkají, Prosím tě neber to tak že tě chci poučovat nebo na tebe dělat chytrého ale jen chci abys nad tím co ti teď napíšu alespoň trochu zamyslel ,to mi bude stačit!  Víš už od revoluce se snažím všechny Romy informovat o tom že slovo „cikán“ nám vymysleli gadže  Protože nevěděli jak si sami říkáme. ME SOM ROM -nikdy -Me som cikan! Protože v našem jazyce slovo cikán neexistuje. Každý mladý Rom by měl vědět že: Nacisté co naše lidi hnali do koncetráků nám zakázali si říkat „Roma“ ale říkali nám –Zigeuner Komunisté nám zakázali mluvit Romsky a i říkat si ROMOVÉ –Říkali nám občan cikánského původu. V roce 1971 v Londýně se Romská elita vzdělaní Romové z celého Světa vzepřeli a dali všem na vědomí MY NEJSME CIKÁNI ALE ROMOVÉ! AMEN SAM ROMA! Jsem hrdý na to že jsem Rom nebo Romka uvědomuji si že pojmenování cikán je vymyšleno neromy-gádži a že Rom pro Roma může být cigán ale pro gádže pokaždé a vždy ROM/ROMKA hrdě a se zdviženou hlavou!!  Každý Rom co si říká cikán nezná historii svého národa a vlastně jen otrocky přejímá oslovení co nám gadže silou vsugerovali. MOŽNÁ SI ŘEKNEŠ-MANGE JEK-ALE TAKHLE TO NENÍ. NEZLOB SE DOUFÁM ŽE JSI SE NEURAZIL ,HODNĚ ŠTĚSTÍ ZDRAVÍ A ÚSPĚCHŮ

Přečteno: 4850x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ROMEA, Most!, Média, Sociální sítě, HoaxHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo