romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Hokejová Charta fair play: Rasismus nepatří na hokejové stadiony ani do běžného života

Česká republika, 5.12.2012 11:05, (ROMEA)
Charta hokejového fanouška přináší nový bod zaměřený proti rasismu.
Charta hokejového fanouška přináší nový bod zaměřený proti rasismu.

Hokejové kluby extraligy zveřejnily na svých stránkách Chartu fair play hokejového fanouška, v níž odsuzují rasismus na stadionech i v běžném životě. Nyní mají možnost podepisovat tuto chartu hokejoví fanoušci.

Čtrnáct extraligových stadionů, čtrnáct kapitánů mužstev a čtrnáct podpisů pod Chartou fair play. Všechny hokejové kluby jsou i pro letošní sezonu součástí férového chování, které by měli dodržovat všichni jejich hráči. Vzorem jim šli totiž ti nejuznávanější, kapitáni.

„Líbí se mi snaha hrát fér. Důležité je, aby si z toho něco vzali i mladí hokejisté, kteří si teprve utvářejí osobnost,“ přeje si například karlovarský vůdce Václav Skuhravý. Právě dospívající hráči chodí na všechny zápasy, sledují své idoly a řadí se mezi nejvěrnější fanoušky.

A právě o nich je také Charta fair play. „My to podepsali a budeme se tím i řídit. Součástí toho všeho jsou ale také mladí hokejisté a hokejoví fanoušci,“ má jasno kladenský Pavel Patera. „Hokejové prostředí nejsme jen my, tvoří ho všichni, od fanoušků až po posledního kustoda,“ dodává zkušený veterán.

Charta fair play fanouška má pro letošní sezonu nový bod. Sami hokejoví příznivci si tuto změnu vyžádali. Novým bodem je:

„Rasismus nepatří na hokejové stadiony ani do běžného života.“

Pod něj se podepsali za poslední týdny další stovky příznivců českého hokeje. Celkem své jméno pod Chartu uvedlo za tři sezony přes 25 tisíc fanoušků.

Nejvíce sympatizují s Chartou příznivci Komety a Vítkovic, nejméně pak v Chomutově a Kladně. Nyní je čas na podpisy fanoušků, prostor mají na webu Fair hokej.cz, kde najdou i celkový počet podpisů, zajímavé příběhy fair play nebo vědomostní soutěže.

Na stránce, kde Chartu podepisují hráči extraligových klubů se píše: "Ať už jde o úctu k soupeři, trenérům, rozhodčím či vám, fanouškům; ať už jde o radost z výhry, schopnost unést porážky, nebo přiznání vlastní chyby… To všechno je hokej, který všichni milujeme."

Na stránkách pro fanoušky pak autoři dodávají:
"Opravdový fanoušek je ten, který miluje hokej a nikdy by neudělal nic, co by jiným kazilo radost ze hry... Fair play se netýká jen hráčů na ledě - být fér je důležité i na tribuně. Nechceme vám říkat, co se smí a co ne. Fair play je o rivalitě mezi fanoušky, ale také vzájemném respektu. O slušném chování, o hrdosti či účtě ... Pokud s těmito hodnotami souhlasíte, připojte se k Chartě fanouška."

charta-hokej_1.jpg

Na webu klubu z Českých Budějovic odpovídá na otázky ohledně fair play kapitán Jiří Šimánek:

Co pro vás znamená pojem fair play?
V krátkosti asi lze jen těžko vyjádřit. Ovšem jedná se nejvýstižněji řečeno především o určitou úctu a respekt. O to mimo led. Jak se lidé chovají ve svém osobním životě, to se pak odráží i mimo mantinely.

Co vnímáte jako nejpodstatnější v rámci chování fair play?
Pokud bych měl být konkrétní k hokeji, tak především skutečně ten respekt a to ke všem aktérům hokejového utkání. Od spoluhráčů, přes soupeře a rozhodčí, tak i k příznivcům.

Co chování českých hokejových fanoušků, je podle vás v rámci fair play? Bavíte se s nimi někdy například o tom, aby nebyly zbytečně negativní a povzbuzovali, i když se nedaří?
Myslím si, že jsme na tom docela dobře. I když to není přímo tolik o povzbuzování, líbil se mi nedávno postup Chomutova při projevu rasismu. Podobné redakce přispívají k budování fair-play v celém hokeji a společnosti. Dříve tomu tak nebývalo. Jsem rád za podobné aktivity k podpoře ducha fair-play.

CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE ZDE

Vedení extraligového Chomutova se veřejně omluvilo libereckému útočníkovi Waynu Simmondsovi za rasistické nadávky, kterými hráče v nedělním zápase uráželi někteří z fanoušků Pirátů. Kanaďan tmavé pleti se stal jejich terčem v závěru třetí třetiny duelu, který Chomutov vyhrál 3:2 v prodloužení.

Přečteno: 937x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hokej, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo