romea - logo
27. září 2022 (úterý)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Holanďané přijeli poradit se zaměstnáváním

Břeclav, 7.11.2012 15:06, (ROMEA)
Ilustrační foto: Archiv Romea.cz
Ilustrační foto: Archiv Romea.cz

Inspirovat břeclavskou radnici k propracovanější podpoře začlenění Romů ve městě. S takovým cílem zorganizovala břeclavská pobočka IQ Roma servisu setkání břeclavských radních a úředníků s jejich holandskými protějšky. Hosté z města Veldhoven, které má se začleněním Romů bohaté zkušenosti, na jihu Moravy strávili den.

„Diskuse mezi zástupci Břeclavi a holandského Veldhovenu byla plodná. Řešily se hlavně strategie zaměstnanosti, bydlení či vzdělání. To vše s ohledem na systematickou spolupráci města s příslušnými úřady a organizacemi," popsala pro Denik.cz přínosnou návštěvu sociální pracovnice Alena Gronzíková z břeclavského IQ Roma servisu.

Holandský Veldhoven má asi čtyřicet tisíc obyvatel, z toho zhruba pět set Romů. Jeho obecní samospráva v Holandsku platí za vzor při spolupráci na začlenění dané menšiny na trh práce.

„Intenzivní, cílená a dlouhodobá spolupráce města a úřadů ve Veldhovenu se v posledních deseti letech zaměřila na řešení původně devadesátiprocentní nezaměstnanosti romské komunity. Došlo tak k výstavbě sociálních bytů pro znevýhodněné romské kočovné skupiny nebo projekty na zvyšování vzdělanosti a odstraňování negramotnosti. Jako efektivní se ukázalo poradenství ve spolupráci s neziskovými organizacemi i komerčními subjekty nebo motivačně nastavený dávkový systém," vyjmenovala pro Denik.cz Gronzíková.

Hosté na závěr návštěvy nahlédli do Romy nejvíce obydlených míst v Břeclavi a setkali se s tamními dětmi. Ty si pro ně spolu s pracovníky IQ Roma servisu připravily kulturní program, do něhož se Holanďané neváhali zapojit.
brf, Denik.cz
Přečteno: 705x
 

Kam dál:

Štítky:  

Práce, Romové, Břeclav, Zaměstnanost, Nezaměstnanost, Neziskový sektorHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo