romea - logo
10. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hudebník Ivan Kandráč v projektu Romský mentor: Dohromady jsme jeden

Valašské Meziříčí, 24.6.2013 15:05, (ROMEA)
Projekt Romský mentor ve Valašském Meziříčí - vystoupení pro seniory (FOTO: ROMEA).
Projekt Romský mentor ve Valašském Meziříčí - vystoupení pro seniory (FOTO: ROMEA).

Ivan Kandráč již druhý školní rok pracuje se svojí skupinou dětí v prostorách základní školy Masarykova – v Klubu Zeferino.  

V letošním roce opakované setkávání v klubu bylo nejen ve znamení pestrého hudebního programu, ale také pilného nacvičování. Mladí hudebníci vystoupili v kostele u příležitosti oslav ke Dni Romů, inspirovat se mohli při návštěvě muzikálového představení a své spolužáky a paní učitelky zaujali společnými hudebními workshopy. Koncem roku společně nahráli již druhou vlastní píseň v profesionálním studiu. Jmenuje se Ča užarel pre ma. Navíc podruhé uspořádali vystoupení pro seniory v místním domově důchodců.

Společně dokážeme mnoho

Prázdniny se kvapem blíží, ale skupina dětí ve Valašském Meziříčí nemyslí jen na chvíle volna, ale také na seniory v místní Diakonii. Z deštivé Prahy přijíždím do slunečného dne ve Valmezu, kde mne vítají děti ze skupiny hudebníka Ivana Kandráče. V úvodu setkání si mentor a pedagog s dětmi povídají o úctě ke stáří, protože je dnes čeká vystoupení pro seniory. Děti poslouchají a postupně se zapojují do debaty.

A už se jde nacvičovat! „Rádi bychom dnes odpoledne seniorům zlepšili náladu našimi písněmi a hlavně musí poznat, že děti zpívají od srdce,“ vysvětluje mentor Kandráč smysl setkání se seniory a už pokračují v nácviku, aby vše bylo perfektní. Poté již všichni vyrážíme na cestu a doufáme, že seniory trochu potěšíme.

Atmosféra je vřelá, děti jsou trochu nesmělé, senioři se schází, pak již Ivan představuje činnost dětské skupiny a začíná první píseň. Druhá, třetí … vždy následuje potlesk a dojmutí ve tvářích poslouchajících je patrné. Na konci děti předají Diakonii kresby jako dárek, rozloučení a vystoupení je u konce.

Vystoupení bylo náročné pro děti i pro seniory, ale obohacení nás všech veliké. Společně dokážeme mnoho. „Moc nás potěšila reakce seniorů, byli skvělé publikum. Jsem rád, že jsme jim mohli alespoň trochu zpříjemnit den! Děti na ně vzpomínají jako na nejúžasnější publikum,“ potvrzuje Kandráč.

Romský mentor je mezinárodní projekt, který úspěšně probíhá zároveň v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a na Slovensku. Do České republiky ho přinesla organizace Open Society Foudnations (OSF) a od roku 2011 ho realizuje občanské sdružení ROMEA.  

Přečteno: 785x
 

Kam dál:

Štítky:  

Projekt Romský mentor, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo