romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Hudebník Ivan Kandráč v projektu Romský mentor: Dohromady jsme jeden

Valašské Meziříčí, 24.6.2013 15:05, (ROMEA)
Projekt Romský mentor ve Valašském Meziříčí - vystoupení pro seniory (FOTO: ROMEA).
Projekt Romský mentor ve Valašském Meziříčí - vystoupení pro seniory (FOTO: ROMEA).

Ivan Kandráč již druhý školní rok pracuje se svojí skupinou dětí v prostorách základní školy Masarykova – v Klubu Zeferino.  

V letošním roce opakované setkávání v klubu bylo nejen ve znamení pestrého hudebního programu, ale také pilného nacvičování. Mladí hudebníci vystoupili v kostele u příležitosti oslav ke Dni Romů, inspirovat se mohli při návštěvě muzikálového představení a své spolužáky a paní učitelky zaujali společnými hudebními workshopy. Koncem roku společně nahráli již druhou vlastní píseň v profesionálním studiu. Jmenuje se Ča užarel pre ma. Navíc podruhé uspořádali vystoupení pro seniory v místním domově důchodců.

Společně dokážeme mnoho

Prázdniny se kvapem blíží, ale skupina dětí ve Valašském Meziříčí nemyslí jen na chvíle volna, ale také na seniory v místní Diakonii. Z deštivé Prahy přijíždím do slunečného dne ve Valmezu, kde mne vítají děti ze skupiny hudebníka Ivana Kandráče. V úvodu setkání si mentor a pedagog s dětmi povídají o úctě ke stáří, protože je dnes čeká vystoupení pro seniory. Děti poslouchají a postupně se zapojují do debaty.

A už se jde nacvičovat! „Rádi bychom dnes odpoledne seniorům zlepšili náladu našimi písněmi a hlavně musí poznat, že děti zpívají od srdce,“ vysvětluje mentor Kandráč smysl setkání se seniory a už pokračují v nácviku, aby vše bylo perfektní. Poté již všichni vyrážíme na cestu a doufáme, že seniory trochu potěšíme.

Atmosféra je vřelá, děti jsou trochu nesmělé, senioři se schází, pak již Ivan představuje činnost dětské skupiny a začíná první píseň. Druhá, třetí … vždy následuje potlesk a dojmutí ve tvářích poslouchajících je patrné. Na konci děti předají Diakonii kresby jako dárek, rozloučení a vystoupení je u konce.

Vystoupení bylo náročné pro děti i pro seniory, ale obohacení nás všech veliké. Společně dokážeme mnoho. „Moc nás potěšila reakce seniorů, byli skvělé publikum. Jsem rád, že jsme jim mohli alespoň trochu zpříjemnit den! Děti na ně vzpomínají jako na nejúžasnější publikum,“ potvrzuje Kandráč.

Romský mentor je mezinárodní projekt, který úspěšně probíhá zároveň v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a na Slovensku. Do České republiky ho přinesla organizace Open Society Foudnations (OSF) a od roku 2011 ho realizuje občanské sdružení ROMEA.  

Přečteno: 745x
 

Kam dál:

Štítky:  

Projekt Romský mentor, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo