romea - logo
26. ledna 2020 (neděle)
svátek má Zora
Loading
rozšířené vyhledávaní

Hudebník Ivan Kandráč v projektu Romský mentor: Dohromady jsme jeden

Valašské Meziříčí, 24.6.2013 15:05, (ROMEA)
Projekt Romský mentor ve Valašském Meziříčí - vystoupení pro seniory (FOTO: ROMEA).
Projekt Romský mentor ve Valašském Meziříčí - vystoupení pro seniory (FOTO: ROMEA).

Ivan Kandráč již druhý školní rok pracuje se svojí skupinou dětí v prostorách základní školy Masarykova – v Klubu Zeferino.  

V letošním roce opakované setkávání v klubu bylo nejen ve znamení pestrého hudebního programu, ale také pilného nacvičování. Mladí hudebníci vystoupili v kostele u příležitosti oslav ke Dni Romů, inspirovat se mohli při návštěvě muzikálového představení a své spolužáky a paní učitelky zaujali společnými hudebními workshopy. Koncem roku společně nahráli již druhou vlastní píseň v profesionálním studiu. Jmenuje se Ča užarel pre ma. Navíc podruhé uspořádali vystoupení pro seniory v místním domově důchodců.

Společně dokážeme mnoho

Prázdniny se kvapem blíží, ale skupina dětí ve Valašském Meziříčí nemyslí jen na chvíle volna, ale také na seniory v místní Diakonii. Z deštivé Prahy přijíždím do slunečného dne ve Valmezu, kde mne vítají děti ze skupiny hudebníka Ivana Kandráče. V úvodu setkání si mentor a pedagog s dětmi povídají o úctě ke stáří, protože je dnes čeká vystoupení pro seniory. Děti poslouchají a postupně se zapojují do debaty.

A už se jde nacvičovat! „Rádi bychom dnes odpoledne seniorům zlepšili náladu našimi písněmi a hlavně musí poznat, že děti zpívají od srdce,“ vysvětluje mentor Kandráč smysl setkání se seniory a už pokračují v nácviku, aby vše bylo perfektní. Poté již všichni vyrážíme na cestu a doufáme, že seniory trochu potěšíme.

Atmosféra je vřelá, děti jsou trochu nesmělé, senioři se schází, pak již Ivan představuje činnost dětské skupiny a začíná první píseň. Druhá, třetí … vždy následuje potlesk a dojmutí ve tvářích poslouchajících je patrné. Na konci děti předají Diakonii kresby jako dárek, rozloučení a vystoupení je u konce.

Vystoupení bylo náročné pro děti i pro seniory, ale obohacení nás všech veliké. Společně dokážeme mnoho. „Moc nás potěšila reakce seniorů, byli skvělé publikum. Jsem rád, že jsme jim mohli alespoň trochu zpříjemnit den! Děti na ně vzpomínají jako na nejúžasnější publikum,“ potvrzuje Kandráč.

Romský mentor je mezinárodní projekt, který úspěšně probíhá zároveň v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a na Slovensku. Do České republiky ho přinesla organizace Open Society Foudnations (OSF) a od roku 2011 ho realizuje občanské sdružení ROMEA.  

Přečteno: 766x
 

Kam dál:

Štítky:  

Projekt Romský mentor, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo