romea - logo
20. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Hudebník Petr Zubaj: Muzika jsme my a svět kolem nás

10.8.2016 14:01
Petr Zubaj. (FOTO: Archiv Petra Zubaje)
Petr Zubaj. (FOTO: Archiv Petra Zubaje)

„Teprve když jsem přišel hraní na chuť, začal jsem trávit hodiny u piana a úplně jsem se tomu odevzdal,“ říká jednatřicetiletý muzikant Petr Zubaj o svých hudebních začátcích.

Kdy jste si uvědomil, že máte talent a chcete se věnovat muzice?

Bylo mi asi dvanáct let. Sedl jsem si za piano a začal jsem vnímat hudbu. Můj otec na piano hrával a jako malého mě nutil, abych na něj hrál i já. Chodil jsem i na základní uměleckou školu, ale moc mě to nebavilo. Teprve když jsem přišel hraní na chuť, začal jsem trávit hodiny u piana a úplně jsem se tomu odevzdal. Po základce jsem nastoupil na konzervatoř Jaroslava Ježka – obor klavír.

Pak přišel váš životní zlom. Co se tehdy stalo?

Velký zlom přišel, když se rozvedli moji rodiče. Cítil jsem se sám. Začal jsem si hledat vlastní bydlení, vzal jsem si hypotéku. Ještě dva roky jsem pak dodělával konzervatoř. Nebylo to pro mě lehké období. Po maturitě jsem dostal nabídku hrát s jednou kubánskou kapelou v Praze. Byla to pro mě velká příležitost a nasměrovalo mě to k tomu, co mám rád – k afrokubánské hudbě.

Kdo byl tedy pro vás tou nejdůležitější osobností na vaší cestě k muzice?

Pan profesor klasické hudby, který mě ve čtrnácti letech vyučoval na konzervatoři. A pak kamarád a muzikant Ondřej Krajňak.

Jste s nimi ještě v kontaktu?

S mým profesorem si občas voláme. S Ondřejem v kontaktu už nějakou dobu nejsem. Každý jsme se pak vydali po jiné cestě.

Říká se, že když si muzikant založí rodinu, tak má vlastně dvě lásky – k rodině a k hudbě. Co je pro vás osobně důležitější?

Je těžké najít někoho, kdo by pochopil uměleckou duši – ženu, která by to chápala a respektovala. Přál bych si, aby k tomu jednou došlo. Hudba je věrnější než cokoliv jiného, pro mě je na prvním místě. Nejdůležitější je ale být šťastný, ať už člověk dělá cokoliv.

Máte za sebou několik vystoupení v zahraničí na lodi, mimo jiné i v Karibiku. Jak jste se k takové příležitosti dostal?

Vlastně náhodou. Kamarád ze školy mi řekl o castingu, na který jsem se přihlásil. V Karibiku jsem pak hrál čtyři měsíce.

Rád a hodně cestujete. Kde všude jste byl?

V Dominikánské republice, na Martinike, Kurasau, Gwadalupe, Sanskitu. Plavili jsme se kolem ostrovů v Karibiku. Pod námi byla Kuba. Byl jsem ale i v Evropě, ve Středozemí. Nejvíce se mi líbilo Monte Karlo. Jejich životní úrověn a lidi. Všechny země a jejich památky jsem si užil a velmi rád na ně vzpomínám.

Jak odpočíváte?

Určitě neposlouchám muziku, nejraději mám ticho. Dobrý relax je pro mě četba.

V březnu tohoto roku jste vydal desku pod názvem My soul (Má Duše). O čem album je?

Na desku se promítá osm posledních let mého života. Je hodně o pocitech. Označil bych ji jako „já a můj život“. Jsem za ni rád a považuji ji za úspěch, protože jsem ji nahrál na vlastní náklady.

Co bys poradil mladým začínajícím muzikantům?

Vždycky hrajte svůj život. Protože hudba je vlastně náš život a svět kolem nás. Hrajte to, co prožíváte. Když se vám to bude líbit, budete šťastní.

Přečteno: 733x
 

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, RozhovoryHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo