romea - logo
26. září 2020 (sobota)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hudebník Petr Zubaj: Muzika jsme my a svět kolem nás

10.8.2016 14:01
Petr Zubaj. (FOTO: Archiv Petra Zubaje)
Petr Zubaj. (FOTO: Archiv Petra Zubaje)

„Teprve když jsem přišel hraní na chuť, začal jsem trávit hodiny u piana a úplně jsem se tomu odevzdal,“ říká jednatřicetiletý muzikant Petr Zubaj o svých hudebních začátcích.

Kdy jste si uvědomil, že máte talent a chcete se věnovat muzice?

Bylo mi asi dvanáct let. Sedl jsem si za piano a začal jsem vnímat hudbu. Můj otec na piano hrával a jako malého mě nutil, abych na něj hrál i já. Chodil jsem i na základní uměleckou školu, ale moc mě to nebavilo. Teprve když jsem přišel hraní na chuť, začal jsem trávit hodiny u piana a úplně jsem se tomu odevzdal. Po základce jsem nastoupil na konzervatoř Jaroslava Ježka – obor klavír.

Pak přišel váš životní zlom. Co se tehdy stalo?

Velký zlom přišel, když se rozvedli moji rodiče. Cítil jsem se sám. Začal jsem si hledat vlastní bydlení, vzal jsem si hypotéku. Ještě dva roky jsem pak dodělával konzervatoř. Nebylo to pro mě lehké období. Po maturitě jsem dostal nabídku hrát s jednou kubánskou kapelou v Praze. Byla to pro mě velká příležitost a nasměrovalo mě to k tomu, co mám rád – k afrokubánské hudbě.

Kdo byl tedy pro vás tou nejdůležitější osobností na vaší cestě k muzice?

Pan profesor klasické hudby, který mě ve čtrnácti letech vyučoval na konzervatoři. A pak kamarád a muzikant Ondřej Krajňak.

Jste s nimi ještě v kontaktu?

S mým profesorem si občas voláme. S Ondřejem v kontaktu už nějakou dobu nejsem. Každý jsme se pak vydali po jiné cestě.

Říká se, že když si muzikant založí rodinu, tak má vlastně dvě lásky – k rodině a k hudbě. Co je pro vás osobně důležitější?

Je těžké najít někoho, kdo by pochopil uměleckou duši – ženu, která by to chápala a respektovala. Přál bych si, aby k tomu jednou došlo. Hudba je věrnější než cokoliv jiného, pro mě je na prvním místě. Nejdůležitější je ale být šťastný, ať už člověk dělá cokoliv.

Máte za sebou několik vystoupení v zahraničí na lodi, mimo jiné i v Karibiku. Jak jste se k takové příležitosti dostal?

Vlastně náhodou. Kamarád ze školy mi řekl o castingu, na který jsem se přihlásil. V Karibiku jsem pak hrál čtyři měsíce.

Rád a hodně cestujete. Kde všude jste byl?

V Dominikánské republice, na Martinike, Kurasau, Gwadalupe, Sanskitu. Plavili jsme se kolem ostrovů v Karibiku. Pod námi byla Kuba. Byl jsem ale i v Evropě, ve Středozemí. Nejvíce se mi líbilo Monte Karlo. Jejich životní úrověn a lidi. Všechny země a jejich památky jsem si užil a velmi rád na ně vzpomínám.

Jak odpočíváte?

Určitě neposlouchám muziku, nejraději mám ticho. Dobrý relax je pro mě četba.

V březnu tohoto roku jste vydal desku pod názvem My soul (Má Duše). O čem album je?

Na desku se promítá osm posledních let mého života. Je hodně o pocitech. Označil bych ji jako „já a můj život“. Jsem za ni rád a považuji ji za úspěch, protože jsem ji nahrál na vlastní náklady.

Co bys poradil mladým začínajícím muzikantům?

Vždycky hrajte svůj život. Protože hudba je vlastně náš život a svět kolem nás. Hrajte to, co prožíváte. Když se vám to bude líbit, budete šťastní.

Přečteno: 742x
 

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, RozhovoryHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo