romea - logo
17. července 2019 (středa)
svátek má Martina
Loading
rozšířené vyhledávaní

I Liberec vyhlašuje bezdoplatkové zóny. Proti je Asociace Romů

26.2.2019 11:19
Fotografie z happeningu Platformy pro sociální bydlení
Fotografie z happeningu Platformy pro sociální bydlení

Bezdoplatkovou zónu vyhlásil i Liberec. Od ledna platí na objekt ve Vojanově 138, teď ji rozšířil na další domy stejného majitele v téže ulici a kromě toho na ubytovnu bývalé Kolory v liberecké čtvrti Vesec. Informuje o tom Liberecký deník.

„Vyhlášením zóny cílíme na eliminaci intenzivních sousedských sporů a pochopitelně také na byznys s chudobou, jehož jsou obyvatelé domu dlouhodobě středobodem,“ vysvětlil náměstek libereckého primátora Ivan Langr, který za vyhláškou stojí.

S rozhodnutím Liberce nesouhlasí Asociace romských představitelů Libereckého kraje. „Bezdoplatková zóna nepřinese větší bezpečnost ani nezastaví příliv vnitřní migrace, je výsledkem eskalace problémů, který město dlouhodobě ignorovalo," řekla jejípředsedkyně Iveta Bílková. Podle ní může opatření zasáhnout i ty obyvatele, kteří se pod hranicí chudoby ocitli bez vlastní viny. „Může se totiž stát, že se staneme svědky plošného vyhlašování, které ochromí matky samoživitelky, seniory i handicapované,“ obává se Bílková.

Město se brání. Sociálně slabým, kteří nemají žádné problémy se zadlužením, se prý snažilo už s předstihem pomoci hledat řešení, jak se z pasti obchodníka s doplatky dostat. „Některým obyvatelům jsme pomohli najít bydlení, jiní se o sebe postarali sami. V současné době v objektu přebývá už jen jedna rodina, kterou patrně zabydlíme v režimu Housing First, což je sociální bydlení pro nejpotřebnější,“ vysvětlil Langr, podle kterého je jakékoli bydlení významně lepší, než jaké měli ve Vojanově ulici.

Připouští ovšem, že věc není úplně jednoduchá. Pro nájemní bydlení v městských bytech musí lidé dodržet podmínku bezdlužnosti, problémem může být i kapacita pokojů v azylových domech pro vícečetné rodiny. A také ne všichni obyvatelé problémových domů o pomoc stojí.

Boj proti chudým

Bílková mluvila o situaci, kdy město vypíše plošnou bezdoplatkovou zónu, To v praxi to znamená, že nově příchozí nájemníci, které by tu chtěl majitel soukromého objektu ubytovat, už nemají šanci získat doplatek na bydlení. A to se týká i stěhování lidí v rámci města či obce, jako je to například v Kladně, kde zavedli zónu na celé město.

Doplatky na bydlení, tedy peníze od státu, už v tom případě nepůjdou do do kapes majitelů domů a ubytoven (ochodníků z chudobou). Nájem si ale hradí nájemníci sami celé, přestože patří k nejchudším lidem v České republice. Ti, kteří nemohou sehnat práci, hradí ubytování z dávek v hmotné nouzi a proto jim nevystačí peníze na obživu. Mnozí z nich jsou proto nuceni se zadlužit u lichvářských firem či místních lichvářů (nikdo jiný jim nepůjčí). Takto zadlužení lidé již nemají šanci se z dluhové pasti dostat.

Většinou jde o důchodce, samoživitelky a samoživitele a lidi žijící v ghettech. Města a obce v naprosté většině nemají sociální byty, v nichž by tito lidé mohli žít za přiměřený nájem, a na jejich stavbu nemají prostředky. Navíc zadluženým rodinám nechtějí pronajímat žádné prostory. A stát se o sociální bydlení starat nechce. Jak nedávno sdělili představitelé ANO v čele s premiérem Andrejem Babišem, zákon o sociálním bydlení je nezajímá.

Jablonec bez doplatkové zóny

Na domluvu s majiteli problematických domů naopak sází v Jablonci. Město monitoruje zhruba 20 objektů, kde žijí občané s kumulovanými sociálními problémy, o bezdoplatkové zóně uvažovalo u čtyř z nich. Radnice ale nakonec od záměru ustoupila. Podle ní totiž neřeší celou problematiku. „Opatření se netýká stávajících nájemníků, ale pouze nově příchozích,“ argumentuje náměstek jabloneckého primátora David Mánek.

Přečteno: 1094x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Sociálně vyloučené lokality, sociální bydlení, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo