romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

I Martin Kadlečík propojuje iniciativu D.O.S.T. s fašistickou a neonacistickou scénou

17.7.2012 14:14
Martin Kadlečík s piketem v roli aktivisty iniciativy D.O.S.T. na demonstraci v říjnu 2009, svolané na podporu prezidenta Klause a k vyjádření odporu k Lisabonské smlouvě. První zleva Martin Čejka, s megafonem František Červenka. Foto: Antifa.cz.
Martin Kadlečík s piketem v roli aktivisty iniciativy D.O.S.T. na demonstraci v říjnu 2009, svolané na podporu prezidenta Klause a k vyjádření odporu k Lisabonské smlouvě. První zleva Martin Čejka, s megafonem František Červenka. Foto: Antifa.cz.

Martin Kadlečík, rodák z jihočeských Strakonic, charakterizuje sám sebe jako českého konzervativního nacionalistu. Proč je možné jej bez skrupulí označit za fašistu s dlouholetými osobními kontakty do neonacistické scény, vysvětluje článek serveru Antifa.cz Martin Kadlečík, fašista v řadách (nejen) D.O.S.T. Přinášíme zkrácenou verzi tohoto článku.

Kadlečík v minulosti figuroval jednak v článcích o jihočeské neonacistické scéně, kde se opakovaně objevoval na fotografiích ve společnosti strakonických členů místní organizace Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a dalších jihočeských nácků (ZDE a ZDE), na straně druhé se jeho jméno objevilo v souvislosti s aktivitami nacionálně-konzervativní proklausovské iniciativy D.O.S.T. Věnovala se mu i redaktorka Ludmila Hamplová, jejíž podrobnou analýzu ultrakonzervativců a fašistů působících v iniciativě D.O.S.T. odmítl šéfredaktor týdeníku Reflex otisknout.

Na první pohled by se mohlo zdát, že informace a rok staré fotografie jsou dostatečně ilustrativním příkladem společnosti, ve které tráví Martin Kadlečík svůj volný čas. Na oněch fotografiích se Kadlečík nechal zvěčnit s jihočeskými nácky, mezi nimiž nechyběl

  • Kamil Víta, bývalý člen neonacistické kapely Imperium, který dnes působí v kapele Gabreta,
  • Jan Bízek, jeden ze dvou zadržených v souvislosti s rasovým útokem na zpěvačku Tonyu Graves,
  • Martin Vachta, nedávno propuštěný člen Národního odporu, který si odseděl několik let za účast na útoku nožem, při kterém došlo ve Strakonicích k vážnému poranění člověka,
  • další Kadlečíkovi přátelé – například jednatel místní organizace ve Strakonicích Jiří Polák, kterému nedělá problém obléci si triko s vyobrazením svastiky.

Jeho dlouholetý politický vývoj včetně aktuálního působení je ale natolik zajímavý a symptomatický pro vzájemnou koexistenci a prolínání neonacistické a ultrakonzervativní scény, že jsme se jeho osobě rozhodli věnovat samostatný článek.

imperium.jpg
Společná fotografie z koncertu kapely Gabreta. Zleva neonacisté Jan Bízek (útočník na Tonyu Graves) a Martin Vachta (aktér pobodání ve Strakonicích), v popředí Kamil Víta, bývalý kytarista neonacistické kapely Imperium a současný kytarista "vlastenecké" kapely Gabreta, dále Jakub Socha a v mikině Thor Steinar Martin Kadlečík. Foto: Antifa.cz

Vlastenecká fronta, Národní sjednocení

Počátky aktivit Martina Kadlečíka lze dosledovat ještě před rok 2001, kdy stál u zrodu strakonické pobočky Vlastenecké fronty. Kolem roku 2003 se kvůli studiím odstěhoval do Prahy. Po příchodu do hlavního města se angažuje v místních pobočkách Vlastenecké fronty a Národního sjednocení (obě organizace neměly nikdy problém do určité míry kooperovat s otevřeně neonacistickými organizacemi). Nejen díky návštěvám zápasů pražské Sparty si ale Kadlečík dělá přátele také mezi politickým křídlem neonacistů z řad Národního odporu Praha, organizovaných v té době částečně ve struktuře Národně sociálního bloku.

V roce 2010 si členové pražské pobočky Vlastenecké fronty v čele s tehdejším předsedou Vlastenecké fronty Davidem Macháčkem připomněli desáté výročí organizace, na kterém pochopitelně nechyběl ani Martin Kadlečík. Předseda Macháček tehdy neopomenul vyzdvihnout plodnou spolupráci s organizací Národní korporativismus stojící na pomezí neofašismu a neonacismu. Té v této době šéfoval dnešní předseda pražské krajské organizace a republikové smírčí komise DSSS Jiří Petřivalský.

Stejně kladně hodnotil Macháček i spolupráci s ultrakonzervativní organizací Národní sjednocení, jejíž předseda nebyl v té době nikdo jiný než František Červenka, dnešní tajemník iniciativy D.O.S.T. Dnes se Červenka naplno věnuje D.O.S.T., jeho předsednické místo ve skomírající organizaci Národní sjednocení (NSJ) převzal právě bývalý předseda Vlastenecké fronty David Macháček. Členem předsednictva, ještě z dob Františka Červenky, zůstal Martin Kadlečík.

Spolupráce s neonacisty

Fašistická VF a ultrakonzervativní NSJ vždy inklinovaly ke sbližování s aktivisticky mnohem početnější neonacistickou scénou. Osoba Martina Kadlečíka v tomto směru hrála a do jisté míry stále hraje významnou roli.

Kadlečík se začíná na veřejnosti pravidelně objevovat od roku 2003:

  • Na 1. máje tohoto roku se společně s místopředsedou VF Františkem Nonnemannem zúčastnil neonacistické demonstrace Národně sociálního bloku (tehdejšího politického křídla Národního odporu a Národní Aliance).
  • 28. října, na tradiční svátek založení Československé republiky, který si Vlastenecká fronta každoročně připomínala, se Martin Kadlečík objevuje jako jeden z pořadatelů akce. Demonstraci, kterou zorganizovala VF v personálním propojení s Národním sjednocením, mohutně podpořili aktivisté z řad neonacistického Národního odporu Praha a lokální neonacisté z dalších českých měst.
  • Sbližování z roku 2003 dokládá podpora aktivistů VF při listopadovém pokusu o pochodňový průvod tzv. židovským městem v Praze na výročí Křišťálové noci, který nahlásili aktivisté Národního odporu Praha Petr Fryč a Petr Kalinovský. Jejich provokace se dočkala odezvy občanské společnosti i radikálních antifašistů a dopadla neonacistickým fiaskem. Za Vlasteneckou frontu se ho se svíčkou v ruce zúčastnil i Martin Kadlečík a František Nonnemann, zatímco předseda Macháček se plížil pouze kolem a vlastního původu s pochodněmi se neúčastnil.

2003.jpg
Martin Kadlečík na průvodu neonacistů Josefovem na výročí křišťálové noci v roce 2003. Foto: Antifa.cz.

Narušit akci, která proběhla v pražské Valdštejnské zahradě při příležitosti Dnů židovské kultury, se pokusily špičky tehdejšího Národního odporu Praha, mimo jiné z vězení čerstvě propuštění Tomáš Kebza a Jiří Tůma, později známý mimo jiné svými kontakty na tzv. žháře z Vítkova, dále Petr Kalinovský. Provokovat na akci ale dorazil i Martin Kadlečík ve společnosti svého kamaráda Patrika Vondráka z neonacistického Národního odporu Praha.

Tečku za rokem 2004 a za sbližováním VF a NSJ s neonacisty udělala demonstrace těchto organizací na výročí založení Českosloveska 28. října, kterou organizace pořádala společně s Národním korporativismem. V té době již VF otevřeně spolupracovala s neonacisty z Národního odporu. Martin Kadlečík na zmíněné říjnové demonstraci vystupoval jako jeden z pořadatelů.

Kadlečík nenechával nikoho na pochybách o své politické orientaci a sympatiím k náckům a s pravidelností sobě vlastní se účastnil jak akcí svých domovských organizací VF a NSJ, tak i těch čistě neonacistických, jako tomu bylo v případě jeho účasti na akcích Národního odporu, Národního konzervatismu a nově vznikající organizace kladenských Autonomních nacionalistů (jejíchž ideologické zázemí vznikalo ostatně v kladenské pobočče VF).

V září loňského roku se Kadlečík ve spojitosti s kauzou Ladislava Bátory objevuje na informačním serveru Romea.cz videonahrávka, která víc než cokoliv jiného přinesla jasný obraz toho, jak těsně jsou propojeny pražská neonacistická, fašistická a ultrakonzervativní scéna.

Na pražské přednášce VF za účasti Martina Kadlečíka a později mediálně propíraného Ladislava Bátory, vystoupil mimo jiné Petr Kalinovský, v té době přední postava neonacistického Národního odporu, s přednáškou na téma "Příčiny a vývoj českého protižidovství". Této přednášky se kromě špiček politického křídla Národního odporu Erika Sedláčka a Patrika Vondráka účastnili i zástupci Národního korporativismu Zdeněk Zvoníček a Jiří Petřivalský, v té době zástupci Autnomních nacionalistů Lhotka Petr Fryč a Martin Tauš a zástupci Vlastenecké fronty David Macháček a František Nonnemann.

Podpora Hradu

farage.jpg
Fotografie z nedávné debaty se známým euroskeptikem Nigelem Faragem. Martin Kadlečík zcela vlevo, v přední řadě u stolu senátor za ODS Petr Pakosta. Foto: Antifa.cz.

Konec roku 2007 se nesl nejen ve znamení razantního odmítnutí neonacistického pokusu o provokaci v podobě druhého průvodu pražským Židovským městem, plánovaného neetablovanou organizací politického křídla NO Mladí národní demokraté, ale i ve znamení nové strategie části ultrakonzervativců, sdružených kolem petice iniciativy D.O.S.T.

Ač se jí hned v úvodu dostalo podpory několika jednotlivců z řad poslanců, poslankyň a senátorů za ODS, jen málokdo by očekával, že se dnes díky podpoře kanceláře prezidenta republiky stane nejdůležitější a nejviditelnější iniciativou nejkonzervativnější části politického spektra, kterou podporuje několik iniciativ, politiků i menších politických stran – Machovi Svobodní nebo Suverenita Jany Bobošíkové.

Úspěch iniciativy, který se nejviditelněji projevil tlakem kanceláře prezidenta republiky při udržování neudržitelného Ladislava Bátory na postu vysokého úředníka na ministerstvu školství a s tím spojeným nárůstem sebevědomí dosud nevýznamných krajních konzervativců a nacionalistů, byl tím pravým impulsem k rozvázání nyní politicky dehonestujících kontaktů s otevřenými fašisty a neonacisty.

Nejenže ve skutečnosti k podobnému kroku nikdy nedošlo, naopak, jak jsme zveřejnili v samostatných článcích, tyto vztahy jsou na osobní rovině dále udržovány. Příkladů můžeme uvést hned několik, počínaje Františekem Červenkou, bývalým předsedou Národního sjednocení a mluvčím na demonstracích fašistické VF a neonacistických NK, přes pravidelnou účast neonacistů v čele s Patrikem Vondrákem a Petrem Fryčem na akcích D.O.S.T., až po účast Martina Kadlečíka, který se na akcích iniciativy D.O.S.T. pravidelně objevuje jako jeden z pořadatelů.

Nepřehlédněte:
Antifa.cz: Martin Kadlečík, fašista v řadách (nejen) D.O.S.T.

fk, Antifa.cz,
Přečteno: 1754x
 

Kam dál:

Štítky:  

Dost, Neonacismus, Antisemitismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo