romea - logo
19. července 2019 (pátek)
svátek má Čeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

I ministr vnitra požaduje změnu zákona o doplatcích na bydlení. Navíc přichází s novým výkladem

23.6.2015 12:35
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová a ministr vnitra Milan Chovanec navštívili sociálně vyloučené lokality v Karviné (FOTO: MVČR)
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová a ministr vnitra Milan Chovanec navštívili sociálně vyloučené lokality v Karviné (FOTO: MVČR)

Současná krize kolem vyplácení doplatků na bydlení lidem z ubytoven by mohla mít alespoň dočasně překvapivě jednoduché řešení. Podle ministra vnitra Milana Chovance totiž nesouhlas obce s žádostí o doplatek nemusí být závazný. Znamenalo by to, že úřad práce může i přes zamítavé stanovisko obce doplatek na bydlení vyplatit.

Za ideální řešení ovšem Chovanec považuje novelu současného zákona, protože jeho výklad je nejasný. Připojil se tak k premiérovi Sobotkovi a ministru Dienstbierovi, kteří v minulých dnech současnou podobu zákona označili za nepřijatelnou a požadovali její novelizaci. Chovanec svoje stanovisko vysvětlil v dopise vládní kolegyni Michaele Marksové.

"Zákon výslovně nestanoví, že by se mělo jednat o závazné stanovisko. I proto se domnívám, že je možné souhlas obce považovat za vyjádření podle části čtvrté správního řádu, které nebude závazným podkladem pro orgán rozhodující o přiznání doplatku na bydlení," píše Chovanec. Ministryně Michaela Marksová se dnes podle Českého rozhlasu vyjádřila ve stejném duchu, když uvedla, že úřady práce by mohly nadále stanoviska obcí brát pouze jako doporučení.

Poslanci a senátoři vloni na podzim schválili novelu zákona o hmotné nouzi včetně pozměňovacího návrhu poslance ODS Zbyňka Stanjury, podle něhož o vyplácení doplatku na bydlení nově rozhodují obce. Některé z nich – Bohumín nebo některé části Ostravy – poplatky plošně zamítly a tisíce lidí tak vystavily hrozbě, že se ocitnou „na ulici“. Agentura pro sociální začleňování odhaduje, že nových bezdomovců může být v souvislosti s novelou až 17 000, Platforma pro sociální bydlení hovoří až o 25 000 lidí.

DOKUMENT

Přečteno: 1281x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ubytovny, doplatek na bydlení, sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo