romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

I ministr vnitra požaduje změnu zákona o doplatcích na bydlení. Navíc přichází s novým výkladem

23.6.2015 12:35
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová a ministr vnitra Milan Chovanec navštívili sociálně vyloučené lokality v Karviné (FOTO: MVČR)
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová a ministr vnitra Milan Chovanec navštívili sociálně vyloučené lokality v Karviné (FOTO: MVČR)

Současná krize kolem vyplácení doplatků na bydlení lidem z ubytoven by mohla mít alespoň dočasně překvapivě jednoduché řešení. Podle ministra vnitra Milana Chovance totiž nesouhlas obce s žádostí o doplatek nemusí být závazný. Znamenalo by to, že úřad práce může i přes zamítavé stanovisko obce doplatek na bydlení vyplatit.

Za ideální řešení ovšem Chovanec považuje novelu současného zákona, protože jeho výklad je nejasný. Připojil se tak k premiérovi Sobotkovi a ministru Dienstbierovi, kteří v minulých dnech současnou podobu zákona označili za nepřijatelnou a požadovali její novelizaci. Chovanec svoje stanovisko vysvětlil v dopise vládní kolegyni Michaele Marksové.

"Zákon výslovně nestanoví, že by se mělo jednat o závazné stanovisko. I proto se domnívám, že je možné souhlas obce považovat za vyjádření podle části čtvrté správního řádu, které nebude závazným podkladem pro orgán rozhodující o přiznání doplatku na bydlení," píše Chovanec. Ministryně Michaela Marksová se dnes podle Českého rozhlasu vyjádřila ve stejném duchu, když uvedla, že úřady práce by mohly nadále stanoviska obcí brát pouze jako doporučení.

Poslanci a senátoři vloni na podzim schválili novelu zákona o hmotné nouzi včetně pozměňovacího návrhu poslance ODS Zbyňka Stanjury, podle něhož o vyplácení doplatku na bydlení nově rozhodují obce. Některé z nich – Bohumín nebo některé části Ostravy – poplatky plošně zamítly a tisíce lidí tak vystavily hrozbě, že se ocitnou „na ulici“. Agentura pro sociální začleňování odhaduje, že nových bezdomovců může být v souvislosti s novelou až 17 000, Platforma pro sociální bydlení hovoří až o 25 000 lidí.

DOKUMENT

Přečteno: 1306x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ubytovny, doplatek na bydlení, sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo