romea - logo
9. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Vratislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

I ministr vnitra požaduje změnu zákona o doplatcích na bydlení. Navíc přichází s novým výkladem

23.6.2015 12:35
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová a ministr vnitra Milan Chovanec navštívili sociálně vyloučené lokality v Karviné (FOTO: MVČR)
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová a ministr vnitra Milan Chovanec navštívili sociálně vyloučené lokality v Karviné (FOTO: MVČR)

Současná krize kolem vyplácení doplatků na bydlení lidem z ubytoven by mohla mít alespoň dočasně překvapivě jednoduché řešení. Podle ministra vnitra Milana Chovance totiž nesouhlas obce s žádostí o doplatek nemusí být závazný. Znamenalo by to, že úřad práce může i přes zamítavé stanovisko obce doplatek na bydlení vyplatit.

Za ideální řešení ovšem Chovanec považuje novelu současného zákona, protože jeho výklad je nejasný. Připojil se tak k premiérovi Sobotkovi a ministru Dienstbierovi, kteří v minulých dnech současnou podobu zákona označili za nepřijatelnou a požadovali její novelizaci. Chovanec svoje stanovisko vysvětlil v dopise vládní kolegyni Michaele Marksové.

"Zákon výslovně nestanoví, že by se mělo jednat o závazné stanovisko. I proto se domnívám, že je možné souhlas obce považovat za vyjádření podle části čtvrté správního řádu, které nebude závazným podkladem pro orgán rozhodující o přiznání doplatku na bydlení," píše Chovanec. Ministryně Michaela Marksová se dnes podle Českého rozhlasu vyjádřila ve stejném duchu, když uvedla, že úřady práce by mohly nadále stanoviska obcí brát pouze jako doporučení.

Poslanci a senátoři vloni na podzim schválili novelu zákona o hmotné nouzi včetně pozměňovacího návrhu poslance ODS Zbyňka Stanjury, podle něhož o vyplácení doplatku na bydlení nově rozhodují obce. Některé z nich – Bohumín nebo některé části Ostravy – poplatky plošně zamítly a tisíce lidí tak vystavily hrozbě, že se ocitnou „na ulici“. Agentura pro sociální začleňování odhaduje, že nových bezdomovců může být v souvislosti s novelou až 17 000, Platforma pro sociální bydlení hovoří až o 25 000 lidí.

DOKUMENT

Přečteno: 1288x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ubytovny, doplatek na bydlení, sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo