romea - logo
14. října 2019 (pondělí)
svátek má Agáta
Loading
rozšířené vyhledávaní

I ministr vnitra požaduje změnu zákona o doplatcích na bydlení. Navíc přichází s novým výkladem

23.6.2015 12:35
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová a ministr vnitra Milan Chovanec navštívili sociálně vyloučené lokality v Karviné (FOTO: MVČR)
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová a ministr vnitra Milan Chovanec navštívili sociálně vyloučené lokality v Karviné (FOTO: MVČR)

Současná krize kolem vyplácení doplatků na bydlení lidem z ubytoven by mohla mít alespoň dočasně překvapivě jednoduché řešení. Podle ministra vnitra Milana Chovance totiž nesouhlas obce s žádostí o doplatek nemusí být závazný. Znamenalo by to, že úřad práce může i přes zamítavé stanovisko obce doplatek na bydlení vyplatit.

Za ideální řešení ovšem Chovanec považuje novelu současného zákona, protože jeho výklad je nejasný. Připojil se tak k premiérovi Sobotkovi a ministru Dienstbierovi, kteří v minulých dnech současnou podobu zákona označili za nepřijatelnou a požadovali její novelizaci. Chovanec svoje stanovisko vysvětlil v dopise vládní kolegyni Michaele Marksové.

"Zákon výslovně nestanoví, že by se mělo jednat o závazné stanovisko. I proto se domnívám, že je možné souhlas obce považovat za vyjádření podle části čtvrté správního řádu, které nebude závazným podkladem pro orgán rozhodující o přiznání doplatku na bydlení," píše Chovanec. Ministryně Michaela Marksová se dnes podle Českého rozhlasu vyjádřila ve stejném duchu, když uvedla, že úřady práce by mohly nadále stanoviska obcí brát pouze jako doporučení.

Poslanci a senátoři vloni na podzim schválili novelu zákona o hmotné nouzi včetně pozměňovacího návrhu poslance ODS Zbyňka Stanjury, podle něhož o vyplácení doplatku na bydlení nově rozhodují obce. Některé z nich – Bohumín nebo některé části Ostravy – poplatky plošně zamítly a tisíce lidí tak vystavily hrozbě, že se ocitnou „na ulici“. Agentura pro sociální začleňování odhaduje, že nových bezdomovců může být v souvislosti s novelou až 17 000, Platforma pro sociální bydlení hovoří až o 25 000 lidí.

DOKUMENT

Přečteno: 1284x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ubytovny, doplatek na bydlení, sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo