romea - logo
14. října 2019 (pondělí)
svátek má Agáta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ida Kelarová: I mezi Romy existuje rasismus vůči Neromům

20.9.2016 16:27
Ida Kelarová s dětmi na letním táboře kde došlo k incidentu (Zdroj: blog.filharmonie)
Ida Kelarová s dětmi na letním táboře kde došlo k incidentu (Zdroj: blog.filharmonie)

„Ve většině problémů se dítě řeší jako rasa, nikoliv jako zlobivé dítě. Kde se v nás vzalo soudit rasu – jeden něco udělá a všichni v tom jedou,“ popisuje v rozhovoru s DVTV Ida Kelarová.

Založila pěvecký sbor romských dětí „Čhavorenge“ (v překladu „dětem“), ve kterém působí už 5 let a spolupracuje s českou filharmonií. V romském světě se pohybuje intenzivně už 20 let a nenávist vůči Romům v Česku vnímá mnohem silněji než v jakékoliv jiné zemi. Zároveň přiznává, že i mezi Romy existuje rasismus vůči Neromům. Největší problém spatřuje v tom, že se obě strany vzájemně neznají.

„Zjistila jsem, že se s dospělými dá pracovat lépe, a to skrze jejich děti. Začínají lépe fungovat. Vidí, jak se jejich dětí mění a mají z toho radost. Můžou tomu dítěti předat jen to, co se sami naučili od rodičů. Rádi by je třeba naučili víc, ale nemůžou. Vidí, jak se jejich děti mění a jejich rodiče se mění s nimi.“

V rozhovoru s DVTV Kelerová popsala zážitek na romském táboře, prozradila, proč její otec nepřiznal své romství, a popsala přístup Romů k běžnému životu.

Přečteno: 2301x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Romové, Ida Kelarová, Děti, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo