romea - logo
20. srpna 2022 (sobota)
svátek má Bernard

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ida Kelarová: I mezi Romy existuje rasismus vůči Neromům

20.9.2016 16:27
Ida Kelarová s dětmi na letním táboře kde došlo k incidentu (Zdroj: blog.filharmonie)
Ida Kelarová s dětmi na letním táboře kde došlo k incidentu (Zdroj: blog.filharmonie)

„Ve většině problémů se dítě řeší jako rasa, nikoliv jako zlobivé dítě. Kde se v nás vzalo soudit rasu – jeden něco udělá a všichni v tom jedou,“ popisuje v rozhovoru s DVTV Ida Kelarová.

Založila pěvecký sbor romských dětí „Čhavorenge“ (v překladu „dětem“), ve kterém působí už 5 let a spolupracuje s českou filharmonií. V romském světě se pohybuje intenzivně už 20 let a nenávist vůči Romům v Česku vnímá mnohem silněji než v jakékoliv jiné zemi. Zároveň přiznává, že i mezi Romy existuje rasismus vůči Neromům. Největší problém spatřuje v tom, že se obě strany vzájemně neznají.

„Zjistila jsem, že se s dospělými dá pracovat lépe, a to skrze jejich děti. Začínají lépe fungovat. Vidí, jak se jejich dětí mění a mají z toho radost. Můžou tomu dítěti předat jen to, co se sami naučili od rodičů. Rádi by je třeba naučili víc, ale nemůžou. Vidí, jak se jejich děti mění a jejich rodiče se mění s nimi.“

V rozhovoru s DVTV Kelerová popsala zážitek na romském táboře, prozradila, proč její otec nepřiznal své romství, a popsala přístup Romů k běžnému životu.

Přečteno: 2411x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Romové, Ida Kelarová, Děti, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo