romea - logo
18. července 2019 (čtvrtek)
svátek má Drahomíra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ida Kelarová: I mezi Romy existuje rasismus vůči Neromům

20.9.2016 16:27
Ida Kelarová s dětmi na letním táboře kde došlo k incidentu (Zdroj: blog.filharmonie)
Ida Kelarová s dětmi na letním táboře kde došlo k incidentu (Zdroj: blog.filharmonie)

„Ve většině problémů se dítě řeší jako rasa, nikoliv jako zlobivé dítě. Kde se v nás vzalo soudit rasu – jeden něco udělá a všichni v tom jedou,“ popisuje v rozhovoru s DVTV Ida Kelarová.

Založila pěvecký sbor romských dětí „Čhavorenge“ (v překladu „dětem“), ve kterém působí už 5 let a spolupracuje s českou filharmonií. V romském světě se pohybuje intenzivně už 20 let a nenávist vůči Romům v Česku vnímá mnohem silněji než v jakékoliv jiné zemi. Zároveň přiznává, že i mezi Romy existuje rasismus vůči Neromům. Největší problém spatřuje v tom, že se obě strany vzájemně neznají.

„Zjistila jsem, že se s dospělými dá pracovat lépe, a to skrze jejich děti. Začínají lépe fungovat. Vidí, jak se jejich dětí mění a mají z toho radost. Můžou tomu dítěti předat jen to, co se sami naučili od rodičů. Rádi by je třeba naučili víc, ale nemůžou. Vidí, jak se jejich děti mění a jejich rodiče se mění s nimi.“

V rozhovoru s DVTV Kelerová popsala zážitek na romském táboře, prozradila, proč její otec nepřiznal své romství, a popsala přístup Romů k běžnému životu.

Přečteno: 2298x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Romové, Ida Kelarová, Děti, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo