romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ida Kelarová: Trvám na tom, že policie po zavolání na linku 158 nepřijela. Dětem nepomáhala, ani je nechránila

10.9.2016 12:26
Ida Kelarová. (FOTO: Miret, z.s.)
Ida Kelarová. (FOTO: Miret, z.s.)

Ida Kelarová nesouhlasí s některými závěry kontroly Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje a je šokována způsobem, jakým policie vnáší zmatek do toho, jak bylo oznámeno agresivní a rasistické chování jiřetínského občana vůči účastníkům letní umělecké školy Romano drom, konané 30. 7. – 13. 8. v Jiřetíně pod Jedlovou ve spolupráci se světoznámou Českou filharmonií.

"Trvám na tom, že policie naše oznámení na linku 158 nepřijela prošetřit," řekla Ida Kelarová serveru Romea.cz. "Policie se podle nás snaží celou věc zamlžit a znejasnit tak, aby lidé začali mít v celém případu zmatek a přestali se o něj zajímat. Ale minimálně já osobně chci dostat – nejen jako osoba zodpovědná za desítky dětí ze sboru Čhavorenge, ale také jako občanka České republiky – vysvětlení, proč policie na mé zavolání na linku 158 nepřijela?" dodala Kelarová.

Shrňme události. Průběh letní umělecké školy Romano drom, která se konala v rekreačním areálu "Pod Jedlovou“, narušil muž ze sousedního domu dvěma incidenty. Při prvním – ve čtvrtek 4. srpna – vystřelil soused do vzduchu, když se děti vracely z táborové hry – hledání pokladu. "Bylo to kolem 21:30 a děti se vracely po veřejné cestě kolem sousedova domu," říká Kelarová. Podle ní byly "děti pochopitelně bujaré, takže výskaly, samotné proběhnutí kolem sousedova domu ovšem trvalo asi minutu. Ten pán na ně ovšem vylítl a začal na ně pokřikovat: 'Vy černý cigáni běžte do ...', a podobná hesla. Pak vystřelil do vzduchu.

Soused podle Kelarové vystřelil ještě třikrát, a to v sobotu 6. srpna kolem 8:30, a následně vnikl do areálu rekreačního zařízení, kde rasisticky urážel Desideria Duždu a snažil se vyprovokovat rvačku. (Celý popis události si můžete přečíst zde a zde).

Kelarová, jak již uvedla v dřívějším rozhovoru pro server Romea.cz netvrdila, nevolala policii po prvním incidentu ve čtvrtek 4. srpna. "S ostatními dospělými spolupracovníky jsme se rozhodli incident s policií neřešit; nechtěli jsme dětem kazit krásný a radostný večer – pocit, že na osmihodinové cestě za pokladem dokázaly něco, co by si nikdy ani nepředstavily – tím, že by přijela policie a do noci by děti a vedoucí vyslýchala. To jsme ještě žili s představou, že by policie po nahlášení takovéhoto incidentu přijela," vysvětlila Ida Kelarová.

Kelarová se domnívá, že právě v této věci se policie snaží celou věc zamlžit. "Policie ústy své mluvčí říká, že nezaznamenala žádné volání z Jiřetína pod Jedlovou na linku 158 od 4. srpna večer do 9:27 dne 6. srpna. To je jistě pravda… Ale podstatné pro celou věc je – a nechápu, proč to Policie neuvede – že my jsme na linku 158 volali právě až v sobotu 6. 8. po 9:30! Proč policejní mluvčí uvádí čas volání zrovna ,do 9:27 hodin dne 6. srpna 2016ʻ? Proč ne třeba do 10.00? Asi proto, že jinak by už náš telefonát na linku 158 musela zcela jednoznačně zmínit," myslí si Ida Kelarová.

Ve vyjádření policie o výsledcích kontroly se také nezmiňují okolnosti, za kterých Ida Kelarová linku 158 použila. Po sobotním ranním incidentu – po třech výstřelech a napadení Desideria Duždy – odjel majitel rekreačního zařízení, který podle Kelarové slíbil všechny konflikty se sousedem řešit, do Varnsdorfu na policii, aby alarmující jednání souseda oznámil. Když však chtěla s policistou přes telefon majitele mluvit Ida Kelarová, ten ji odbyl větou "máme své postupy"a hovor bez vysvětlení ukončil. Teprve po tomto "nezájmu varnsdorfské Policie nám celý incident pomoct skutečně řešit" se Ida Kelarová obrátila na linku 158. "Policie má ve štítu heslo ,pomáhat a chránitʻ. Možná. Ovšem varnsdorfská Policie se tím neřídí. Ta nám ani nepomohla, ani nás nepřijela ochránit. Jen nám sdělila, že má svoje postupy. Ráda bych Policii věřila, ale je možné mít důvěru po této zkušenosti?“ptá se Kelarová.

Kelarová: Není absurdní, když se střílí před dětmi, a policie nepošle ani hlídku?

Policie dále uvádí, že jako první ohlásil incident se střelbou na letní škole Romano drom právě soused. To ostatně zmiňuje i Kelarová v prvním rozhovoru pro server Romea.cz. Na policii podle Kelarové zavolal soused zřejmě poté, co si uvědomil, že střelbou a napadením Dezideria Duždy zašel příliš daleko. "Jak řekl soused týdeníku Respekt, přijel v sobotu v půl deváté domů z práce na otočku, a když byl u našeho areálu, vyprovokovala ho hudba, kterou jsme dětem pouštěli na rozcvičce. Hudba ho tedy nerušila doma. Po incidentu zase odjel do práce. A ještě ke třem sobotním výstřelům. Policii a médiím soused říká, že těmi výstřely cvičil psa. Ale jaký by mělo smysl přijet ze zaměstnání, třikrát – v rámci výcviku psa? – vystřelit do vzduchu a zase odjet?"ptá se Ida Kelarová. "Chudák pes, kterého by jeho pán cvičil takovýmto způsobem,"dodává. "A mimochodem: dlouho jsem neslyšela výt tak žalostně psa, jako to bylo právě v sousedství našeho areálu."

Kelarová také rozporuje prohlášení mluvčí Slámové, že "policie případ okamžitě prověřovala a se všemi stranami konfliktu byla v kontaktu“. Podle Kelarové se museli poškození na policejní stanici ve Varnsdorfu svým způsobem vnutit, aby byli vůbec vyslechnuti. Varnsdorfský policista Josef Harák je uvítal větou: "Abychom z toho nedělali zase tak velkou kovbojku…"

"Tomu policie říká ,okamžitě prověřovat a být se všemi stranami v kontaktuʻ?" ptá se opět Kelarová. "Není absurdní, že policie nepošle ani hlídku, když se střílí před dětmi, cizí člověk vnikne do rekreačního areálu a s rasovým podtextem útočí na lidi?"

Kelarová také dodává, že podle majitele rekreačního areálu prý policie na místo incidentu nakonec přijela. Ale až v pondělí 8. srpna odpoledne poté, co toho dne dopoledne podali společně s Petr Kadlecem z České filharmonie na postup policie stížnost krajskému ředitelství v Ústí nad Labem. Hlídka ovšem nemohla mluvit s nikým z poškozených ani přímých svědků incidentu, protože sbor Čhavorenge i hudebníci České filharmonie byli v té době na generální zkoušce v Rumburku před třemi koncerty uzavírajícími projekt Romano drom 2016. "A já se ptám – možná naivně: když už policie – po více než dvou dnech přijela – není zarážející, že nechtěla mluvit s nikým z přímých svědků incidentu ani z poškozených? Promiňte, že to znovu připomínám: ale tomu Policie říká ,okamžitě prověřovat a být se všemi stranami v kontaktuʻ?"Až do 13. 8., kdy letní škola Romano drom končila, už nikdo z varnsdorfské policie nepřijel, aby alespoň některé ze svědků událostí vyslechl.

Dejme šanci dětem!

Kelarová se domnívá, že soused rekreačního areálu střílel v blízkosti dětí proto, aby je vystrašil – a je přesvědčená, že šlo o rasový útok z nenávisti. I podle informací majitele areálu je soužití s tímto sousedem dlouhodobě problematické, ale nikdy předtím – na desítky konaných táborů, s nimiž měl prý také problémy – ani nestřílel, ani fyzicky nevnikl do areálu, ani nenadával s rasovým podtextem. Jeho vysvětlení médiím, že střelbou cvičil psa, považuje Kelarová za výmluvu. "Ostatně i redaktorce Respektu soused přiznal, že střílel v souvislosti s táborem… Navíc romské děti z pěveckého sboru Čhavorenge častoval rasistickými nadávkami," dodává Kelarová podle, které mu přitom účastníci tábora neposkytli žádnou příčinu ke stížnostem. Celou dobu se chovali tak, aby nerušili noční klid po 22.00 hodině, na nácvik zpěvu odjížděli jinam a kvůli nepřízni počasí většinu času trávili v budově zařízení.

Majitel sousedního pozemku serveru Romea.cz řekl, že byl vulgární a použil rasistické nadávky. Uvedl, že ho k tomu vedla dlouhodobá frustrace z neustálého hluku. "Odmítám tvrzení, že jsem střílel v kempu – byl jsem při tom na svém pozemku. Při tom konfliktu v kuchyni jsem ta slova řekl strašně, ale rozhodně jsem to nemyslel tak rasisticky, mně prostě vadí, že z toho kempu jde několik měsíců v kuse hluk," řekl serveru Romea.cz.

"Na celé věci mě nejvíc mrzí čemu jsou vystavené romské děti. Naše děti na sebe usilovně pracují, snaží se zlepšovat, vedeme je k tomu, že společně musíme měnit svět k lepšímu. A co mohou za tuto snahu očekávat: výstřely, rasistické nadávky, a řeči varnsdorfského policisty o tom, že z incidentů nebudeme dělat kovbojku? To si ty děti absolutně nezaslouží. A jsem strašně smutná z této nespravedlnosti," uzavírá Kelarová. "Ptám se všech rodičů – romských i neromských: je toto v pořádku? Chceme žít v takovém světě? Prosím všechny: dejme dětem šanci! A nestřílejme!"

Ida Kelarová se spolupracovníky připravila harmonogram událostí, které se mezi 4. srpnem a 13. srpnem 2016 staly v souvislosti s incidenty v rekreačním středisku v Jiřetíně a na policii ve Varnsdorfu.

ČTVRTEK 4. 8.

 • Děti z Čhavorenge se vracejí do rekreačního areálu z cesty za pokladem, při níž společně plnily mnohé úkoly (na jednom ze stanovišť každé z dětí promluvilo o svém strachu – z jakých věcí má strach); děti se vracely radostné, protože se jim dařilo fungovat ne jako několik desítek jednotlivců, ale jako opravdová skupina, kdy všichni táhnou za jeden provaz…
 • Při cestě do areálu děti probíhaly – cca ve 21:30 – kolem domu souseda; poslední skupina dětí od něj slyšela vulgární urážky s rasovým podtextem; následně se ozval výstřel.
 • S ostatními dospělými spolupracovníky jsme se rozhodli incident s policií neřešit; nechtěli jsme dětem kazit krásný a radostný večer – pocit, že na cestě za pokladem dokázaly něco, co by si nikdy ani nepředstavily – tím, že by přijela policie a do noci by děti a vedoucí vyslýchala (to jsme ještě žili s představou, že by policie po nahlášení takovéhoto incidentu přijela). Jak jsem již uvedla v prvním rozhovoru, na policii jsme nevolali.

SOBOTA 6. 8.

 • kolem 8:30 – při rozcvičce se nejprve ozývají tři silné výstřely v blízkosti pronajatého areálu v Jiřetíně pod Jedlovou od souseda, následně soused vpadl do areálu zařízení, kde slovně rasisticky napadl Desideria Duždu.
 • kolem 9:00 – majitel areálu Dušan Ezr odjel na Policii Varnsdorf toto chování nahlásit.
 • kolem 9:30 – Ida Kelarová volá na mobil Dušanu Ezrovi, chce mluvit s policistou – tím je Josef Harák, který pak přes mobil pana Ezra mluví s Idou Kelarovou o tom, že "máme svoje postupy"a bez rozloučení típne telefon.
 • následně po 9:30 – Ida Kelarová volá linku 158 a hlásí celou věc; policista se ptá, jestli víme, z jaké střílel zbraně a jestli střílel po dětech (zbraň jsme pouze slyšeli, na druhou otázku jsme mu odpověděli, že ne, ale že nevíme, co od něho můžeme čekat); na naši otázku, jestli policie přijede, protože se v táboře cítíme ohroženi – přichází odpověď, že celá věc bude předána Policii Varnsdorf.
 • následně cca kolem 10:00 – volá Policie Varnsdorf (pan Ducháček) a doporučuje nám, abychom přijeli učinit výpověď, protože za námi hlídka nepřijede.
 • mezi 10:30 – 11:00 – Ida Kelarová (umělecká vedoucí projektu), Adélou Bartákovou (produkční projektu) a Petr Kadlec (vedoucí projektu za Českou filharmonii) přijíždějí na Policii Varnsdorf, kde zastihují policistu pana Ducháčka, který se jim věnuje; celou věc ovšem podle jeho sdělení bude řešit kolega – tím je Josef Harák, který s Idou Kelarovou po telefonu odmítl komunikovat a hovor položil a jeho první věta k celému případu zní: "Abychom z toho nedělali zase tak velkou kovbojku…“; odmítá vyslechnout všechny tři dotyčné ("Nebudeme tady vyslýchat celý tábor…“) a k výpovědi bere pouze Adélu Bartákovou; všichni, kteří na Policii přijeli, jsou z takového jednání v šoku a pan Ducháček – který se nepřímo omlouvá za chování svého kolegy – je nakonec vyslechne: přijme výpověď Petra Kadlece a Júlie Šimekové. Přímí svědci Hana Koníčková (učitelka jogy) a Lukáš Lacko (člen dětské skupiny) vyslechnuti nejsou, pan Harák následně vybíhá a bez rozloučení odchází ven z policejní stanice.

NEDĚLE 7. 8.

 • od Policie Varnsdorf se dovídáme, že celá věc bude s největší pravděpodobností vyhodnocena jako přestupek
 • od policie jinak nemáme žádnou zprávu o tom, že by se k nám na místo incidentu chystala přijet

PONDĚLÍ 8. 8.

 • po konzultaci s právníkem České filharmonie podává Petr Kadlec stížnost na postup Policie Varnsdorf vedoucí územního odboru PČR Děčín (spadající pod Krajské ředitelství Policie v Ústí nad Labem), hovoří s plk. JUDr. Alicí Zemanovou kolem 10:15
 • podle majitele areálu Dušana Ezra pak odpoledne, když byli sbor Čhavorenge i členové České filharmonie na zkoušce v Rumburku, přijela hlídka (Josef Harák).

STŘEDA 10. 8.

 • plk. JUDr. Alice Zemanová volá ve středu 10. 8. kolem poledne s tím, že postup varnsdorfských policistů prověřila a neshledala pochybení, hlídka přece na místo přijela – Petr Kadlec upozorňuje, že hlídka přijela až v pondělí odpoledne, pravděpodobně poté, co se jim ozvala kontrola z Děčína; hlídka nevyvinula sebemenší snahu kontaktovat někoho z poškozených.
 • V Jiřetíně jsme byli do 13. 8. a Policie nepřijela, aby s kýmkoli z nás mluvila.
Přečteno: 20164x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ida Kelarová, Policie, Rasismus, Napadení, Násilí, Nenávist, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo