romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

iDnes.cz Frustraci českých rodin na Máji jsme podcenili, přiznal primátor Thoma

České Budějovice, 19.7.2013 11:24, (ROMEA)
Juraj Thoma (FOTO: http://www.c-budejovice.cz)
Juraj Thoma (FOTO: http://www.c-budejovice.cz)

Budějovický primátor Juraj Thoma přiznal, že zástupci radnice podcenili situaci na Máji. Nečekali, že se situace může tolik vyhrotit. Nyní se to snaží napravit. Vedení města uvažuje o mobilní úřednické buňce přímo na sídlišti. Začne i stavba komunitního centra. Rozhovor s Thomou přináší iDnes.cz.

Podle Thomy se zástupci radnice společně s terénními pracovníky více soustředili na sociálně slabé Romy a nevěnovali tolik pozornosti problémům sociálně slabších Čechů, jejichž frustrace dlouhodobě roste. O to víc se nyní musí vedení města snažit problémy urovnat. Už slíbilo několik kroků, které mají potíže řešit.

Obyvatelům Máje má zlepšit život na sídlišti také plánované komunitní centrum. Jenže vítězná slovenská firma nepodepsala smlouvu a zahájení stavby to oddálilo.

V centru budou sídlit právě i poskytovatelé různých bezplatných služeb pro občany. Objekt se bude nacházet blízko ulice V. Volfa, tedy v přímém kontaktu s obyvateli této části sídliště. Už máme podepsanou smlouvu s uchazečem, který byl druhý v pořadí. Schválili jsme to před týdnem na mimořádném jednání rady. Zahájení stavby už tedy v podstatě nic nebrání.

Lidem na Máji dlouhodobě vadí také to, jak jsou Romové hluční do nočních hodin. V posledních dnech to tak není, ale to způsobily protesty, strach a také hlídky.

Pokud by se potíže s hlukem a rušením nočního klidu v budoucnu opakovaly, musí se o tento problém postarat strážníci nebo státní policie a občany zklidnit, případně vykázat z místa.

Jak velké jsou na Máji problémy s rušením nočního klidu?

Od ledna do června letošního roku bylo nahlášeno 52 stížností, z toho 45 na rušení nočního klidu. Pro srovnání v historickém centru jich bylo 81.

To je však ovlivněné počtem restaurací, takže to nelze úplně srovnávat. Není to navíc tak, že někteří lidé z Máje kvůli hluku už ani nevolají, protože by se nápravy stejně nedočkali?

Lidé rezignovali, že by to měli hlásit. Mohou mít zkušenost, že se stejně nic nezmění. Pak může vznikat dojem, že je na Máji klid.

Uvažujete o dalším setkání, jaké bylo minulý týden ve sportovní hale?

V nějaké jiné podobě se k tomu určitě vrátíme. Bude potřeba lidem říct, co jsme udělali a jak jsme naložili s jejich podněty.

Cítíte, že bylo možné současné vyhrocené situaci na Máji předejít? Už v minulých letech město na prázdniny posilovalo počet strážníků, takže jste o potížích museli vědět.

Neříkám, že se nemohlo stát, že jsme situaci podcenili. Teď nechci, aby to vyznělo jako výmluva, ale když máte v centru 81 oznámení, tak řešíte tyto problémy, kde je kolem hospod mnohem větší nepořádek, a soustředíte se více tam.

Jste hlavou městské policie. Neměl jste se pro posílení rozhodnout dříve?

Na léto jsme počet strážníků na Máji pravidelně navyšovali. Případně jsme řešili pouze aktuální problémy na základě podnětů. Jinak jsem o navyšování neuvažoval. Ty současné problémy překvapily i samotné strážníky, nikdo to nečekal.

Co budete dělat dál?

Určitě bych chtěl, aby už lidé neřešili problémy v ulicích házením kamenů nebo vajíček, to není řešení. Ať přijdou třeba na jednání zastupitelstva a vynadají nám tak, jako to bylo ve sportovní hale. Nebo ať v klidu na náměstí nebo u multikina řeknou, chceme sto nových laviček, radnice na nás kašle a podobně.

Z čeho podle vás pramení ty současné problémy?

Zaprvé je to hluk a nedodržování některých pravidel. Na to máme vliv a ohlídáme to. Druhá věc je, že mnozí cítí, že Romové umí do detailu využít vše, co jim stát v sociální sféře nabízí, zatímco oni na stejné dávky nedosáhnou. Oni v tom zkrátka mnohem lépe chodí. Pak si na Máji s pošťačkou řeknou, kolik bere sousedka na dávkách, a už vznikají problémy.

CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE ZDE
fk, iDnes.cz
Přečteno: 1444x
 

Kam dál:

Štítky:  

České Budějovice, sídliště MájHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo