romea - logo
3. dubna 2020 (pátek)
svátek má Richard
Loading
rozšířené vyhledávaní

iDnes.cz: Odmítané romské fotbalisty na protest vyzvou zaměstnanci ambasád

Děčín, Praha, 9.9.2014 14:01, (ROMEA)
První zápas konečně odehrál tým TJ JUNIOR ROMA Děčín. Tým Verneřic vyhrál 5:1 a navíc oba týmy řekly jasné ne rasismu. (FOTO: Facebook.com, Řekni rasismu ne - Say no to racism)
První zápas konečně odehrál tým TJ JUNIOR ROMA Děčín. Tým Verneřic vyhrál 5:1 a navíc oba týmy řekly jasné ne rasismu. (FOTO: Facebook.com, Řekni rasismu ne - Say no to racism)

Zaměstnanci ambasád ze severských zemí, Velké Británie a USA pojedou do Děčína, aby si zahráli fotbal s účastníkem III. třídy okresního přeboru FK Junior Roma. Reagují tak na vzpouru některých týmů ze soutěže, které s romskými fotbalisty odmítají hrát. Informuje o tom server iDnes.cz.

„To, že si s námi chtějí zahrát cizinci, mě velice potěšilo. Je vidět, že kultura těchto národů je na jiné úrovni než naše. Nevadí jim, že jsme Cikáni, že máme jinou barvu pleti,“ přivítal zájem trenér klubu Pavel Horváth.

FK Junior Roma zatím na hřišti odehrál jediný zápas, předešlé dva vyhrál kontumačně, protože soupeř k zápasu odmítl nastoupit. Kluby to zdůvodnily tím, že se hráči bojí protihráčů i fanoušku romského klubu. V Děčíně při fotbalovém utkání s jiným romským mužstvem v roce 2011 už jednou na rvačku došlo. Horváth naopak za vzpourou ostatních klubů vidí rasismus.

Zaměstnanci ambasád přijedou na Městský stadion do Děčína 21. září i se svými rodinami.

„Budeme mít dostatek hráčů na vystřídání a na zápas se velmi těšíme,“ řekla Helena Stiessová ze švédského velvyslanectví, jež je hlavní organizátorkou přátelského zápasu.

„Diskriminace a předsudky jsou celoevropským problémem, země se s nimi potýkají ve všech oblastech a sport bohužel není výjimkou. Přátelským zápasem vystavíme rasismu červenou kartu,“ uvedla švédská velvyslankyně Annika Jagander. Do Děčína přijede osobně a bude jí patřit čestný výkop.

Přestože v letošním týmů FC Junior Roma hrají jiní lidé než před třemi lety, ostatní kluby to neakceptují.

iDnes.cz
Přečteno: 1386x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sport, Fotbal, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo