romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

In IUSTITIA uspořádá setkání s novináři na téma násilí z nenávisti a aktuální stav v ČR

Praha, 12.2.2014 12:26, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Ve čtvrtek 20. února se bude konat tisková konference u příležitosti mezinárodního dne obětí, kterou pořádá organizace In IUSTITIA, poskytoval právního poradenství a sociálních služeb obětem násilí z nenávisti. Tématem bude násilí z nenávisti - aktuální stav v české společnosti.

Kdy: čtvrtek 20. února 2014 od 9.30
Kde: Galerie Langhans, vchod z Vodičkovy ulice

Více než půl roku je účinný zákon o obětech trestných činů. Jak funguje?

Oběti násilí z nenávisti jsou lidé, kteří byli napadeni z důvodu své barvy pleti, národnosti, sexuální orientace, náboženství, sociálního statutu apod. In IUSTITIA na setkání představí řešené případy a statistiky za rok 2013. Zároveň zveřejní svou analýzu a návrhy na zlepšení zákona o obětech trestných činů, který je v platnosti přes půl roku a s jehož aplikací mají pracovnice organizace praktické zkušenosti.

Vystoupí:

  • Mgr. Klára Kalibová, zakladatelka a právnička In IUSTITIA
  • Mgr. Martina Houžvová, právnička In IUSTITIA
  • Zdeněk Ryšavý, ředitel ROMEA, o. p. s.

In IUSTITIA je jedinou organizací v ČR, která se zabývá specificky problematikou násilí z nenávisti. Poskytuje poradenství a právní pomoc konkrétním osobám vystaveným násilí z nenávisti. Zaměřuje se na zlepšení jejich přístupu ke spravedlnosti. In IUSTITIA monitoruje stav násilí z nenávisti v ČR a každoročně vydává Zprávu o násilí z nenávisti. Současně sleduje legislativní činnost, analyzuje český právní řád v kontextu komunitárního a mezinárodního práva. Usiluje o zlepšení praxe orgánů činných v trestním řízení v případech násilí z nenávisti, zejména o zlepšení praxe při odhalování a vyšetřování trestné činnosti z nenávisti. V roce 2013 získala Cenu Nadace ERSTE za přínos sociální integraci.

Jitka Votavová, organizace In IUSTITIA
Přečteno: 583x
 

Kam dál:

Štítky:  

Tisková konference, In IUSTITIA, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo