romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nejčastější oběti násilí z nenávisti jsou Romové a muslimové, uvádí zpráva In Iustitia

16.3.2016 11:08
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Celkem 86 případů násilí z nenávisti evidovala za rok 2014 společnost In Iustitia, která pomáhá obětem. Incidenty se nejčastěji staly kvůli národnosti, etnicitě či náboženskému vyznání. Přibývá útoků od "běžných lidí", kteří nepatří k extremistům. Mezi nejvýraznější trendy patří i nárůst islamofobie. Společnost In Iustitia to uvedla ve výroční zprávě o situaci, kterou má server Romea.cz k dispozici. V roce 2011 zaznamenala 57 případů násilí z nenávisti.

Násilí z nenávisti zahrnuje slovní výpady, zastrašování, vyhrožování, útoky fyzické, sexuální i na sociálních sítích, poškozování věcí a budov i vraždy. Důvodem je barva pleti, národnost, etnicita, sexuální orientace, vyznání, věk, politické přesvědčení, postižení, příslušnost k určité skupině či bezdomovectví.

"Typickou oběť násilí z nenávisti představuje muž od 25 do 45 let, který má české občanství. Vůbec nejohroženější jsou z hlediska zaznamenaných incidentů lidé romské národnosti a muslimského vyznání," uvádí zpráva.

Nejčastější jsou slovní výpady. Ve zhruba třetině případů se pak odehrál fyzický útok. Neobvyklé není ani vyhrožování a zastrašování. Dvě pětiny útoků se staly mezi 18:00 a 06:00. Třetina incidentů byla v Praze, po desítce pak v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Mezi města, kde bylo výpadů nejvíc, se řadí ale také Brno a Havířov.

Pachatele se podařilo zjistit při 40 incidentech. V 17 případech patřil mezi příznivce krajní pravice. Podle zprávy policie "prokazatelně objasňovala nenávistnou pohnutku" v polovině zaznamenaných událostí. V 11 kauzách incident jako nenávistný nevyšetřovala, i když informace o motivu měla.

Podle zprávy sice v Česku není žádné významné extremistické hnutí, i tak případů neubývá. Přibývá totiž útoků od "běžné populace". Za "silně alarmující" považují autoři také příklon některých politiků a političek i vedení radnic k represivnímu řešení. Hranici toho, co je přijatelné, posouvají podle zprávy média a sociální sítě. Akademická sféra se problematice dost nevěnuje a nezkoumá ji. Chybí i organizace, která by situaci sledovala a věnovala se prevenci. Částečně to řeší vládní kampaň Hate Free Culture, dodává zpráva.

Oběti násilí z nenávisti mají podle ní omezený přístup ke spravedlnosti, kvůli nedostatku financí i "zákonným limitům" jim chybějí služby. Většina dotací neumožňuje zajistit obětem zastupování u soudu a právní pomoc, uvádí zpráva.

Společnost In Iustitia se od roku 2009 zaměřuje na prevenci násilí z nenávisti a pomoc obětem. Nyní působí v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Kladně. Od loňska funguje také její mobilní poradna.

DOKUMENT

Přečteno: 2095x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Násilí z nenávisti, In IUSTITIA, Menšiny, Romové, muslimové, Útok, NapadeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo