romea - logo
18. října 2019 (pátek)
svátek má Lukáš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nejčastější oběti násilí z nenávisti jsou Romové a muslimové, uvádí zpráva In Iustitia

16.3.2016 11:08
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Celkem 86 případů násilí z nenávisti evidovala za rok 2014 společnost In Iustitia, která pomáhá obětem. Incidenty se nejčastěji staly kvůli národnosti, etnicitě či náboženskému vyznání. Přibývá útoků od "běžných lidí", kteří nepatří k extremistům. Mezi nejvýraznější trendy patří i nárůst islamofobie. Společnost In Iustitia to uvedla ve výroční zprávě o situaci, kterou má server Romea.cz k dispozici. V roce 2011 zaznamenala 57 případů násilí z nenávisti.

Násilí z nenávisti zahrnuje slovní výpady, zastrašování, vyhrožování, útoky fyzické, sexuální i na sociálních sítích, poškozování věcí a budov i vraždy. Důvodem je barva pleti, národnost, etnicita, sexuální orientace, vyznání, věk, politické přesvědčení, postižení, příslušnost k určité skupině či bezdomovectví.

"Typickou oběť násilí z nenávisti představuje muž od 25 do 45 let, který má české občanství. Vůbec nejohroženější jsou z hlediska zaznamenaných incidentů lidé romské národnosti a muslimského vyznání," uvádí zpráva.

Nejčastější jsou slovní výpady. Ve zhruba třetině případů se pak odehrál fyzický útok. Neobvyklé není ani vyhrožování a zastrašování. Dvě pětiny útoků se staly mezi 18:00 a 06:00. Třetina incidentů byla v Praze, po desítce pak v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Mezi města, kde bylo výpadů nejvíc, se řadí ale také Brno a Havířov.

Pachatele se podařilo zjistit při 40 incidentech. V 17 případech patřil mezi příznivce krajní pravice. Podle zprávy policie "prokazatelně objasňovala nenávistnou pohnutku" v polovině zaznamenaných událostí. V 11 kauzách incident jako nenávistný nevyšetřovala, i když informace o motivu měla.

Podle zprávy sice v Česku není žádné významné extremistické hnutí, i tak případů neubývá. Přibývá totiž útoků od "běžné populace". Za "silně alarmující" považují autoři také příklon některých politiků a političek i vedení radnic k represivnímu řešení. Hranici toho, co je přijatelné, posouvají podle zprávy média a sociální sítě. Akademická sféra se problematice dost nevěnuje a nezkoumá ji. Chybí i organizace, která by situaci sledovala a věnovala se prevenci. Částečně to řeší vládní kampaň Hate Free Culture, dodává zpráva.

Oběti násilí z nenávisti mají podle ní omezený přístup ke spravedlnosti, kvůli nedostatku financí i "zákonným limitům" jim chybějí služby. Většina dotací neumožňuje zajistit obětem zastupování u soudu a právní pomoc, uvádí zpráva.

Společnost In Iustitia se od roku 2009 zaměřuje na prevenci násilí z nenávisti a pomoc obětem. Nyní působí v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Kladně. Od loňska funguje také její mobilní poradna.

DOKUMENT

Přečteno: 2079x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Násilí z nenávisti, In IUSTITIA, Menšiny, Romové, muslimové, Útok, NapadeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo