romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Iniciativa Mít svůj domov svolává shromáždění na podporu zákona o sociálním bydlení. Vládě k jeho schválení zbývá jen několik hodin

30.1.2017 13:53
Happening před Úřadem vlády v Praze pořádaný iniciativou Mít svůj domov (foto: Martina Hrdličková)
Happening před Úřadem vlády v Praze pořádaný iniciativou Mít svůj domov (foto: Martina Hrdličková)

Vláda má poslední dva dny na to, aby stihla přijmout zákon o sociálním bydlení. Pokud ke schválení nedojde, budou počty lidí bez domova přibývat a dveře otevřené bude mít i rozvoj byznysu s chudobou. Upozorňuje na to iniciativa "Mít svůj domov", kterou v současnosti podporuje již přes sto odborných organizací a vzdělávacích institucí. Z toho důvodu iniciativa "Mít svůj domov" oznamuje na pondělí 30. 1. na Staroměstském náměstí od 17 hodin veřejné shromáždění na podporu přijetí tohoto zákona. Na shromáždění vystoupí známé osobnosti, lidé v bytové nouzi z celé ČR a široká veřejnost.

Ve výzvě iniciativy k účasti na dnešním shromáždění stojí: "V nečekané životní krizi se může ocitnout každý z nás a našeho okolí. Tento zákon se týká nás všech. Zákon o sociálním bydlení politici slibují více než 10 let a zavázala se k němu i vláda současná! Přesto to vypadá, že ANO a KDU-ČSL, napříč svým mnoha slibům a závazkům zákon nepodpoří. Jde o poslední velkou šanci na další dlouhá léta podpořit vznik zákona a zamezit tak obchodu s chudobou a lidskou důstojností. Přijďte s přáteli 30. ledna v 17:00 na veřejné shromáždění na Staroměstském náměstí. Teď je to na nás všech!"

Iniciativa kritizuje zdlouhavý přístup koaličních stran, které podle ní stále přicházejí s novými návrhy změn navzdory časové tísni, čímž tak ohrožují existenci zákona, který má řešit krizovou situaci desetitisíců lidí v nouzi. K tomuto zákonu se strany opakovaně zavázaly ve svých slibech, které, jak se iniciativa obává, spíše nesplní. Iniciativa "Mít svůj domov" upozorňuje také na skutečnost, že tento zákon požaduje i česká veřejnost, což potvrdil nedávno zveřejněný průzkum agentury MEDIAN, dle kterého se pro zákon vyslovilo více než 71% občanů, napříč politickým spektrem.

Podle iniciativy Mít svůj domov je současný stav příprav zákona v mnohých bodech kritický. Upozorňuje na to, že pokud jej vláda nepřijme v následujících dnech, zákon nemá z legislativního hlediska šanci projít. „V bytové nouzi se nachází na 200 000 lidí, patří mezi ně matky samoživitelky, senioři, lidi se zdravotním postižením, děti odcházející z dětských domovů. Naprostá většina z nich nedosáhne na hypotéku, ani na byt za tržní nájemné,“ uvedla na webových stránkách iniciativy Pavlína Techlová z organizace Asistence.

„Přitom je prokázané, že zavedení sociálního bydlení je prospěšné pro celou společnost. Jenom pobyt jednoho dítěte, které bylo odebráno z rodiny kvůli bytové nouzi rodičů, a umístěno do ústavu, stojí daňové poplatníky 400 až 700 tisíc korun ročně,” uvádí Jan Klusáček, výzkumný pracovník z organizace Lumos.

„Obtíže s bydlením jsou jedním nejčastějších důvodů odebírání dětí z rodin v České republice. Absence sociálního bydlení hraje významnou roli v případě každého druhého dítěte umístěného do dětského domova či kojeneckého ústavu,” dodává Michal Ďorď z organizace Vteřina poté.

Iniciativa Mít svůj domov zaštiťuje desítky organizací, odborníky a stovky občanů. Prosazuje přijetí systémového řešení pro více než 187 000 lidí bez skutečného domova, kteří žijí na ubytovně, v azylovém domě nebo na ulici. Podle odborníků z řad iniciativy lze tuto situaci vyřešit pouze prostřednictvím státem podporovaného sociálního bydlení, tedy přijetím stávajícího návrhu zákona o sociálním bydlení. Iniciativa vznikla z obavy, že se (již vypracovaný) zákon z důvodů politické neaktivity nestihne přijmout a kritická situace statisíců lidí nebude řešena.

Přečteno: 2227x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zákon o sociálním bydlení, Vláda, shromáždění, sociální bydlení, Bydlení, Obchod s chudobouHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo