romea - logo
24. února 2021 (středa)
svátek má Matěj

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Iniciativa Mít svůj domov: Úpravy zákona o sociálním bydlení mohou mít katastrofální důsledky

3.3.2017 10:36
Happening před Úřadem vlády v Praze pořádaný iniciativou Mít svůj domov (foto: Martina Hrdličková)
Happening před Úřadem vlády v Praze pořádaný iniciativou Mít svůj domov (foto: Martina Hrdličková)

Iniciativa Mít svůj domov pořádá 7. 3. od 15 hodin na pražském Klárově happening , při kterém slavnostně odhalí pomník dětem bez domova. Iniciativa tak chce upozornit na úpravy zákona o sociálním bydlení, které mohou mít dlouhodobě katastrofální důsledky. Server Romea.cz o tom informoval Martin Špaček.

"Situace je velmi vážná. Zákon o sociálním bydlení 8. března míří na vládu a přitom navrhuje úpravy, které mohou mít katastrofální důsledky. Navrhované plošné zrušení dávek do ubytoven nezohledňuje stav lidí bez domova a reálnou možnost, že nebudou mít alternativu v podobě státem garantovaného sociálního bydlení," uvádí Iniciativa Mít svůj domov v tiskové zprávě.

Podle představitelů iniciativy zákon také nezamezuje výstavbě bytů výhradně ve vyloučených lokalitách, naopak současné znění spíše k takové výstavbě povede. "Pokud bude takto formulovaný zákon schválen, hrozí, že mohou po třech letech účinnosti reformy dávek na bydlení skončit desítky tisíc lidí na ulici a v nových ghettech. Iniciativa na tyto důsledky všechny tři gesční resorty opakovaně upozorňuje a nabízí konkrétní řešení. Doposud bez jejich zájmu," píše se dále v tiskové zprávě.

Podle Martina Špačka je zákon ošetřený od těchto rizik je nanejvýše potřeba. "Jeho důležitost dokládá i naše iniciativa, kterou podpořilo více než 110 organizací a vzdělávacích institucí, desítky známých osob a 4 000 signatářů petice s jediným cílem: prosazení dobrého zákona o sociálním bydlení," dodává iniciativa, podle které je bez skutečného domova k dnešnímu dni na 18 000 dětí.

"Jsou na ubytovnách, v azylových domech či v ústavech. Dostatečným důvodem pro přijetí zákona je každé jedno z těchto dětí. Návrh zákona navíc v poslední verzi upustil od jasné prioritizace, kdy by nájemní dostupné bydlení měly získat především osoby ohrožené na životě a zdraví a skupiny rodin a matek samoživitelek, kterým z bytových důvodu hrozí odebrání dítěte," uvádějí na závěr představitelé Iniciativy Mít svůj domov.

Na happeningu vystoupí předseda Platformy pro sociální bydlení Štěpán Ripka, odborník na stávající verzi zákona, jeho rizika a situaci bytové nouze, Jan Klusáček, výzkumný pracovník organizace Lumos, odborník na bytovou nouzi dětí, a vystoupí i osoby v bytové nouzi, které budou mluvit o své zkušenosti s odebráním dětí do ústavní péče z bytových důvodu i o svém dětství v dětském domově. Na závěr setkání bude odhalen pomník dětem bez domova.

Kolem podoby zákona o sociálním bydlení přetrvávají rozpory ministerstev pro místní rozvoj a práce. Výhrady ale mají i další resorty a instituce, například ministerstvo financí, vnitra, spravedlnosti, zdravotnictví, zemědělství a úřad vlády. V dopise ministryni práce Michaele Marksové (ČSSD) to na začátku února uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Podle ní nevyřešené spory výrazně ztíží provádění normy v praxi.

Vláda ve svém programu a koaliční dohodě uvedla, že připraví a prosadí zákon o sociálním bydlení. Původně měl platit už od začátku letošního roku, nyní se počítá s lednem 2018. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil normu za jednu z deseti priorit svého kabinetu do voleb.

Přečteno: 2050x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

sociální bydlení, Akce, Happening, Demonstrace, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo