romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Iniciativa Mít svůj domov: Úpravy zákona o sociálním bydlení mohou mít katastrofální důsledky

3.3.2017 10:36
Happening před Úřadem vlády v Praze pořádaný iniciativou Mít svůj domov (foto: Martina Hrdličková)
Happening před Úřadem vlády v Praze pořádaný iniciativou Mít svůj domov (foto: Martina Hrdličková)

Iniciativa Mít svůj domov pořádá 7. 3. od 15 hodin na pražském Klárově happening , při kterém slavnostně odhalí pomník dětem bez domova. Iniciativa tak chce upozornit na úpravy zákona o sociálním bydlení, které mohou mít dlouhodobě katastrofální důsledky. Server Romea.cz o tom informoval Martin Špaček.

"Situace je velmi vážná. Zákon o sociálním bydlení 8. března míří na vládu a přitom navrhuje úpravy, které mohou mít katastrofální důsledky. Navrhované plošné zrušení dávek do ubytoven nezohledňuje stav lidí bez domova a reálnou možnost, že nebudou mít alternativu v podobě státem garantovaného sociálního bydlení," uvádí Iniciativa Mít svůj domov v tiskové zprávě.

Podle představitelů iniciativy zákon také nezamezuje výstavbě bytů výhradně ve vyloučených lokalitách, naopak současné znění spíše k takové výstavbě povede. "Pokud bude takto formulovaný zákon schválen, hrozí, že mohou po třech letech účinnosti reformy dávek na bydlení skončit desítky tisíc lidí na ulici a v nových ghettech. Iniciativa na tyto důsledky všechny tři gesční resorty opakovaně upozorňuje a nabízí konkrétní řešení. Doposud bez jejich zájmu," píše se dále v tiskové zprávě.

Podle Martina Špačka je zákon ošetřený od těchto rizik je nanejvýše potřeba. "Jeho důležitost dokládá i naše iniciativa, kterou podpořilo více než 110 organizací a vzdělávacích institucí, desítky známých osob a 4 000 signatářů petice s jediným cílem: prosazení dobrého zákona o sociálním bydlení," dodává iniciativa, podle které je bez skutečného domova k dnešnímu dni na 18 000 dětí.

"Jsou na ubytovnách, v azylových domech či v ústavech. Dostatečným důvodem pro přijetí zákona je každé jedno z těchto dětí. Návrh zákona navíc v poslední verzi upustil od jasné prioritizace, kdy by nájemní dostupné bydlení měly získat především osoby ohrožené na životě a zdraví a skupiny rodin a matek samoživitelek, kterým z bytových důvodu hrozí odebrání dítěte," uvádějí na závěr představitelé Iniciativy Mít svůj domov.

Na happeningu vystoupí předseda Platformy pro sociální bydlení Štěpán Ripka, odborník na stávající verzi zákona, jeho rizika a situaci bytové nouze, Jan Klusáček, výzkumný pracovník organizace Lumos, odborník na bytovou nouzi dětí, a vystoupí i osoby v bytové nouzi, které budou mluvit o své zkušenosti s odebráním dětí do ústavní péče z bytových důvodu i o svém dětství v dětském domově. Na závěr setkání bude odhalen pomník dětem bez domova.

Kolem podoby zákona o sociálním bydlení přetrvávají rozpory ministerstev pro místní rozvoj a práce. Výhrady ale mají i další resorty a instituce, například ministerstvo financí, vnitra, spravedlnosti, zdravotnictví, zemědělství a úřad vlády. V dopise ministryni práce Michaele Marksové (ČSSD) to na začátku února uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Podle ní nevyřešené spory výrazně ztíží provádění normy v praxi.

Vláda ve svém programu a koaliční dohodě uvedla, že připraví a prosadí zákon o sociálním bydlení. Původně měl platit už od začátku letošního roku, nyní se počítá s lednem 2018. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil normu za jednu z deseti priorit svého kabinetu do voleb.

Přečteno: 2047x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

sociální bydlení, Akce, Happening, Demonstrace, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo