romea - logo
7. srpna 2020 (pátek)
svátek má Lada

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Iniciativa Mít svůj domov: Zákon o sociálním bydlení zřejmě padl. Ze stolu ho smetly ODS a TOP 09 a nezájem vládní koalice

26.4.2017 11:50
Happening před Úřadem vlády v Praze pořádaný iniciativou Mít svůj domov (foto: Martina Hrdličková)
Happening před Úřadem vlády v Praze pořádaný iniciativou Mít svůj domov (foto: Martina Hrdličková)

Zákon o sociálním bydlení zřejmě neprojde. Podle vyjádření iniciativy Mít svůj domov jsou za to zodpovědné strany ODS a TOP 09 a malý zájem většiny členů vládní koalice. Reálné problémy dvou set tisíc lidí, kteří nemají kde bydlet, přebily spory mezi politickými stranami a tlak zájmových skupin. Server Romea.cz zveřejňuje vyjádření iniciativy v celém znění.

Zákon o sociálním bydlení s největší pravděpodobností padl. Konečnou ránu mu uštědřily obstrukce ODS a TOP 09 a malý zájem většiny členů vládní koalice. Reálné problémy 200 000 lidí bez bydlení tak přehlušily půtky mezi politickými stranami a tlak zájmových skupin.

Vypadá to, že v tomto volebním období je bohužel dobojováno. A to v tragikomickém duchu. Potopit zákon o sociálním bydlení bylo mnohem snazší, než jsme si dokázali představit. Dnešní den (úterý 25. dubna, pozn. redakce) přitom začal slibně: koaliční strany hladce prohlasovaly pokračování schůze po 19. i 21. hodině a zákon zařadily jako 4. respektive 5. bod jednání. Zdálo se, že se vše hladce stihne.

Když došlo na samotné projednávání zákona, zaznívala především kritická slova, a to i z řad představitelů koalice, jmenovitě například od Jana Bartošky z KDU-ČSL. Slova se ujal také další koaliční poslanec, Zdeněk Soukup z ANO. Ten zákonu sice vyjádřil podporu, ale s podmínkou, že bude prodlouženo projednání na výborech - což by fakticky znamenalo, jak pan poslanec předpokládáme dobře ví, že se zákon nestihne přijmout.

Většina poslanců (včetně koaličních) se po prvních desítkách minut vzdálila ze sálu. A když Jana Černochová z ODS navrhla přerušit jednání, než se dostaví ministr financí Babiš (těžko říct, proč zrovna on), nebyla Poslanecká sněmovna pro nízký počet přítomných poslanců ani usnášení schopná. Snad proto, že už všichni tušili, jaký bude výsledek dnešního večera. Situaci se ještě marně snažil zachránit Roman Sklenák z ČSSD a navrhl 5minutovou přestávku. Hned na to ale přispěchala znovu Jana Černochová a navrhla přestávku dvouhodinovou. Další dvě hodiny přestávky si vzal poslanecký klub TOP 09. Obstrukční taktika opozice se podařila na výbornou, ani nebylo nutné se příliš snažit.

Díky tomu, že se zákon dostal do prvního čtení až ke konci volebního období, tak stačily dvě žádosti o dvouhodinovou přestávku ze strany ODS a následně TOP 09, aby se odpůrcům podařilo pohřbít zákon, který měl pomoct téměř 200 000 tisícům lidí nalézt domov, který by jim mohl pomoci postavit se na vlastní nohy a který měl nastavit systémové řešení v boji s obchodem s chudobou. Těžko se bráníme dojmu, že si někteří poslanci neuvědomují závažnost dopadů jejich mezistranických půtek, a že za svými malými souboji nevidí reálné lidi, kterých se absence zákona dotýká každý den života v nejistotě, zda bude mít jejich dítě kde spát.

Pravděpodobnost, že se zákon do konce volebního období stihne projednat se tak blíží nule. Samozřejmě ještě vyčkáme, zda se koalici nepodaří přeci jen najít cestu, ale byl by to spíše zázrak.
Moc děkujeme všem, kteří za poslední 4 měsíce vyjádřili podporu kampani za přijetí zákona o sociálním bydlení - ať už formou finanční podpory, přímým zapojením, podpisem petice nebo samotným sledováním dění. Bez toho všeho by to nešlo - a do budoucna nepůjde.

Předpokládaným koncem zákona o sociální bydlení v tomto volebním období pro nás každopádně nic nekončí. Organizace, které stojí za koordinací kampaně, tedy Platforma pro sociální bydlení, Lumos, Asistence a Vteřina poté, budou i nadále každodenně spolupracovat s lidmi v nouzi, při jejich snahách řešit svou tíživou životní situaci v okamžiku, kdy politická reprezentace opět nenašla vůli k prosazení zákona o sociálním bydlení. A stejně tak se i nadále budou angažovat další desítky a stovky oborových organizací, nehledě na to, zda kampani vyjádřily podporu nebo ne.

Vedle toho nás ale samozřejmě čeká jiný cíl: blíží se totiž volby. A my se rozhodně zasadíme o to, aby zákon o sociálním bydlení byl jedním z hlavních témat. Bydlení je základní právo, ne výsada.

Bezdomovectví lze realisticky ukončovat, jde o nejlidštější a navíc nejlevnější řešení tohoto fenoménu. To už dnes rozporují málokteří odborníci a dříve nebo později to pochopí i česká politická reprezentace. Každý potřebuje mít svůj domov. Věříme, že příští složení Poslanecké sněmovny tomu porozumí a bude za dobrý zákon o sociálním bydlení bojovat spolu s námi.

voj, Jaromír Mára - koordinátor iniciativy "Mít svůj domov"
Přečteno: 1884x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Politika, Zákon o sociálním bydlení, zákon, Bezdomovci, Legislativa



HLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky







..
romea - logo