romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Iniciativa Nenávist není řešení a sdružení Konexe uspořádaly v Sokolově demonstraci. Místní Rom ji hodnotí jako fiasko

Sokolov, 25.6.2012 13:27, (ROMEA)
V sobotu 23. června 2012 proběhlo na Starém náměstí v Sokolově poklidné shromáždění za objasnění smrti Ludovíta Kašpara. (FOTO: Nenávist není řešení)
V sobotu 23. června 2012 proběhlo na Starém náměstí v Sokolově poklidné shromáždění za objasnění smrti Ludovíta Kašpara. (FOTO: Nenávist není řešení)

V sobotu 23. června proběhlo na Starém náměstí v Sokolově poklidné shromáždění za objasnění smrti Ludovíta Kašpara, který zemřel na počátku května za nevyjasněných okolností po policejním zásahu. Shromáždění pořádaného iniciativou Nenávist není řešení a občanským sdružením Konexe se zúčastnilo asi 30 lidí, mezi nimi rodina zemřelého Ludovíta Kašpara, romští i neromští aktivisté a přátelé Romů. Místní Rom Vojtěch Pompa však hodnotí shromáždění jako fiasko.

Podle organizátorů shromáždění proběhlo za nezájmu médií.

„Máme dobrý pocit, z toho, že shromáždění proběhlo. Rodina nebožtíka je šťastná, že její zástupci mohli veřejně promluvit o tom, jaký byl Ludovít člověk. Dále rodina vyjádřila pochybnosti o tom, že Ludovít zemřel bez důvodu, jak je uvedeno v jeho úmrtním listu. Na nás i na rodinu byl činěn silný tlak ze strany města a policie, aby shromáždění neproběhlo, ten se nám společně podařil ustát,“ vysvětluje Miroslav Brož, mluvčí iniciativy Nenávist není řešení.

Na shromáždění promluvila družka a matka dětí zemřelého a jeho další příbuzná. Dále promluvil předseda Výboru pro odškodnění obětí romského Holocaustu, předseda Strany rovných příležitostí a zástupce katolické církve, který mimo jiné pronesl modlitbu za duši zemřelého Ludovíta Kašpara. "Shromáždění uzavřela romská hymna, při jejímž poslechu většina členů rodiny zemřelého plakala," píše se v tiskové zprávě organizátorů.

"Účastníkům shromáždění se snažili svou přítomností nahnat strach neonacisté z Dělnické strany sociální spravedlností a podobní, kteří si rezervovali zahrádku nedaleké restaurace a za vydatného popíjení alkoholických nápojů sledovali pietní shromáždění a fotografovali si jeho účastníky," píší na tiskové zprávy organizátoři shromáždění.

Velmi negativně však sobotní shromáždění hodnotí místní Rom Vojtěch Pompa, který měl být nejprve jedním ze svolavatelů shromáždění, ale s městem se domluvil na jiném termínu akce.

"Demonstraci hodnotím jako fiasko a velkou ostudu. Vůbec to takhle nemělo proběhnout, bylo tam asi 30 lidí včetně dětí. My jsme se od demonstrace distancovali," uvedl pro server Romea.cz Vojtěch Pompa. "Sokolovští Romové budou dělat 30. června svou vlastní akci. Bude to formou festivalu a chceme ukázat, že v Sokolově žijeme v bezpečí. Chceme shromáždění udělat jinak. Styděli jsme se za to, jakým způsobem demonstrace v sobotu proběhla," uzavřel pro server Romea.cz Pompa.

ryz, TZ zpráva iniciativy Nenávist není řešení a sdružení Konexe
Přečteno: 2095x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Rasismus, Policie, SokolovHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo