romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Iniciativa Nenávist není řešení a sdružení Konexe uspořádaly v Sokolově demonstraci. Místní Rom ji hodnotí jako fiasko

Sokolov, 25.6.2012 13:27, (ROMEA)
V sobotu 23. června 2012 proběhlo na Starém náměstí v Sokolově poklidné shromáždění za objasnění smrti Ludovíta Kašpara. (FOTO: Nenávist není řešení)
V sobotu 23. června 2012 proběhlo na Starém náměstí v Sokolově poklidné shromáždění za objasnění smrti Ludovíta Kašpara. (FOTO: Nenávist není řešení)

V sobotu 23. června proběhlo na Starém náměstí v Sokolově poklidné shromáždění za objasnění smrti Ludovíta Kašpara, který zemřel na počátku května za nevyjasněných okolností po policejním zásahu. Shromáždění pořádaného iniciativou Nenávist není řešení a občanským sdružením Konexe se zúčastnilo asi 30 lidí, mezi nimi rodina zemřelého Ludovíta Kašpara, romští i neromští aktivisté a přátelé Romů. Místní Rom Vojtěch Pompa však hodnotí shromáždění jako fiasko.

Podle organizátorů shromáždění proběhlo za nezájmu médií.

„Máme dobrý pocit, z toho, že shromáždění proběhlo. Rodina nebožtíka je šťastná, že její zástupci mohli veřejně promluvit o tom, jaký byl Ludovít člověk. Dále rodina vyjádřila pochybnosti o tom, že Ludovít zemřel bez důvodu, jak je uvedeno v jeho úmrtním listu. Na nás i na rodinu byl činěn silný tlak ze strany města a policie, aby shromáždění neproběhlo, ten se nám společně podařil ustát,“ vysvětluje Miroslav Brož, mluvčí iniciativy Nenávist není řešení.

Na shromáždění promluvila družka a matka dětí zemřelého a jeho další příbuzná. Dále promluvil předseda Výboru pro odškodnění obětí romského Holocaustu, předseda Strany rovných příležitostí a zástupce katolické církve, který mimo jiné pronesl modlitbu za duši zemřelého Ludovíta Kašpara. "Shromáždění uzavřela romská hymna, při jejímž poslechu většina členů rodiny zemřelého plakala," píše se v tiskové zprávě organizátorů.

"Účastníkům shromáždění se snažili svou přítomností nahnat strach neonacisté z Dělnické strany sociální spravedlností a podobní, kteří si rezervovali zahrádku nedaleké restaurace a za vydatného popíjení alkoholických nápojů sledovali pietní shromáždění a fotografovali si jeho účastníky," píší na tiskové zprávy organizátoři shromáždění.

Velmi negativně však sobotní shromáždění hodnotí místní Rom Vojtěch Pompa, který měl být nejprve jedním ze svolavatelů shromáždění, ale s městem se domluvil na jiném termínu akce.

"Demonstraci hodnotím jako fiasko a velkou ostudu. Vůbec to takhle nemělo proběhnout, bylo tam asi 30 lidí včetně dětí. My jsme se od demonstrace distancovali," uvedl pro server Romea.cz Vojtěch Pompa. "Sokolovští Romové budou dělat 30. června svou vlastní akci. Bude to formou festivalu a chceme ukázat, že v Sokolově žijeme v bezpečí. Chceme shromáždění udělat jinak. Styděli jsme se za to, jakým způsobem demonstrace v sobotu proběhla," uzavřel pro server Romea.cz Pompa.

ryz, TZ zpráva iniciativy Nenávist není řešení a sdružení Konexe
Přečteno: 2088x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Rasismus, Policie, SokolovHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo