romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Iniciativy vyzývají městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz k rychlému řešení bytové situace chudých obyvatel

Ostrava, 21.5.2013 9:45, (ROMEA)
My se nevzdáme! Přednádraží v Ostrava-Přívoze (7. 8. 2012)
My se nevzdáme! Přednádraží v Ostrava-Přívoze (7. 8. 2012)

Vyzýváme Radnici městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz k rychlému řešení bytové situace chudých obyvatel v Ostravě Přívozu, píší ve své výzvě obyvatelé ostravského Přednádraží a zástupci iniciativ, které jim pomáhají. Prohlášení podepsali zástupci ProAlt Ostrava a Vzájemného soužití. Ti se i účastní dnešní tiskové konference, kterou na Přednádraží pořádá nově vzniklá Platforma pro sociální bydlení.

Prohlášení iniciativ k Přednádraží

Vyzýváme Radnici městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz k rychlému řešení bytové situace chudých obyvatel v Ostravě Přívozu.

Nejméně 11 rodin z Přednádraží podalo řádně zdůvodněnou žádost o mimořádné přidělení obecního bytu. Kopii jedné takovéto žádosti již ze dne 18.6.2012 od rodiny, která dosud žije na Přednádraží s malým dítětem, máme k dispozici. Rada městského obvodu však všechny tyto žádosti zamítla a začala tvrdit, že rodiny z Přednádraží o obecní byty nemají zájem. Jako řešení jejich bytové situace nabízí privátní ubytovny.

„Volali mně, že už taky nikdy nemusím vidět svoje děcka“ je svědectví, které máme od jedné z rodin, které byly v srpnu 2012 přinuceny se vystěhovat ze svých domovů na ul. Palackého naproti budovy soukromé Vysoké školy Karla Engliše. Z plánů stavebního developera a radního p. Semeráka na vybudování vysokoškolského kampusu ve „vyčištěném“ Přívozu však zřejmě nakonec nic nebude – ve škole se po prvním semestru výuka prakticky zastavila.

Během dlouhé zimy proběhly díky společnému úsilí obyvatel Přednádraží a občanských iniciativ opravy domu č. 8. Tyto opravy vyústily do stavu umožňujícího majiteli domů p. Roztočilovi, který přitom k opravám nijak nepřispěl, vydat jeho nájemníkům opět nájemní smlouvy a jednat se Stavebním úřadem o zpětném uznání domu jako způsobilého pro bydlení. Jak toto jednání dopadlo víme. Stavební úřad mj. opět vytáhl spornou kartu vadné kanalizace na Přednádraží s tím, že místo kanalizace pro veřejnou potřebu jde vlastně o kanalizační přípojky, které musí na své náklady pod hrozbou vysoké pokuty do 90 dnů opravit majitel, o kterém se přitom ví, že je zadlužený. Naděje obyvatel z Přednádraží na spravedlivé a současně zdravému rozumu odpovídající vyřešení jejich situace byly opět a možná definitivně zklamány.

Situaci, kdy chudým lidem v Ostravě Přívozu, kteří vinou nezodpovědnosti radnice, majitelů nemovitostí a různých neprůhledných podnikatelských aktivit přišli o bydlení, ve velké většině nezbývá nic jiného, než jít na předražené privátní ubytovny, z nichž některé chce radnice zakrátko stejně uzavřít, považujeme za absolutně nepřijatelnou. Ubytovny by měly sloužit ke komerčnímu ubytování brigádníků nebo dalších pracujících, tak jako dříve, nemohou však sloužit jako sociální byty např. pro chudé rodiny s dětmi! Proč potom město využívá Programu Sociální inkluze Ostrava určeného mj. na řešení zoufalé bytové situace ostravských Romů a štědře dotovaného z prostředků EU?
Vyzýváme radnici k přehodnocení situace na Přednádraží i v dalších podobných lokalitách, aby bytovou situaci tamních obyvatel uznala za mimořádnou a vyžadující urychlené řešení a otevřela jim svůj bytový fond.

Imrich Horvát, mluvčí obyvatel Přednádraží, aktivista iniciativy Otrokem rasy
Filip Šimeček, ProAlt Ostrava
Kumar Vishwanathan, o.s. Vzájemné soužitíPřečteno: 613x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Přednádraží, Bydlení, Chudoba, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo