romea - logo
25. června 2019 (úterý)
svátek má Ivan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Inspektoři rozdali pokuty za diskriminaci. Zjistili vyšší ceny pro cizince, někde nechtěli obsloužit Romy

5.10.2016 11:22
Ilustrační foto. (FOTO: pixabay.com)
Ilustrační foto. (FOTO: pixabay.com)

Česká obchodní inspekce (ČOI) v druhém čtvrtletí letošního roku provedla 257 kontrol se zaměřením na diskriminaci v obchodech a restauracích. Podezření na diskriminaci spotřebitele bylo zjištěno v 5 případech, tedy téměř ve dvou procentech. Porušení právních předpisů, například kvůli nepoctivosti prodeje, pak bylo zjištěno ve 129 situacích, tedy u každého druhého kontrolovaného podnikatele. Ve druhém čtvrtletí také nabylo právní moci udělení pokuty za diskriminaci v 6 případech v celkové hodnotě 107 000 Kč.

ČOI během kontrol využívala romské inspektory a také kontrolory, kteří velmi dobře ovládají cizí jazyky. Ve dvou restauracích napočítali „cizojazyčným hostům" vyšší ceny při placení, ve dvou dalších je dokonce odmítli obsloužit.

„V jednom případě se jednalo o restauraci, která uváděla, že neobsluhuje migranty, ačkoli k tomu neměla žádný legitimní důvod. Ve druhém případě šlo o realitní kancelář, která odmítla při telefonické poptávce na pronájem bytu spotřebitele ihned poté, kdy oznámil, že je Rom, s tím, že majitelka pronajmout byt Romům nechce,“ popsal pro Český rozhlas mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Inspektoři se při kontrole obchodníků a restauratérů zaměřili mimo jiné také na kontrolu poctivost prodeje. Pochybení odhalili u každého druhého kontrolovaného podnikatele. Restauratéři například nedodržovali správnou míru nápojů, neinformovali spotřebitele o cenách výrobků nebo nedávali účtenky. Za tato porušení předpisů udělila inspekce pokuty v celkové výši 673 tisíc korun.

Pokud se spotřebitel setká s diskriminací - v restauraci nebo v obchodě ho personál například odmítne obsloužit – může se obrátit na policii nebo právě na Českou obchodní inspekci, třeba přes takzvanou e-podatelnu na jejich webových stránkách.

Přečteno: 1095x
 

Kam dál:

Štítky:  

Česká obchodní inspekce, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo