romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Institut odkazu šoa má být úžeji zaměřen a přilákat další státy

Praha, 9.7.2014 11:41, (ROMEA)
Evropský institut odkazu šoa
Evropský institut odkazu šoa

Užší zaměření by měl v budoucnu mít Evropský institut odkazu šoa sídlící v Česku a na jeho práci a financování by se mělo podílet více zemí než v současnosti. Ve zprávě, kterou bude ve středu projednávat vláda, to navrhuje zvláštní zmocněnec pro záležitosti holokaustu Jiří Čistecký.

Institut vznikl v roce 2010 na základě takzvané Terezínské deklarace podepsané 47 státy o rok dříve během českého předsednictví Evropské unii. Dokument požaduje mimo jiné restituce dosud nevydaných nemovitostí zabavených obětem holokaustu a uměleckých předmětů uloupených Židům, zlepšit sociální situaci lidí, kteří přežili holokaust, a uskutečňovat vzdělávací a výzkumné projekty a připomínkové akce týkající se tématu nacistického vyvražďování Židů za druhé světové války.

Podle Čisteckého se od založení institutu ukázalo, že jeho tematické zaměření se částečně kryje s posláním jiných organizací. Do budoucna by se proto měl zaměřovat především na otázky odhalování a navracení bývalého židovského majetku a na zajišťování důstojného závěru života přeživších holokaustu.

"Restituce chtěl (institut) prosazovat celosvětově jako politická síla. Tohle očekávání ale bylo trošku přehnané," řekl zmocněnec. "V téhle oblasti se nyní soustřeďuje spíše na monitoring situace v jednotlivých zemích a vydávání zpráv, což - si myslím - je jeho parketa," dodal Čistecký. Podle něho by se institut měl na monitorování restitucí soustředit i v budoucnu.

"Pokud se jedná o uloupené umění, tak institut vytvořil sérii tréninkových programů pro spolupracovníky muzeí, aukčních domů a dalších, který teď úspěšně uskutečňuje po celé Evropě vždy ve spolupráci s předsednickou zemí v Evropské unii. Trénují se v tom, jak zacházet s tímto typem umění, jak ho vůbec identifikovat a jak pracovat s partnery v zahraničí," přiblížil další zaměření organizace.

Třetí oblastí by podle Čisteckého měla být sociální situace osob, které přežily holokaust. Institut mimo jiné plánuje uspořádat mezinárodní konferenci na úrovni ministrů sociálních věcí, kteří by na ní přijali závazek podniknout kroky k ulehčení dožití obětí nacismu. "Už jsme to připravili, ale ještě neuskutečnili, což myslím, je škoda, protože ti přeživší nemají moc čas," poznamenal Čistecký. Nově zřízenou funkci zvláštního zmocněnce pro záležitosti holokaustu zastává od února.

Institut financuje ze svého rozpočtu ministerstvo zahraničí, které na jeho provoz letos dalo šest milionů korun. Spolufinancují ho Spojené státy a Izrael, které společně přispěly zhruba stejnou částkou. "Do budoucna je třeba do toho zapojit více států," zdůraznil Čistecký. Institut si proto pro příští rok klade za cíl získat závazky spolupráce a financování od dalších zemí od roku 2016.

"Minimálně v Evropě do toho projektu chceme zapojit v nadcházejícím období další vlády a podle toho pak určit, jak to bude s institutem dál," uvedl zmocněnec.

Přečteno: 524x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Druhá světová válka, ŠoaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo