romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Internetem se znovu šíří hoax o lécích pro Romy zdarma

7.8.2016 13:11
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Internetem se znovu začal šířit hoax, o tom, že Romové mají léky nebo jiné zboží v lékárně zadarmo. V měsíci červenci se podle serveru hoax.cz dostala tato lež mezi deset nejrozšířenějších hoaxů. Nedávno ho sdílel i kandidát na senátora Jiří Maria Sieber, který k tomu přidal i povídačku o tom, jak mají Romové zdarma i pračky.

Jedno ze znění hoaxu o lécích zdarma

Šok v lékárně, INFORMUJ VŠECHNY!!!!!! Do minulého týdne jsem to netušil, ale romové nemusí platit za léky. Byl jsem v lékárně koupit dětem kapky na kašel a do nosu atd. Přede mnou byla menšina, vybrali si léky a pak vytáhli papír ze sociálky, ... lékárnice ho potvrdila a odešli. Ptal jsem se, co to bylo a ona mi sdělila, že jsou sociálně slabí, tak jim stát platí léky.
Málem to se mnou seklo, zaplatil jsem 500,- Kč a naštvani šel domů. Pracuji, platím SP, ZP, daně - a to všechno na ně a jim podobným.
PROSÍM,SDÍLEJTE TO DÁL, S TÍM UŽ SE MUSÍ NĚCO UDĚLAT!!!!!

Původní hoax o lécích, které Romové nemusí platit, se objevil poprvé v dubnu 2011 a šířil se především e-mailem. Sieber ho modifikoval a Romka měla v lékárně zdarma sunar. "Pak pokročila k pokladně cikánka, položila na pultík vedle pokladny papír o velikosti A4. Lékárnice s vyšitým Dr. Max na bílém plášti podala cikánce 5 sunarů, potvrdila jí ten papír A4 ze sociálky, kterým cikánka těch 5 sunarů nezaplatila. Cikánka i se sunary spokojeně odešla," píše kandidát do senátu Jiří Maria Sieber.

Již v roce 2011 tento nesmysl vyvrátilo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). "Lidé, kteří byli uznáni za osoby v hmotné nouzi a pobírají některou z dávek pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení nebo mimořádnou okamžitou pomoc), jsou podle zákona o veřejném zdravotním pojištění zbaveni pouze povinnosti úhrady regulačních poplatků. Avšak tento ani jiný zákon je nezbavuje povinnosti hradit samotné léky! Pokud by si šel pro léky, které jsou hrazeny pacientem - nebo kde je spoluúčast pacienta, pak musí tyto peníze zaplatit jako každý jiný!" napsala tehdy Viktorie Plívová, vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí MPSV.

Přečteno: 2191x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hoax, Rasismus, FacebookHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo