romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Investor, který měl na místě přerovského ghetta postavit nové domy, dluží miliony. Město schválilo oplocení lokality

Přerov, 4.10.2013 15:15, (ROMEA)

Lokalita ve Škodově ulici v Přerově, o kterou se pře město s jejím původním majitelem, bude oplocena. Radnice se na tom dohodla s insolvenčním správcem. Zabezpečení lokality, kterou dříve obývaly romské rodiny, by mělo zabránit černým skládkám i dalšímu rabování. Plot by měl ohradit lokalitu o rozloze 2855 metrů čtverečních, polovinu nákladů zaplatí město. Komplex bytových domů na tomto pozemku prodalo město před šesti lety soukromému investorovi. Původní plán postavit na místě ghetta multifunkční domy však skončil fiaskem. Firma skončila v konkurzu.

"S návrhem oplocení přišel insolvenční správce. Dochází tam k pohybu osob a k rabování majetku. Je to naše povinnost se o to postarat, začínají tam vznikat černé skládky," řekl dnes novinářům náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS). Oplocení lokality vyjde na 150.000 korun, polovinu z nákladů zaplatí město. Podle primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD) návrh radní jednomyslně schválili. "Je to kvůli bezpečnosti a kvůli tomu, aby na staveniště nechodily děti. Vyhnout se chceme možným úrazům i tomu, aby tam nevznikaly další divoké skládky," řekl Lajtoch.

Pro přerovskou radnici to nejsou první peníze, které na zabezpečení lokality vynaložila. Již v minulosti za zajištění zdevastovaných domů zaplatila zhruba 200.000 korun. Peníze šly například na zabednění oken a vchodů.

Město komplex prodalo firmě Immofin, jež se přejmenovala na Opera Bohemia, před šesti lety za 1,5 milionu korun. Firma se zavázala, že na místě vybuduje nové bytové domy. Poté, co smlouvu s městem nesplnila, se město rozhodlo převzít lokalitu zpět do svého majetku. Investorovi uložilo půlmilionovou sankci. Vedení města přiznává, že získat lokalitu zpět bude těžké. Podle internetových stránek ministerstva spravedlnosti je firma od letošního dubna v konkurzu. Na pozemcích je zástavní právo ve prospěch firmy Remedies, od které si společnost půjčila sedm milionů korun na demolici domů. Podle Záchy čekají na peníze i další věřitelé. Pohledávky firmy jsou vyčísleny v řádu několika milionů korun.

Podle insolvenčního správce nemá podnik žádné zaměstnance ani peníze. Účetnictví prý jednatel dlužníka zapomněl ve vlaku. Firma Opera Bohemia se podle vyjádření správce na stránkách www.justice.cz hájí tím, že jí plány překazil nevybudovaný dopravní tah městem, se kterým počítala.

V části Škodovy ulice, kterou město firmě prodalo, bylo v domech 81 bytů, z toho 55 obsazených. Čtyři nemovitosti byly zbourány, demolici město odhadlo na několik milionů korun. Firma si podle insolvenčního správce náklady vypočetla bez nákupu lokality na sedm milionů korun.

Přečteno: 582x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ghetta, PřerovHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo