romea - logo
27. února 2021 (sobota)
svátek má Alexandr

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Iráčtí křesťané zůstávají v Německu, požádali tam o azyl

4.4.2016 13:00
Skupina iráckých křesťanských uprchlíků se 2. dubna 2016 rozhodla odjet do německého Essenu. (FOTO: repro Česká televize)
Skupina iráckých křesťanských uprchlíků se 2. dubna 2016 rozhodla odjet do německého Essenu. (FOTO: repro Česká televize)

Skupina 25 křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří o víkendu odjeli z České republiky, zůstává v Německu. Požádali tam o azyl, informovala na policejním webu mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Podle původní dohody měli Němci předat Iráčany dnes ráno české policii, nakonec německá strana svou žádost o převzetí cizinců vzala zpět.

"Cizinci nadále zůstanou na území Spolkové republiky Německo. Tento krok německá strana odůvodnila skutečností, že všichni Iráčané požádali v Německu o azyl a bylo s nimi zahájeno azylové řízení. Iráčané odůvodnili podání žádosti o azyl rodinnými vazbami ve Spolkové republice Německo," uvedla Rendlová.

Skupina původně ubytovaná v Okrouhlíku na Jihlavsku, odkud v sobotu odjela za hranice, měla být podle cizinecké policie po návratu do ČR umístěna v detenčním zařízení a co nejrychleji vrácena do země původu. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) později uvedl, že si Iráčané mohou i znovu požádat o azyl.

Podle původní dohody se měli Iráčané vrátit do Česka dnes ráno, německá policie navrhla, aby se tak stalo na dálnici D8 u obce Petrovice na Ústecku. "Toto jsme z bezpečnostních i jiných důvodů odmítli. Poté němečtí kolegové licitovali o místě předání, což vedlo k oboustranné dohodě, že k předání dojde na jiném sjednaném místě, a to na hraničním přechodu Hřensko," popsala ranní jednání mluvčí cizinecké policie. Zhruba po hodině ale podle ní obdrželi čeští policisté telefonickou informaci z německé strany, že cizinci nebudou do Česka předáni, a to bez udání důvodu. Česká strana proto požádala o oficiální stanovisko a písemné odůvodnění.

Po dvou hodinách dorazilo do Čech oficiální oznámení, že Německo bere zpět svou žádost o převzetí cizinců na základě readmisní dohody a Iráčané zůstávají v Německu. "Tímto krokem byly ze strany české policie ukončeny všechny činnosti směřující k převzetí těchto cizinců v rámci readmisního řízení," dodala Rendlová.

Přesídlení iráckých křesťanů do Česka organizuje Nadační fond Generace 21, dosud přijelo 89 běženců. Když pětadvacetičlenná skupina opustila bydlení na Jihlavsku, ministr vnitra projekt na přesídlení dočasně pozastavil. Budoucnost projektu chce řešit ve čtvrtek na jednání vlády.

Iráčané už dříve azyl v Česku odmítli a odjeli do Německa, kde byli za hranicemi okamžitě zadrženi i s řidiči autobusu soukromé firmy, která skupinu převážela. Řidiči nakonec ještě v neděli odjeli zpět do Česka sami.

Přečteno: 867x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Německo, KřesťanéHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo