romea - logo
29. června 2022 (středa)
svátek má Petr a Pavel

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Irena Drevňáková převzala pamětní stříbrnou medaili, kterou uděluje Senát

Praha, 28.9.2012 17:52, (ROMEA)
Irena Drevňáková převzala v předvečer svatováclavského svátku, Dne české státnosti, z rukou předsedy Senátu Milana Štěcha stříbrnou pamětní medaili (REPROFOTO: Česká televize)
Irena Drevňáková převzala v předvečer svatováclavského svátku, Dne české státnosti, z rukou předsedy Senátu Milana Štěcha stříbrnou pamětní medaili (REPROFOTO: Česká televize)

Irena Drevňáková z Telče převzala pamětní stříbrnou medaili Senátu, horní komory českého parlamentu, za záchranu pěti lidí. Společně s ní cenu převzali další dva záchranci, Roman Červenka a Jiří Kadlec. Trojice lidí získala ocenění za to, že bez zaváhání zasáhli u vážné dopravní nehody, při které narazilo vozidlo s pětičlennou posádkou do stromu a následně se odmrštilo do rybníka, kde zmizelo pod hladinou.

Záchrana životů

Ve chvíli, kdy se celá nehoda odehrála, byla naštěstí poblíž právě Irena Drevňáková, čtyřiadvacetiletá matka tří dcer (7, 4 a 2 roky), která zavolala záchranku a začala zraněné vytahovat z vody. V průběhu zachraňování jí pomohl také Roman Červenka, který se předtím opodál koupal, a také Jiří Kadlec.

„Vzala jsem sestřenku, že se projdeme s dětmi. Najednou o kus dál slyším smyk a velkou ránu. Otočila jsem kočár a začala tam utíkat. Od rybníka vyběhl pán a volal, že neumí plavat a ať zavolám záchranku, že tam někdo zahučel do vody. Ještě jsem za běhu stihla zavolat záchranku, když jsem doběhla na místo, pustila jsem kočár (pohlídala ho sestřenka), telefon a hned jsem skákala do vody,“ řekla Irena Drevňáková serveru Romea.cz.

„Skočila jsem do vody a prvně jsem pomohla té holce, která měla polámané či pořezané nohy na střechu auta. Potopila jsem se znovu a okýnkem jsem vytáhla prvního kluka, který byl v bezvědomí. Držela jsem mu hlavu na rameni, aby se neutopil. V tom na mě začali řvát, že je tam ještě malá holka. Myslela jsem v tu chvíli, že jde o dítě. Toho kluka jsem povytáhla za kapsy a dala jsem ho na střechu. Šahala jsem po té holce, nahmatala jsem její vlasy, chtěla jsem ji vytáhnout, ale byla zaklíněná. Mezitím do vody skočil pan Červenka a ten mi pak pomohl vlastně se vším.“

Děvče se nakonec také podařilo zachránit. „Držela jsem ji za hlavu, vyplivla mi do ruky krev a pár zubů,“ dodala Irena Drevňáková.

Mladá žena poté vylovila dalšího mladého muže, který byl v bezvědomí, asi půl hodiny jej držela nad hladinou, než se probral. Alespoň tak dlouhé jí to v tu chvíli připadalo. „Ve vodě jsem byla dohromady hodinu a deset minut,“ dodává.

Trojice odvážných záchranářů zůstala na místě až do příletu vrtulníku a zraněným poskytl psychickou podporu.

ARCHIVNÍ VIDEO

Medaili převzali lidé hodní úcty

Ocenění mimo jiné obdrželi i filozof Erazim Kohák, vědci Blanka Říhová a Pavel Hobza, herec Lubomír Lipský, atletka Jarmila Kratochvílová, historik Robert Kvaček, architekt Viktor Rudišov, mezi jehož projekty patří československý pavilon pro Expo 1970 v japonské Ósace a zakladatel Nadace Charty 77 František Janouch. Medaili převzala i Mathilda Nostitzová za podporu zrakově postižených, Paul Rasnitz, vlastník Meopty Přerov, která díky jeho investicím patří ke špičkovým výrobcům optických přístrojů. 

Dále skladatel Marek Kopelent, profesor skladby na Hudební akademii múzických umění, a sbormistr Jiří Kolář, který je jedním ze zakladatelů a vůdčích osobností Katedry hudební výchovy Pedagogické fakulty UK. Z lékařů medaili dostal primář zlínské oční kliniky Pavel Stodůlka, který je průkopníkem v laserové operaci šedého zákalu, a primář záchranné služby v Berouně Roman Škulec. Se svým týmem prosadil metodu mírné terapeutické hypotermie, která snižuje poškození mozku i úmrtnost pacientů při náhlé srdeční zástavě. 

Medaile je podle předsedy Senátu Milana Štěcha udělována osobnostem, které se zasloužily o svůj obor nebo přispěly k dobré pověsti České republiky v zahraničí. „Smyslem tohoto ceremoniálu v žádném případě není konkurovat státním vyznamenáním, které za měsíc bude udělovat prezident republiky," uvedl předseda Senátu. Cílem je podle něj vyjádřit úctu horní komory parlamentu lidem, kteří udělali a jistě ještě udělají pro tuto zemi mnoho a které stát a společnost dostatečně nedoceňují.

>>> Záznam slavnostního předávání v Senátu oceněným osobnostem u příležitosti svátku sv. Václava (Česká televize)

Přečteno: 2469x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Irena Drevňáková, Osobnosti, Soužití, NehodaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo