romea - logo
24. dubna 2019 (středa)
svátek má Jiří
Loading
rozšířené vyhledávaní

Irena Drevňáková zachránila několik lidí z potápějícího se auta

Telč, 20.8.2012 15:23, (ROMEA)

Ve středu 25. července se znovu narodilo pět lidí. Stalo se to v Telči, při cestě na Vanov, nedaleko bývalé cihelny, kde je menší sociálně vyloučená lokalita. Vevnitř automobilu sedělo pět mladých lidí mezi patnácti a jednadvaceti lety. Řidič dostal smyk, přejel do protisměru a od stromu se auto odrazilo do rybníku Roštejn. Zmizelo ve dvoumetrové hloubce a bylo z něj vidět pouze kousek střechy a část otevřeného kufru.

Naštěstí šla okolo Irena Drevňáková, čtyřiadvacetiletá matka tří dcer (7, 4 a 2 roky), která zavolala záchranku a začala zraněné vytahovat z vody. V průběhu zachraňování jí pomohl Roman Červenka, který se předtím opodál koupal.

„Vzala jsem sestřenku, že se projdeme s dětmi. Najednou o kus dál slyším smyk a velkou ránu. Otočila jsem kočár a začala tam utíkat. Od rybníka vyběhl pán a volal, že neumí plavat a ať zavolám záchranku, že tam někdo zahučel do vody. Ještě jsem za běhu stihla zavolat záchranku, když jsem doběhla na místo, pustila jsem kočár (pohlídala ho sestřenka), telefon a hned jsem skákala do vody,“ řekla Irena Drevňáková serveru Romea.cz.

„Skočila jsem do vody a prvně jsem pomohla té holce, která měla polámané či pořezané nohy na střechu auta. Potopila jsem se znovu a okýnkem jsem vytáhla prvního kluka, který byl v bezvědomí. Držela jsem mu hlavu na rameni, aby se neutopil. V tom na mě začali řvát, že je tam ještě malá holka. Myslela jsem v tu chvíli, že jde o dítě. Toho kluka jsem povytáhla za kapsy a dala jsem ho na střechu. Šahala jsem po té holce, nahmatala jsem její vlasy, chtěla jsem ji vytáhnout, ale byla zaklíněná. Mezitím do vody skočil pan Červenka a ten mi pak pomohl vlastně se vším.“

Děvče se nakonec také podařilo zachránit. „Držela jsem ji za hlavu, vyplivla mi do ruky krev a pár zubů,“ dodala Irena Drevňáková.

Mladá žena poté vylovila dalšího mladého muže, který byl v bezvědomí, asi půl hodiny jej držela nad hladinou, než se probral. Alespoň tak dlouhé jí to v tu chvíli připadalo. „Ve vodě jsem byla dohromady hodinu a deset minut,“ dodává.

Čas na pocity si nechala až po celé akci: „Když jsem vylezla z vody, byla jsem v šoku. Ani jsem nevěděla, že jsem tu nechala telefon, boty, věci a šla jsem prostě pryč.“ A pamatuje si reakci nejbližších příbuzných, když přišla domů? „Jo… táta mi šel koupit pivo,“ směje se.

S odstupem má dobrý pocit i z toho, že se jí nic nestalo. „Dodnes z toho ale pořádně nespím. Každou noc to mám před očima než jdu spát.“ Celý čin ovšem pokládá za samozřejmost, je přesvědčena, že by to na jejím místě udělal každý.

Jedna ze zachráněných už Ireně přijela poděkovat. Ostatní jsou podle ní pořád v nemocnici nebo se léčí doma. S jedním ze zachráněných je v kontaktu přes Facebook.

A co tomu říká její maminka, Monika Drevňáková? „Jsem na to, co dcera udělala, patřičně hrdá. Co cítím, nejde říci slovy,“ řekla serveru Romea.cz

Ukázali se i politici. Hovořila s hejtmanem jihlavského kraje, který ji pozval na jihlavský úřad, i se starostou Telče. Krajský radní pro sociální záležitosti jí přislíbil, že jí pomůže s bydlením, pokud to bude v možnostech kraje. Bydlení v bývalé cihelně, jakožto sociálně vyloučené lokalitě, není nic příjemného.

Byty jsou vlhké kvůli množství spodní vody, ze zdí se loupe malba, místy jsou plesnivé. Telč na opravy nemá peníze - tak to alespoň podle Moniky Drevňákové řekl rodině telčský starosta. Kanalizaci a pitnou vodu sice město po letech do areálu přivedlo, vodu ovšem jen do chodbičky domku, nikoli do bytu. Záchod stále musejí zalévají vodou z vědra. Kanalizaci řemeslníci ukončili několik metrů od jejich domu.

„Ave dvoupokojovém bytě nás dohromady bydlí dvanáct. Mám tři děti a chtěla bych s nimi mít vlastní život,“ vyjmenovává Irena Drevňáková důvody, proč by chtěla do vlastního bytu.

Přečteno: 23401x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Osobnosti, Irena DrevňákováHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo