romea - logo
6. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřiška

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ivan Bartoš ke kandidatuře Karla Kariky a Cyrila Kokyho za Piráty: Neřešíme s Romy tzv. "romskou problematiku", ale s Romy řešíme problematiku celé společnosti

26.6.2020 17:52

Česká pirátská strana, podle současných preferencí druhá nejsilnější strana v zemi, postavila do čela krajské kandidátky v Ústeckém kraji Karla Kariku a do senátních voleb v obvodu Kolín Cyrila Kokyho. V české politice naprosto unikátní situace, která zatím v historii nemá obdoby, je podle předsedy Ivana Bartoše výsledkem jejich dlouhodobé práci v kraji.

O tom kdo bude kandidovat a v jakém pořadí totiž rozhoduje členská základna Pirátské strany v primárních volbách. "To abyste byl zvolen předpokládá, že se ty lidi znají a že spolupráce funguje dlouhodobě. Lidé pro sebe pak hlasují, protože se znají z každodenní práce. A to je právě příklad Cyrila i Karla v kraji. Je to oceněním jejich práce," řekl v rozhovoru pro ROMEA TV Ivan Bartoš.

Podle Ivana Bartoše je důležité zdůraznit, že s Romy na kandidátkách neřeší "romskou problematiku", ale s Romy řeší problematiku celé společnosti.

"Jsem rád, když potkávám mladé lidi z romské komunity, kteří nenahlíží na politiku jako na to, jakým způsobem pomoci romské menšině, ale dívají se na to, jak pomoci společnosti jako celku, což logicky zvedá kvalitu života všem, i třeba romské menšině, která objektivně v České republice je na tom v jistém směru hůře než většinová společnost," dodal v rozhovoru pro ROMEA TV předseda Pirátské strany..

"Problémy v sociální oblasti, například s chudobou nebo exekučními pastmi se netýkají pouze menšin, ale je to problém celé společnosti. Téměř čtyřicet procent lidí žije buď v chudobě nebo je ohroženo nebo je na hranici tohoto ohrožení, což je strašně velké číslo," dodal Ivan Bartoš..

Karel Karika je ústecký zastupitel a místostarosta, který se stal lídrem kandidátky Pirátů a bude kandidovat na post hejtmana v Ústeckém kraji. Dosud žádný politik z řad Romů dle preferencí v druhé nejsilnější straně na post hejtmana nekandidoval. Stejně tak nikdy žádná takto úspěšná strana neposlala romského kandidáta do boje o senátorský post, na který bude v Kolíně kandidovat Cyril Koky, referent pro oblast národnostních menšin středočeského krajského úřadu.

V minulosti pouze v roce 2010 do poslanecké sněmovny kandidovala z prvního místa kandidátky v Pardubickém kraji Lucie Horváthová, ale Strana zelených nedosahovala vysokých preferencí a ve volbách neuspěla. Počin Pirátů lze snad srovnat pouze s úspěšnou kandidaturou Moniky Mihaličkové (tehdy Horákové) z roku 1998. Tehdy kandidovala z 2. místa pražské kandidátky za Unii svobody a je zatím poslední Romkou, která zasedla v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.

V roce 2018 do Senátu kandidovali dva romští kandidáti Petr Jano a Petr Kováč, ale získali jen mizivé procento hlasů.

Volby do zastupitelstev 13 krajů a do Senátu se uskuteční ve dnech 2. a 3. října 2020. Druhé kolo voleb do Senátu proběhne 9. a 10. října 2020.

Přečteno: 2096x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Politika, Česká republika, Pirátská strana, Cyril KokyHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo