romea - logo
2. prosince 2020 (středa)
svátek má Blanka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ivan Bartoš ke kandidatuře Karla Kariky a Cyrila Kokyho za Piráty: Neřešíme s Romy tzv. "romskou problematiku", ale s Romy řešíme problematiku celé společnosti

26.6.2020 17:52

Česká pirátská strana, podle současných preferencí druhá nejsilnější strana v zemi, postavila do čela krajské kandidátky v Ústeckém kraji Karla Kariku a do senátních voleb v obvodu Kolín Cyrila Kokyho. V české politice naprosto unikátní situace, která zatím v historii nemá obdoby, je podle předsedy Ivana Bartoše výsledkem jejich dlouhodobé práci v kraji.

O tom kdo bude kandidovat a v jakém pořadí totiž rozhoduje členská základna Pirátské strany v primárních volbách. "To abyste byl zvolen předpokládá, že se ty lidi znají a že spolupráce funguje dlouhodobě. Lidé pro sebe pak hlasují, protože se znají z každodenní práce. A to je právě příklad Cyrila i Karla v kraji. Je to oceněním jejich práce," řekl v rozhovoru pro ROMEA TV Ivan Bartoš.

Podle Ivana Bartoše je důležité zdůraznit, že s Romy na kandidátkách neřeší "romskou problematiku", ale s Romy řeší problematiku celé společnosti.

"Jsem rád, když potkávám mladé lidi z romské komunity, kteří nenahlíží na politiku jako na to, jakým způsobem pomoci romské menšině, ale dívají se na to, jak pomoci společnosti jako celku, což logicky zvedá kvalitu života všem, i třeba romské menšině, která objektivně v České republice je na tom v jistém směru hůře než většinová společnost," dodal v rozhovoru pro ROMEA TV předseda Pirátské strany..

"Problémy v sociální oblasti, například s chudobou nebo exekučními pastmi se netýkají pouze menšin, ale je to problém celé společnosti. Téměř čtyřicet procent lidí žije buď v chudobě nebo je ohroženo nebo je na hranici tohoto ohrožení, což je strašně velké číslo," dodal Ivan Bartoš..

Karel Karika je ústecký zastupitel a místostarosta, který se stal lídrem kandidátky Pirátů a bude kandidovat na post hejtmana v Ústeckém kraji. Dosud žádný politik z řad Romů dle preferencí v druhé nejsilnější straně na post hejtmana nekandidoval. Stejně tak nikdy žádná takto úspěšná strana neposlala romského kandidáta do boje o senátorský post, na který bude v Kolíně kandidovat Cyril Koky, referent pro oblast národnostních menšin středočeského krajského úřadu.

V minulosti pouze v roce 2010 do poslanecké sněmovny kandidovala z prvního místa kandidátky v Pardubickém kraji Lucie Horváthová, ale Strana zelených nedosahovala vysokých preferencí a ve volbách neuspěla. Počin Pirátů lze snad srovnat pouze s úspěšnou kandidaturou Moniky Mihaličkové (tehdy Horákové) z roku 1998. Tehdy kandidovala z 2. místa pražské kandidátky za Unii svobody a je zatím poslední Romkou, která zasedla v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.

V roce 2018 do Senátu kandidovali dva romští kandidáti Petr Jano a Petr Kováč, ale získali jen mizivé procento hlasů.

Volby do zastupitelstev 13 krajů a do Senátu se uskuteční ve dnech 2. a 3. října 2020. Druhé kolo voleb do Senátu proběhne 9. a 10. října 2020.

Přečteno: 2230x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Politika, Česká republika, Pirátská strana, Cyril KokyHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák a Dougles Daňo (FOTO: Facebook Václava Siváka, koláž: Romea.cz)

videoVIDEO: Vašek Sivák jednoznačně zvítězil na světovém poháru WAKO v Praze. Titul si odnesl i Douglas Daňo

30.11.2020 19:12
Jednadvacetiletý kickboxer Václav Sivák nedal ve finále světového poháru WAKO K-1 WORLD GRAND PRIX 2020 šanci svému soupeři a převálcoval ho rychlým a tvrdým knockoutem. V sobotu večer byl úspěšný i další romský bojovník Douglas Daňo, který zvítězil ve váhové kategorii do 63,5 kilogramů.
 celý článek

Věra Duždová Horváthová (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Věra Duždová Horváthová: I umění se dá dělat s nadsázkou

30.11.2020 16:19
V dětství chtěla být herečkou a jít z jedné role do druhé. Po čase od své představy herecké kariéry upustila a zatoužila stát se filmovou kritičkou. Místo psaní recenzí se ale Věra Duždová Horváthová začala objevovat za kamerou jako režisérka a její originální videotvorba byla k vidění na výstavách v Maďarsku, Francii nebo v daleké Indii.
 celý článek

Milionář Jiří Antoš v Boxing King Klubu (FOTO: TV Prima)

videoMilionář rozdá v ostravské Bedřišce statisíce. V nové reality show zavítá i do romského boxerského klubu

30.11.2020 15:24
Televize Prima uvede již dnes večer reality show, která ve světě chytila za srdce miliony diváků. Sedm milionářů se ze dne na den dostává do světa, který je jim vzdálený. Pod změněnou identitou se ocitají na okraji společnosti, v problematických lokalitách, ale také v organizacích, které se soustředí na pomoc potřebným v sedmi českých městech. Díky projektu Milionář mezi námi se do pomoci bude moci zapojit i veřejnost. Premiéru reality show Milionář mezi námi odvysílá televize Prima dnes, 30. 11. ve 21:35.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo