romea - logo
26. září 2020 (sobota)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ivan Bartoš ke kandidatuře Karla Kariky a Cyrila Kokyho za Piráty: Neřešíme s Romy tzv. "romskou problematiku", ale s Romy řešíme problematiku celé společnosti

26.6.2020 17:52

Česká pirátská strana, podle současných preferencí druhá nejsilnější strana v zemi, postavila do čela krajské kandidátky v Ústeckém kraji Karla Kariku a do senátních voleb v obvodu Kolín Cyrila Kokyho. V české politice naprosto unikátní situace, která zatím v historii nemá obdoby, je podle předsedy Ivana Bartoše výsledkem jejich dlouhodobé práci v kraji.

O tom kdo bude kandidovat a v jakém pořadí totiž rozhoduje členská základna Pirátské strany v primárních volbách. "To abyste byl zvolen předpokládá, že se ty lidi znají a že spolupráce funguje dlouhodobě. Lidé pro sebe pak hlasují, protože se znají z každodenní práce. A to je právě příklad Cyrila i Karla v kraji. Je to oceněním jejich práce," řekl v rozhovoru pro ROMEA TV Ivan Bartoš.

Podle Ivana Bartoše je důležité zdůraznit, že s Romy na kandidátkách neřeší "romskou problematiku", ale s Romy řeší problematiku celé společnosti.

"Jsem rád, když potkávám mladé lidi z romské komunity, kteří nenahlíží na politiku jako na to, jakým způsobem pomoci romské menšině, ale dívají se na to, jak pomoci společnosti jako celku, což logicky zvedá kvalitu života všem, i třeba romské menšině, která objektivně v České republice je na tom v jistém směru hůře než většinová společnost," dodal v rozhovoru pro ROMEA TV předseda Pirátské strany..

"Problémy v sociální oblasti, například s chudobou nebo exekučními pastmi se netýkají pouze menšin, ale je to problém celé společnosti. Téměř čtyřicet procent lidí žije buď v chudobě nebo je ohroženo nebo je na hranici tohoto ohrožení, což je strašně velké číslo," dodal Ivan Bartoš..

Karel Karika je ústecký zastupitel a místostarosta, který se stal lídrem kandidátky Pirátů a bude kandidovat na post hejtmana v Ústeckém kraji. Dosud žádný politik z řad Romů dle preferencí v druhé nejsilnější straně na post hejtmana nekandidoval. Stejně tak nikdy žádná takto úspěšná strana neposlala romského kandidáta do boje o senátorský post, na který bude v Kolíně kandidovat Cyril Koky, referent pro oblast národnostních menšin středočeského krajského úřadu.

V minulosti pouze v roce 2010 do poslanecké sněmovny kandidovala z prvního místa kandidátky v Pardubickém kraji Lucie Horváthová, ale Strana zelených nedosahovala vysokých preferencí a ve volbách neuspěla. Počin Pirátů lze snad srovnat pouze s úspěšnou kandidaturou Moniky Mihaličkové (tehdy Horákové) z roku 1998. Tehdy kandidovala z 2. místa pražské kandidátky za Unii svobody a je zatím poslední Romkou, která zasedla v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.

V roce 2018 do Senátu kandidovali dva romští kandidáti Petr Jano a Petr Kováč, ale získali jen mizivé procento hlasů.

Volby do zastupitelstev 13 krajů a do Senátu se uskuteční ve dnech 2. a 3. října 2020. Druhé kolo voleb do Senátu proběhne 9. a 10. října 2020.

Přečteno: 2195x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Politika, Česká republika, Pirátská strana, Cyril KokyHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo