romea - logo
19. ledna 2021 (úterý)
svátek má Doubravka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ivan Bartoš, předseda Pirátů, se zastal romského aktivisty Jožky Mikera, kterého přepadli nenávistní útočníci

10.6.2020 16:03
Ivan Bartoš, předseda Pirátské strany (FOTO: Pirátská strana)
Ivan Bartoš, předseda Pirátské strany (FOTO: Pirátská strana)

Ivan Bartoš, předseda Pirátské strany, se zastal romského aktivisty Jožky Mikera, kterého v Teplicích přepadli útočníci. Miker šel okolo hospody nedaleko svého bydliště, kde na něj zaútočilo několik zřejmě podnapilých lidí. Důvodem k tomu bylo triko Pirátské strany, které na sobě Miker měl.

"Jozef Miker je řadu let naším rodinným přítelem, bratrem a souputníkem. Je to člověk, kterého si mnoho lidí velmi váží, a to zcela oprávněně. Život se s ním nemazlil i přesto nezištně pomáhá svým bližním od pomoci materiální přes aktivitu politickou. Staví se vždy k obraně těch, které už nikdo nebrání, proti těm, kterým jsou hodnoty humanismu, rovnosti a spravedlnosti na obtíž, a kteří je svými slovy i činy pošlapávají," napsal Bartoš na své facebookové stránce.

Rasismus by podle jeho slov neměl mít v novodobé společnosti místo. "Přesto spousta lidí v naší krásné zemi v sobě toto dřímající monstrum má. Je to z jisté části dědictví naší minulosti, neboť naše společnost nebyla k menšinám a zejména k té romské spravedlivá od samotného vzniku naší republiky, ale i dílo novodobých kazatelů nacionalismu – politiků a vůdců, kteří živí nenávist a dávají tak lidem někdy pomyslný, ale někdy i skutečný klacek do ruky," dodal Bartoš.

Jozef Miker šel na mítink před senátními volbami, když ho napadli již zmínění útočníci. "Ty vole Cikán a v tričku Pirátů, to je úlet, zasraný Piráti", řekl jeden z nich. Miker na to Piráty bránil s tím, že jde o jedinou politickou stranu, která za sebou nemá žádné kauzy, rozkrádání a korupci. "Ty lidi pak označili Piráty za židobolševiky," řekl Miker zpravodajskému serveru Romea.cz. 

Vzápětí ho ho jeden z mužů chytil zezadu, podržel mu ruce u těla a další mu zasadil několik facek a zlomil mu přitom zub. Nakonec jej násilníci svlékli z pirátského trička, které roztrhali. Miker z toho nechce "dělat žádný humbuk", původně nechtěl případ ani medializovat. Podle něj šlo hlavně o to, že měl pirátské tričko. "Kdybych ho na sobě neměl, nejspíš by si mě ani nevšimli," dodal Miker pro Romea.cz.

Jozef Miker pracoval přes třicet let v povrchovém dolu v severních Čechách jako horník a vypracoval se až na řidiče a šéfa největšího hrabadla v republice. Potom jej skolila Bechtěrevova nemoc (chronické zánětlivé onemocnění především páteřních obratlů, které vede k celkové ztuhlosti a páteře.). Od té doby působí jako aktivista, vystupuje na protinacistických a protirasistických demonstracích, dlouhá léta se bral i za odstranění vepřína, který stojí na místě někdejšího koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku.

Stará se také o romské mladíky, aby neskončili na ulici, pomáhá chudým lidem z ghett jako "sociální pracovník" s různými problémy, například jim shání práci. Společně s přáteli pomáhá i bezdomovcům. Za vlastní peníze nakupují jídlo a to jim potom rozdávají na několika místech po celém kraji. 

Přečteno: 3137x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Teplice, Násilí, NenávistHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo