romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ivanka Mariposa Čonková: Pryč s prasečákem v Letech aneb Jak to vypadá, když se řekne satira

Praha, 19.11.2013 16:30, (ROMEA)
Na Sametovém posvícení 17.11. 2013 zazněl mimo jiné i protest proti prasečáku na pietním místě v Letech u písku. Foto k článku Rudolf Šmíd - www.rudolfsmid.cz.
Na Sametovém posvícení 17.11. 2013 zazněl mimo jiné i protest proti prasečáku na pietním místě v Letech u písku. Foto k článku Rudolf Šmíd - www.rudolfsmid.cz.

Na Sametovém posvícení, které se konalo 17.listopadu, v den oslav svobody a demokracie, zpracovala iniciativa Otrokem Rasy téma holokaustu Romů v Letech u Písku. Svůj příspěvek výstižně nazvala " TADY NĚCO SMRDÍ". Na karnevalu s maskami, plném satiry, se naše téma vyjímalo svou syrovostí, autentičností i propracovaností v konceptu.

Ideu Sametového posvícení přivezla z Basileje do Čech Olga Cieslarová (doktorantka DAMU). Češi v sobě slabost pro politický humor a satiru nezapřou, proto se mohl uskutečnit již druhý ročník Sametového posvícení. Každá z iniciativ, která se karnevalu účastní, se říká KLIKA. A každá z nich má za úkol zhmotnit palčivé společenské téma tvůrčím a hravým způsobem.

Letos se karnevalu účastnilo celkem jedenáct takových klik: Nadace Via, Člověk v tísni, Tosara, Fórum Věda žije!, Asistence, Greenpeace ČR, Vyšší hrádek, Hnutí za aktivní mateřství, Studentský spolek FHS UK, Komunita pro lidský rozvoj, Nadace Brücke/Most, Divadlo na Kocourkách a iniciativa Otrokem Rasy. Celý karneval organizovala platforma FOR_UM a pravidla byla jasná: Všichni musí mít masku, téma musí být společensky aktuální a nesmí zmizet humor a nadsázka!

Masky, hudba a hořící prase

Celkem jsme viděli centrem města projít 250 masek doprovázených alegorickými vozy a hudbou. Karnevalovému reji přihlíželo zhruba tisíc diváků. Každá klika spolupracovala s profesionálním výtvarníkem, měla vlastní koncept i hudbu.

Iniciativa Otrokem Rasy spolupracovala se sochařkou Josefínou Jonášovou-Šimkovou, která je autorkou velkého prasete s kolíčkem na nose a masek zemřelých Romů. V popředí naši "kliky" šly postavy v černém, na tváři bílou masku s otazníkem. Tlačily kočárek, ve kterém byla reprobedna, z níž s elinul politický projev provázený prasečím chrochtáním a kvičením. Tyto postavy představují "nepojmenovanou zodpovědnost" a fakt, že chybí odpověď na otázku : "Kdo je zodpovědný za to, že se v místě holokaustu Romů chovají prasata?"

Ihned za "nepojmenovanou zodpovědností" se ploužily postavy "zemřelých Romů". Některé hrály na hudební nástroje a zpěv byl přenášen do reprobedny ve chvílích, kdy nehrál projev s chrochtáním. Slyšet jsme mohli housle a kytaru, chůzi taktoval buben. Píseň Ajgele Roma, která vypráví o putování Romů a hledání štěstí a útěchy na tomto světě, se nesla nad utrpením jako naděje. Tím, že píseň nepochází od českých Romů, bylo téma uvedeno na obecnou mezinárodní rovinu.

Fašismus a jeho dopady na romský národ se výrazně dotýkaly i dalších zemí Evropy, které nesmí být opomenuty. Problém koncentráku v Letech u Písku není jen problémem České Republiky, ale má celoevropský rozměr.

Šunka z Let? Děkuji, nechci

Dva z posledních Romů v průvodu nesli na svých ramenou prase, ti ostatní rozdávali divákům balenou šunku na papírovém talířku s nápisem „Naše maso na vaše talíře“. Většina kolemjdoucích šunku zdvořile odmítla s poznámkou: "Šunka z Let? Děkuji, nechci."

"Byl to velice provokativní výjev, který jasně ukazoval, že něco není v pořádku. Nesl v sobě tíhu nespravedlnosti, absurditu existence prasečáku na místě, kde se vraždilo, ale i obdivuhodnou radost ze života, kterou si Romové po staletí útlaku uchovali", nechal se slyšet jeden z diváků průvodu.

Jako autorka konceptu k tomu dodávám, že výjev dráždil svou kompozicí, provokoval svou morbiditou a vhodně využil divadelní zkratky k tomu, aby vyjádřil šílenství celé kauzy.

Během defilé masek na Kampě mohli být diváci svědky rituálu zapálení prasete. Oheň, jakožto symbol transformace, požral papírový obal, ale kostra prasete zůstává zrovna tak jako smrad vepřína, který je cítit v místech provizorního památníčku v Letech. Pieta ještě není dokonána. Nyní stojí prase před památníkem 17. listopadu na Národní třídě. Na jeho hřbetě se vyjímají pováleční premiéři a masky "mrtvých Romů" leží před rypákem prasete.

Hozená rukavice

Právě v dnešní době, kdy fašizace společnosti nabírá na síle a stává se opět reálným nebezpečím, je nutné přestat po Romech šlapat, a naopak potvrzovat jejich důstojnost. Vztah odpovědných vládních i nevládních činitelů k prasečáku v Letech přímo zrcadlí každodenní vztah široké společnosti k Romům.

Jestliže v místě holokaustu Romů stojí vepřín, pak se nemůžeme divit, že před domovy Romů hajlují někteří Češi, kteří se pod vedením neofašistických fanatiků mění v bytosti plné nenávisti a neporozumění. Prasečák v Letech je hozenou rukavicí do rynku české společnosti, která ji musí zvednout! Je to příležitost pro celou společnost se s odvahou a důstojností vyrovnat s mučivou historií a konečně otočit list v otázkách společného soužití.

Přečteno: 2633x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

17. listopad, demokracie, svoboda, Romové, Lety u Písku, pietní místoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo