Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Izabela Chalupníková: Chybí odborná, věcná a kritická diskuze o romské kultuře a umění

16. července 2021
Čtení na 2 minuty

Romská kultura a umění jsou součástí národního, evropského, ale i světového kulturně-uměleckého prostoru. Na scéně se objevuje nová generace mladých vzdělaných umělců, kteří tvoří na profesionální úrovni hned ve všech oblastech umění včetně alternativního. Přesto i dnes nemůžeme mluvit o dostatečném zájmu kritiků, kteří by o tvorbě a prezentaci romské kultury a umění informovali ve veřejném prostoru odborně, věcně a kriticky. Na tento problém upozorňuje i projekt AndroMedia organizace Slovo 21, který podporuje rozvoj umělecké kulturní kritiky v mainstreamových médiích.

Chalupníková: „Za dvaadvacet let pořádání Světového romského festivalu Khamoro, se o něm v médiích stále ještě informuje větou ‚V Praze opět vysvitne romské sluníčko‘, a to je špatně.”

Literatura, nová média, výtvarné a alternativní umění, divadlo, scénický a klasický tanec nebo hudba, to je jen zběžný výčet uměleckých forem, kde dnes mají Romové své zastoupení. Čeští kritici ale stále ještě hledí na umění romských umělců jako na nedostačující nebo nezajímavé. Přitom kultura a umění Romů se neustále vyvíjí a roste. Do rubrik celoplošných tištěných médií se prakticky nedostává. Online zpravodajské servery dlouhodobě dávají přednost aktuálnímu, respektive dennímu zpravodajství. Umění se věnují pouze tematicky zaměřená média, přesto se tím romským příliš nezabývají.

Projekt AndroMedia prostřednictvím interdisciplinárních aktivit pořádaných ve spolupráci s Fakultou humanitních studií Univerzity Karlovy, spolkem Ara Art a Sofiyí Zahovou z Islandské univerzity cílí na osvětu umělecké kritiky romských autorů skrze tematicky zaměřených diskuzí a seminářů.

„Za dvaadvacet let pořádání Světového romského festivalu Khamoro, se o něm v médiích stále ještě informuje větou ‚V Praze opět vysvitne romské sluníčko‘, a to je špatně. Absence objektivní kritiky samotného programu a jednotlivých umělců vedlo k potřebě vytvoření a otevřené diskuse pro širokou veřejnost, specificky zaměřenou na kritiku romské tvorby v České republice,“ řekla pro zpravodajský server Romea.cz koordinátorka Izabela Chalupníková a dodává, že k tématu proběhla během dubnových oslav Mezinárodního dne Romů online diskuze s názvem Kritika romské hudby, která vycházela z absence kritiky a hudebních publicistů zaměřených na romskou hudbu.

A v diskuzích, které se mají dotknout jednotlivých uměleckých směrů jako je literatura, výtvarné umění nebo divadlo, chtějí i nadále pokračovat. Nejbližší z nich se uskuteční jako součást výstavy Out of Sight/Z dohledu 24. července ve spolupráci se spolkem Ara Art, která se mimo jiné zaměří na vztah muzeí k romským umělcům.

„Koncem září proběhne na Islandu seminář určený pro budoucí novináře zaměřený na kritiku romské literatury v médiích. O měsíc později nabídneme českým studentům žurnalistiky a mediálních studií cyklus pěti vzdělávacích seminářů, které budou probíhat na půdě Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Zaměříme se na jednotlivé umělecké směry jako je výtvarné umění nebo divadlo,“ dodala Izabela Chalupníková.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon