romea - logo
29. června 2022 (středa)
svátek má Petr a Pavel

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Lékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Vyvinuli vědci vakcíny proti COVIDu-19 narychlo?

23.2.2021 16:30

Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, v nichž na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.

V druhém videu přibližuje, jak probíhá vývoj vakcín proti koronavirům, a vysvětluje, že doba na vyvinutí vakcín proti novému koronaviru způsobujícímu onemocnění COVID-19 byla dostatečně dlouhá – nebyly tedy vyvinuty nijak nestandardně rychle.

„Na to, že na vývoj vakcín byly napřeny veškeré síly a využívaly se zkušenosti z dřívější doby, byla ta doba dostatečně dlouhá. Proběhly tři stupně klinických studií na dobrovolnících, které byly pečlivě provedené, statisticky zpracované a výstupy z nich jsou veřejně dostupné,“ říká Nejedlá.

V rozhovoru připomíná, že koronaviry jsou zkoumány už několik desetiletí. V roce 2002 se v jihovýchodní Asii objevila infekce SARS a v roce 2012 MERS – obě také způsobovaly koronaviry, i když jiného typu. Znamená to ale, že už byly dlouho zkoumané, a principy pro vývoj vakcín jsou navíc známé také několik desítek let. Na vývoj vakcín na nový typ koronaviru byly také použity nemalé finanční částky.

LC, brf, sam, th, ryz
Přečteno: 797x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zdraví, Zdravotnictví, RozhovoryHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo