romea - logo
20. ledna 2021 (středa)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jak určit, kdo je Rom? Další spor o "sčítání" Romů vyvolal liberecký náměstek Langr. Metodika je prý nehumánní

15.3.2017 12:00
Setkání romských studentů v Brně (FOTO: Jan Mihaliček, Romea.cz)
Setkání romských studentů v Brně (FOTO: Jan Mihaliček, Romea.cz)

Liberec zatím nepošle na úřad vlády zprávu o stavu romské menšiny za svůj region. Zpráva už léta slouží jako podklad pro celonárodní zprávu. Metodiku doporučovanou úřadem vlády považuje náměstek pro sociální oblast Ivan Langr (Zelení) za nehumánní. Nelíbí se mu, jak mají být identifikováni Romové.

"Chceme se ujistit, zda je opravdu akceptovatelné zakládat monitorovací dokumenty podobného typu na antropologii, na zobecňování sociálních vzorců. A zda je toto vše v souladu s oficiální politikou lidských práv v ČR," uvedl Langr v komentáři k metodice, který zaslal médiím.

Metodický pokyn

„Za Roma považujeme takového jedince, který se za Roma sám považuje, aniž by se nutně k této příslušnosti za všech okolností (např. při sčítání lidu) hlásil, a/nebo je za Roma považován významnou částí svého okolí na základě skutečných či domnělých (antropologických, kulturních nebo sociálních) indikátorů . Jedná se o odborný odhad pozorovatele založený na konkrétní znalosti prostředí a souvislostí. Účelem je získání neadresných (anonymních) informací o počtech osob. V žádném případě nesmí dojít k identifikaci konkrétní osoby.“

Vadí mu doporučení z úřadu vlády v metodickém pokynu. Podle Langra se v něm radí sociálním pracovníkům, úředníkům na obcích, ředitelům škol i učitelům identifikovat příslušníky romského etnika "na základě skutečných či domnělých (antropologických, kulturních nebo sociálních) indikátorů." Langr se domnívá, že tím vládní úředníci nabádají stanovit si vlastní soubor viditelných poznávacích znaků tělesných či fyzických, jimiž mají určovat, kdo je Rom. A vykazovat takové výsledky do oficiálních statistik.

Podle mluvčího ministra pro lidská práva Jana Chvojky (ČSSD) Michala Kačírka z jiných oslovených krajů záporná reakce nepřišla. Liberecký náměstek je podle jeho informací jediný, který se přes média takto záporně k metodice vyjádřil. Mluvčí pro server Romea.cz dále uvedl, že Úřad vlády ČR (ÚV ČR) neoslovil magistrát města Liberce, ale jako každým rokem kontaktuje krajské úřady, aby zprávu za kraj zpracovaly.

Ze zasláním kvalifikovaných odhadů neměl problém například Zlínský kraj. "Podle kvalifikovaného odhadu žije na území Zlínského kraje 2 464 osob, které se hlásí k romské národnosti," uvedl zlínský kraj v tiskové zprávě.  "Při tomto dohadu se vychází z údajů, které poskytla jednotlivá města, avšak lze předpokládat, že v regionu žije mnohem víc Romů, než je uváděno. Nejvíc občanů romské národnosti hlásí Vsetín (600), dále Kroměříž (530) a Valašské Meziříčí (300)," bez problémů vysvětlila radní Michaela Blahová, zodpovědná za sociální záležitosti, rodinnou politiku a neziskový sektor.

Langr: Vytváří se falešné statistky dle pomyslných viditelných rysů, zobecnělých vzorců chování či sociálních návyků

"Osnova pro vypracování zprávy, kterou ÚV ČR zaslal krajským úřadům, obsahuje metodický pokyn, ve kterém je zdůvodněno proč úřad data potřebuje. Jedná se zejména o vyhodnocování dopadu politik v oblasti romské integrace ve vztahu ke Strategii romské integrace do roku 2020," uvedl pro server Romea.cz Kačírek.

"Uvědomujeme si složitost a citlivost sběru dat, která mají tzv. etnický základ (etnická data). Za účelem vyhodnocení priorit Strategie integrace Romů do roku 2020 je tento sběr dat, alespoň na úrovni kvalifikovaných odhadů, nezbytný. Pouze za těchto podmínek může Vláda ČR nastavovat nová a upravovat stávající opatření namířená na podporu integrace Romů do společnosti. Získaná data pomohou zásadním způsobem k průběžnému monitorování a hodnocení dopadů implementovaných politik, aktivit či konkrétních programů,“ citoval Kačírek osnovu zaslanou krajským úřadům.

"Není asi nic proti ničemu, pokud monitorujeme kvalitu života národnostních či etnických menšin a jejich vzájemné soužití s majoritou a pokud přitom užíváme kvalifikované odhady počtů od organizací, které s nimi pracují jako s cílovými skupinami. Nemůžeme ale vytvářet falešné statistiky členů menšiny dle pomyslných viditelných rysů, zobecnělých vzorců chování či sociálních návyků a tlačit na jejich základě ty, kteří takovému schématu (možná) odpovídají, do škatulky, v níž sami být odmítají," uvedl Langr. Kategorizovat příslušnost k menšině podle vzhledu je podle něj v 21. století po zkušenostech s holokaustem nehumánní, nebezpečné, ba odporné.

Mluvčí ministra pro lidská práva taková slova odmítá. "Úřad vlády ČR nevytváří v žádném případě „falešné statistiky“, ale vychází z tzv. kvalifikovaných odhadů. Kvalifikované odhady tak umožňují zacílit financování integračních opatření, a to zejména s prostředků Evropských strukturálních a investičních fondů, ale i z národních zdrojů," reagoval pro Romea.cz Kačírek a dodal: "V současné době se k tomuto zacílení využívá zejména koncept sociálního vyloučení. Jedním z požadavků Evropské komise je také sledovat dopad intervencí z ESIF na situaci Romů, kteří v sociálně vyloučených lokalitách žijí, nebo jsou sociálním vyloučení ohroženi. Zjištění jsou založena na kvalifikovaných odhadech."

Banga: Se sběrem etnických dat souhlasím, ale majorita nemůže určovat, kdo je Rom

Libereckého náměstka Ivana Langra se zastal Výbor romských aktivistů libereckého kraje. "Kastování lidí v 21. století, by nemělo být vůči žádné menšině žijící na území ČR právě vládními orgány," uvedli představitelé výboru s tím, že se společně s náměstkem Ivanem Langrem proti takovému postupu ohrazují.

"Ministerstvo by mělo spíše více spolupracovat s nevládními a vládními orgány v boji proti chudobě a sociálnímu vyloučení. Sociálně vyloučené osoby monitorujme, ne však národnostní menšiny," uvádí se v prohlášení, které serveru Romea.cz poskytl předseda výboru Jan Cverčko.

Se sběrem etnických dat ve všech různých oblastech souhlasí novinář Patrik Banga. "Pomohlo by to podle mě k tomu, aby se Romové například začali prosazovat do veřejných funkcí s vědomím, že jde o největší etnickou menšinu v Česku," uvedl pro Romea.cz Banga, který však odmítá, aby určování romské etnicity prováděla majorita. "Metodika je ale obtížná. Nemůže fungovat tak, že majorita bude určovat, kdo je členem minority. Je podle mě spíš potřeba působit na Romy tak, aby se chtěli ke svému původu hlásit sami. Tím by se získala skutečná, reálná data," dodal Banga.

Přečteno: 2947x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

etnicita, Etnická data, Liberec, sčítání žákůHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo