romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jak žádat o jednorázový příspěvek 5 tisíc korun na dítě? Senát umožnil přijetí zákona, čeká se na podpis prezidenta

27.6.2022 10:40
Ilustrační FOTO: Pixabay.com
Ilustrační FOTO: Pixabay.com

Rodiny, jejichž loňské příjmy nepřevýšily jeden milion korun hrubého, dostanu jednorázový příspěvek 5000 korun na dítě do 18 let věku. S vyplácením by se mělo začít v srpnu. Předpokládá to vládní návrh zákona, jehož přijetí umožnil Senát. Senátoři se na návrh předsedy klubu ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry rozhodli, že se předlohou nebudou zabývat, což jim umožňuje senátní jednací řád. Návrh zákona tak nyní dostane k podpisu prezident.

Dávkou chce kabinet zmírnit dopady zdražování na rodiny.

"Je to reakce na současnou situaci vysoké inflace," řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Rozpočtové náklady budou činit zhruba 7,8 miliardy korun. Domácnosti s přídavky na děti získají podporu automaticky. Ostatní rodiče o ni budou žádat.

Nárok na dávku bude mít podle podkladů zhruba 1,56 milionu dětí. Jurečka v této souvislosti odmítl kritiku poukazují na přílišnou plošnost příspěvku. Plošná podpora by se týkala podle něho asi 2,1 milionu dětí. "Zhruba jedna třetina rodičů z důvodu vyššího příjmu domácnosti nebude moci čerpat tuto formu podpory," uvedl.

Kterých dětí se příspěvek týká

Příspěvek bude podle schválené novely pro dítě, které 1. srpna nedovrší 18 let. Stát dávku vyplatí i na děti, které se od srpna do konce roku teprve narodí.

Nárok na 5000 korun od státu bude mít podle návrhu dítě s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku. Rodiče musí s dítětem žít a hradit náklady. Příspěvek mohou získat i cizinci, kteří v Česku dlouhodobě žijí a pracují. Čerpat ji mohou pěstouni, manželé či partneři rodičů i vdovci a vdovy po rodičích.

Co se počítá do příjmu

Za příjem se považují stejné druhy příjmů, které jsou rozhodné třeba pro přídavek na dítě a příspěvek na bydlení. Do milionového příjmu se bude započítávat nejen výdělek ze zaměstnání a podnikání, ale také z nájmů a rovněž ostatní příjmy. Patří k nim příjem z autorských práv, výživného, z prodeje nemovitostí, cenných papírů i jiných věcí či z převodu firmy. Živnostníkům s paušálem se má započítat jako příjem nejméně polovina celostátní průměrné mzdy.

Kdo a jak o příspěvek může požádat?

Žadatelem je vždy jeden z rodičů, čestné prohlášení o příjmech dává za oba rodiče. Automaticky bude příspěvek v srpnu vyplacen rodičům, kteří mají v červnu nárok na přídavek na dítě. Ostatní rodiče budou podávat jednoduchou žádost o příspěvek, a to buď elektronicky přes webovou aplikaci, nebo osobně na vybraných Czech POINTech, zejména na obecních a krajských úřadech. Jejich seznam bude zveřejněn. Podpora by měla dorazit do konce dalšího měsíce po rozhodnutí o přiznání. Na podání žádosti budou mít rodiče rok.

Jakým způsobem bude příspěvek vyplacen?

Obvyklým způsobem jako všechny dávky a příspěvky, tedy bezhotovostně převodem na účet nebo složenkou.

Přečteno: 1514x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Chudoba, pomoc, Sociální dávky, Senát, KrizeHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo