Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

JAK ZTRATIT DALŠÍ GENERACI. Pokrytectví ve vzdělávání českých Romů.

29. října 2012
Čtení na 3 minuty

Open Society Justice Initiative podpořila vznik fotografií a příběhů romských rodičů s názvem Jak vztratit další generaci. Vernisáž se uskuteční 13.listopadu 2012 od 19:30 v pasáži Paláce Lucerna v Praze.

Jde o cyklus rozhovorů doplněných fotkami, který vznikl k příležitosti pátého výročí rozsudku ve věci DH a ostatní versus Česká Republika. Tento rozsudek Evropského soudu pro lidská práva z roku 2007 odsoudil Českou Republiku za diskriminaci romských dětí v přístupu ke vzdělávání. Romské děti byly a stále jsou nadměrně a neoprávněně zařazovány do bývalých zvláštních škol zřízených pro děti se zdravotním postižením.

V souladu s dlouhodobou praxí jsou i v současné době romské děti posílány do tak zvaných „praktických škol“, což jsou instituce, ze kterých již není návratu. Vzdělání, jehož se jim tam dostane, je omezené a podřadné. Absolventi těchto škol nemají žádnou kvalifikaci, takže vykonávají jen zcela základní profese; celým generacím Romů se tak nedaří dostat ze začarovaného kruhu bídy a beznaděje.

V roce 1999 tento systém napadlo 18 ostravských dětí u Evropského soudu pro lidská práva. Podle tohoto případu,  známého jako „D.H. a ostatní proti České republice“, jsou romské děti diskriminovány a je jim upíráno jejich základní právo, totiž právo na kvalitní vzdělání. Evropský soud pro lidská práva v roce 2007 rozhodl v jejich prospěch. V tomto svém přelomovém rozhodnutí soud požaduje, aby česká vláda s touto segregací skoncovala a také aby se vypořádala s jejími následky.

Ovšem vítězství u soudu a skutečná změna… – to samozřejmě není totéž. Romské děti se v rámci českého školství setkávají s diskriminací i nadále: většina ještě i dnes končí ve třídách odpovídajících režimu bývalých zvláštních škol, ačkoliv tam nepatří.

Na tuto praxi upozornil v červnu i veřejný ochránce práv při zveřejnění svého výzkumu, jde-li o podíl romských dětí v těchto školách. Ačkoli se podíl romské populace v České republice pohybuje v rozmezí 1,4 – 2,8 % obyvatel, romské děti tvoří 32 % žáků základních škol praktických. Vyplývá to z výzkumu, který veřejný ochránce provedl v 67 náhodně vybraných základních školách praktických v rámci všech regionů České republiky.

Sami učitelé těchto škol přitom odhadují, že Romové tvoří 35 % jejich žáků. Srovnáme-li tato fakta, je poměrně zřetelně vidět, že romské děti jsou do bývalých zvláštních škol zařazovány v míře, která výrazně převyšuje jejich zastoupení v populaci. Podle antidiskriminačního zákona tak dochází k nepřímé diskriminaci v přístupu ke vzdělání z důvodu etnické příslušnosti, které se dopouštějí orgány zapojené do rozhodování o zařazení žáků do speciálního vzdělávání. (Pozn. nepřímá diskriminace = rozdílné zacházení způsobené nepříznivým dopadem politiky nebo opatření, které jsou sice vyjádřeny neutrálně, ale na určitou skupinu osob mají diskriminační účinek.)

Vernisáž fotografií a příběhů romských rodičů a dětí s názvem "Jak ztratit další generaci" vznikl k příležitosti pátého výročí rozsudku ve věci DH a ostatní versus Česká Republika. Tento rozsudek Evropského soudu pro lidská práva z roku 2007 odsoudil Českou Republiku za diskriminaci romských dětí v přístupu ke vzdělávání.

Děti z oné původní kauzy podané k Evropskému soudu už jsou dnes dospělí lidé a rodiče. „Jak ztratit další generaci“ vypráví jejich příběh…

Současně vznikla publikace Jak ztratit další generaci, jež byla vytvořena za podpory Open Society Justice Initiative. 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon