Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Jaké neziskové organizace dostávají nejvíce státních dotací? Sportovní neziskovky vedou

10. ledna 2018
Čtení na 2 minuty

Největší část dotací pro neziskové organizace v Česku putovala do podpory sportu. V roce 2016 to byla víc než třetina z rozdělované sumy 17,89 miliardy korun. Zhruba 30 procent částky se využilo na sociální věci a zaměstnanost. Vyplývá to z rozboru financování neziskových organizací, s nímž by se měla ve středu seznámit vláda. Podle materiálu se dotace každý rok zvyšují. Loni se proti předloňsku zvedly o 1,1 miliardy korun.

Tři pětiny celkové sumy poskytl předloni stát, víc než pětinu obce a kolem 16 procent kraje. Zbytek byl od státních fondů a agentur. Zhruba 6,11 miliardy korun z dotačních peněz využily sportovní organizace. Kolem 5,32 miliardy připadlo na sociální věci. Na vzdělávání a školské služby veřejné rozpočty poskytly 1,65 miliardy a na kulturu a ochranu památek 1,44 miliardy korun.

Obce vydaly na dotacích 3,95 miliardy a kraje 2,85 miliardy. Na sport samosprávy dávají výrazně víc než do podpory sociálních věcí, tedy například do péče o seniory a postižené či do služeb pro rodiny. Obce a města tělovýchovu a sportovní aktivity podpořily bezmála polovinou z 3,95 miliardy, kterou v roce 2016 rozdělovaly. Kraje ze svého dotačního koláče 2,85 miliardy pro sport ukrojily téměř dvě pětiny a stát skoro tři desetiny ze svých 10,87 miliardy Kč.

Na sociální věci naopak dávají obce necelou pětinu svých dotací a kraje pětinu, stát pak 37 procent. Na vzdělávání posílají kraje neziskovým organizacím pět procent své rozdělované sumy, obce něco přes procento a stát 14 procent. Ochrana památek a kultura dostává tři procenta státních dotací, 17 procent obecních a 14 procent krajských. Registraci předloni mělo 122.000 nadací, spolků, zájmových sdružení, církevních společností, vzdělávacích institucí a ústavů. Stát podpořil projekty 6941 z nich. “Lze tedy konstatovat, že státní dotaci získalo necelých šest procent nestátních neziskových organizací,” uvádí autoři rozboru v podkladech pro vládu.

Počet příjemců peněz, kterým poskytl peníze stát, se předloni proti roku 2015 téměř zdvojnásobil. Podle ministerstva školství důvodem zvýšení počtu je nejspíš to, že se od roku 2016 podporují přímo jednotlivé tělovýchovné jednoty a kluby.

Z krajů nejvyšší dotace poskytla Praha, a to přes 1,07 miliardy. Následoval Jihomoravský kraj s 386,08 milionu korun. Nejméně dal neziskovým organizacím Karlovarský kraj, a to 33,77 milionu. Deset krajů proti roku 2015 částku o víc než 15 procent navýšilo. Suma se naopak o víc než 15 procent snížila v Olomouckém kraji.

Rozbor vypracovala Společnost pro studium neziskového sektoru. Nechala si ho udělat rada vlády pro nestátní neziskové organizace. Kabinet ho dostává pravidelně od roku 1999.

Neziskové organizace se staly v poslední době terčem kritiky i nenávistných komentářů na sociálních sítích. Někteří politici začali zpochybňovat jejich přínos a volali po omezení dotací. Prezident Miloš Zeman už dřív neziskové organizace označil za “pijavice na státním rozpočtu”. Odborníci na sociální problematiku ale zdůrazňují, že bez prospěšných společností by se v Česku zhroutily služby pro seniory, vážně nemocné, postižené a další potřebné. Neziskové organizace zajišťují péči, kterou neposkytuje stát, kraje, města či obce. Dokážou ji navíc dělat levněji.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon