romea - logo
3. dubna 2020 (pátek)
svátek má Richard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jan Balog, člen výboru pro národnostní menšiny pražského zastupitelstva, úzce spolupracuje s nevládními organizacemi

21.10.2019 11:35
Jan Balog, bývalý místopředseda Rady vlády pro záležitosti romské menšiny
Jan Balog, bývalý místopředseda Rady vlády pro záležitosti romské menšiny

Jan Balog se stal členem Výboru pro národnostní menšiny Zastupitelstva hlavního města Prahy (MHMP), kam jej nominovaly romské a proromské pražské organizace. Poté založil pracovní skupinu, kde se scházejí zástupci těchto nevládek.

"Založil jsem ji proto, abych mohl ve výboru působit dobře a efektivně, ale hlavně s podporou všech neziskových organizací. Mým cílem je zastupovat Romy s co nejširší podporou všech, kdo v této problematice pracují," sdělil Ján Balog serveru Romea.cz.

Do této pracovní skupiny patří všechny pražské romské a proromské organizace, které dlouhodobě pracují na území hlavního města Prahy. Na jejím posledním setkání bylo přítomných 20 zástupců jednotlivých organizací. Probírali kromě jiného i dotační tituly, které nabízí pražská radnice, návrhy na kandidáty do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a diskutovali na téma reprezentace romské menšiny navenek. 

Cílem skupiny je dobře a efektivně zastupovat zájmy Romské národnostní menšiny žijící na území hlavního města Prahy. "Tato skupina není uzavřená, naopak jsme se rozhodli být skupinou otevřenou pro všechny budoucí potencionální zájemce o spolupráci s námi. Klademe si za cíl přinášet samosprávě a politickým zástupcům zvolených do pražského zastupitelstva komplexní návrhy na řešení problémů romské menšiny. Chceme také do budoucna být respektovaným partnerem pro spolupráci s jinými národnostními menšinami v Praze," říká Balog.

Skupina se bude pravidelně scházet minimálně jednou za dva měsíce s ohledem na zasedání Výboru pro národnostní menšiny MHMP. Témata do této pracovní skupiny budou přinášet všichni členové ale i stálí hosté. Na prvních dvou setkáních se účastníci snažili nalézt společné cíle a ustanovit pravidla pro společnou práci.

Pro nejbližší období vidí Balog jako cíl dosáhnout u místní samosprávy, politiků, ale nejen u nich, respektovaného partnera pro vzájemný dialog. "Chci hlavně do této pracovní skupiny vnést klid a pohodu pro vzájemné respektování. Dále vidím jako velmi důležité začít pracovat na změně mediálního obrazu romské menšiny, nejen v Praze," dodal Balog.

Přečteno: 1224x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Praha, Romové, Lidská práva, Občanská společnostHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo