romea - logo
26. ledna 2021 (úterý)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jan Cina zítra představí návštěvníkům Noci literatury povídky Andreje Giňi. Číst se budou i v Pardubicích, Litoměřicích, v Pečkách a v Železné Rudě

6.10.2020 18:30
Jan Cina
Jan Cina

Již potřetí se v rámci literárního happeningu Noc literatury bude číst z díla romského autora. Letošní 14. ročník, který se uskuteční ve středu 7. října od 18:00 do 23:00 na Praze 10 a v dalších 53 městech České republiky, bude patřit také Andreji Giňovi, jehož povídky Maruška a Pouť ze souboru Paťiv – Ještě víme, co je úcta bude v Petrohradské kolektiv číst herec Jan Cina.

ANDREJ GIŇA(1936–2015) byl jedním ze zakladatelů romsky psané literatury u nás. Z romské osady u Prešova odešla jeho rodina v roce 1946 za nabídkou práce do Čech a usadila se v Rokycanech. Giňa se vyučil tavičem, večerně studoval pedagogickou školu, paralelně se celý život věnoval hudbě a organizování kulturních akcí. Psal od 60. let bez možnosti publikovat, po revoluci svou tvorbu otiskoval v romských periodikách. Knihu vydalo Nakladatelství Triáda v roce 2013.
Paťiv. Ještě víme, co je úcta – výběr toho nejlepšího z autorova díla přináší soubor příběhů zasazených do poválečných Rokycan, v nichž s nadhledem zaznamenává sžívání původně slovenských Romů s městským prostředím a později reflektuje jejich společenský propad. V groteskních povídkách zvěčnil komickou dvojici smolařů Teluna a Urfiho, kteří by občas rádi unikli všednodenní rutině – starostem o velkou rodinu a úmorné práci u pecí kovohutí. Jejich nepovedená dobrodružství se však pouze stávají zdrojem veselých historek obyvatel kolonie zvané Lágr. Neideologická tematizace dělnického prostředí a schopnost nadsázky, použití literární zkratky i přímočarých vyjádření řadí Giňu v tomto kontextu po bok Bohumila Hrabala nebo Jana Zábrany.

Giňa se bude číst v Praze i v regionech

Četbu povídek Andreje Giňi zařadila do programu regionálních Nocí literatury další čtyři města. Zazní tak v podání básníka a muzikanta Honzy Valíka v pardubickém Divadle 29 (Sv. Anežky České 29), v litoměřickém klubu Habañero (Tyršovo nám. 267), v němž Giňu představí herec Jakub Ružbatský, a v knihovně v Pečkách a v Železné Rudě.

Pražská Noc literatury na 20 místech

V Pražských Vršovicích a Vinohradech se bude číst celkem na dvaceti místech. Počet návštěvníků na jeden čtecí interval je omezen na 20. Na všech místech se čte vždy současně. Za jednu hodinu se tedy na každém místě čte jedna ukázka dvakrát a vymění se dvě skupiny diváků. Celkem tedy od 18:00 do 22.30, Diváky pořadatelé prosí, aby při všech čteních používali roušky a před vstupem použili dezinfekci, kterou jim poskytne služba. Do čtecího prostoru budou vpouštěni teprve těsně před čtením, protože se musí místo bude v mezičase dezinfikovat po předchozí skupině.

Festival Noc literatury přibližuje široké veřejnosti ukázky z nové tvorby evropských spisovatelů v podání známých hereckých osobností. organizují po celé České republice knihovny divadla a různá kulturní zařízení a spolky. Od roku 2018 zařazuje také romské autory. Vstup na akci, na které se spolupodílí nakladatelství romské literatury KHER, je zdarma.

Více informací naleznete na stránkách www.nocliteratury.cz, kde je k dispozici také elektronická brožura a mapa čtecích míst, a na facebookových stránkách nakladatelství Kher.

Přečteno: 565x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

literární čtení, romská literatura, Jan CinaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo