romea - logo
19. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Ivo

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ján Lányi: Neziskové organizace v Libereckém kraji řeší existenční problémy, lidem hrozí prohloubení sociálního vyloučení

5.3.2021 14:46
Obyvatelé sídliště Chanov během akce
Obyvatelé sídliště Chanov během akce "Udělej něco!" (Ilustrační foto: Jaro Vacek)

Na celou řadu neziskových organizací, které se letos ocitly na pokraji své existence, upozorňuje ve svém prohlášení Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje. Koalice tvrdíe, že v době koronavirové krize jsou pozastavené téměř všechny dotační výzvy měst a krajů zaměřené na pomoc a podporu lidem žijících v sociálně vyloučených lokalitách v Libereckém kraji.

Jak uvedl Ján Lányi zejména menší neziskové organizace se potýkají během tzv. čtvrté vlny pandemie koronaviru s existenčními problémy.

„Na jaře minulého roku organizace ještě dokázaly fungovat, pomáhat a semknout se. Dnes pomáhají také, ale z velké části nemají už z čeho. Většina dotačních výzev jsou teď buď pozastavené, nebo posunuté a nikdo netuší, kdy se pro žadatele znovu otevřou,“ tvrdí jeden ze zástupců Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje a upozorňuje, že řada neziskových organizací a zapsaných spolků fungují podobně jako firmy - tedy platí za pronájmy prostor a odvádí obvody za zaměstnance.

Některé organizace, aby se udržely i nadále v provozu, se uchylují k úvěru, bez kterého by neměly na mzdy a režijní výdaje. Část z nich podle prohlášení, které zpravodajskému serveru Romea.cz koalice poskytla, ukončila předčasně svou činnost.

 „Neziskové organizace mají přitom svou nezastupitelnou roli, vykonávají práci, bez které by se systém pomoci potřebným v České republice zhroutil. Nejedná se pouze o sociální služby, ale také návazné činnosti, které jsou pro fungující a cílenou podporu ohrožených skupin klíčové. Patří mezi nimi preventivní, edukační a osvětové činnosti,“ vysvětluje Lányi a je přesvědčený, že vlivem pandemie hrozí nejen u Romů, ale i osob, kteří jsou ohroženi chudobou, jako jsou například senioři, vdovy nebo matky samoživitelky, prohloubení sociálního vyloučení.

„Otázka romské inkluze není bohužel zohledněna ani v Národním plánu obnovy, který po koronavirové krizi je klíčovým dokumentem pro vypořádávání se s nastalou krizí. Přitom neziskové organizace do jisté míry suplují stát, který není schopen se o své občany nacházející se v sociálním vyloučení dostatečně postarat,“ řekl pro Romea.cz Lányi.

Přečteno: 960x
 

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Neziskový sektor, Liberec, Sociálně vyloučené lokality, Sociální, sociální služby, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo