romea - logo
1. dubna 2020 (středa)
svátek má Hugo
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jana Horváthová v DVTV: Institucionální rasismus stále existuje. Mnoho Romů nemá důvěru v oficiální struktury

28.1.2020 13:12
Jana Horváthová jako host v pořadu DVTV (FOTO: repro DVTV)
Jana Horváthová jako host v pořadu DVTV (FOTO: repro DVTV)

Hostem diskuzního pořadu DVTV byla historička a ředitelka Muzea romské kultury v Brně Jana Horváthová. S moderátorkou Danielou Drtinovou hovořily o současném soužití Romů a neromů v České republice, vzdělávání romských dětí i o kontroverzních názorech kandidáta na veřejného ochránce lidských práv Stanislava Křečka.

"Řada Romů, kteří se chtějí zapojit do řešení svých záležitostí, k tomu nemají dostatečnou možnost. vidím především velkou roli Parlamentu, kde by jako zvolení zástupci mohli dělat velkou věc, pomáhat integraci Romů, protože rozumí Romům a těm problémům. Ale protože je velké politické strany nedají na volitelná místa kandidátek, do Parlamentu se nedostanou," reagovala Jana Horváthová na Křečkův názor, že by si Romové měli svoje záležitosti řešit sami.

Horváthová v rozhovoru uvedla, že snaha o dobré soužití musí vycházet z obou "stran", zároveň je nutné si uvědomit, že stále velká část majority jedná vůči Romům stereotypně a diskriminačně.

"Určitě musí být snaha na obou stranách, ale musíme říct, že ve společnosti dlouho funguje stereotypní myšlení. Dochází k diskriminaci Romů, kteří jsou stereotypním a černobílým myšlením odsuzováni do pozice, ze které se nemohou bránit. Jsou nálepkováni a označováni jako ti, s kterými mohou být problémy. Setkáváme s tím dnes a denně jak v naší praxi Muzea romské kultury, tak s našimi romskými kolegy, kteří nemohou sehnat podnájmy a bydlení právě z důvodu těchto nálepek," říká v rozhovoru Horváthová.

Zároveň je na základě mnohých případů přesvědčena, že stále existuje institucionálně zakotvený rasismus, jehož součástí byly i například sborníky, na kterých se podílela současná zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková v 80. letech.

Jana Horváthová v rozhovoru také sdílela zkušenost z doučování romských dětí z vyloučené lokality v Brně, které v muzeu pořádali. Romští rodiče podle ní mají velký zájem o vzdělání svých dětí, navzdory tomu že sami vychodili třeba jen základní školu, a český školský systém by se měl více inspirovat dobrou praxí ze zahraničí, např. z Velké Británie, kde mají velké úspěchy v práci s dětmi z menšin, jejichž rodný jazyk není angličtina.

Celý rozhovor s Janou Horváthovou si můžete pustit ZDE.

Přečteno: 976x
 

Kam dál:

Štítky:  

Muzeum romské kultury, DVTVHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo