romea - logo
19. února 2020 (středa)
svátek má Patrik
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jana Horváthová v DVTV: Institucionální rasismus stále existuje. Mnoho Romů nemá důvěru v oficiální struktury

28.1.2020 13:12
Jana Horváthová jako host v pořadu DVTV (FOTO: repro DVTV)
Jana Horváthová jako host v pořadu DVTV (FOTO: repro DVTV)

Hostem diskuzního pořadu DVTV byla historička a ředitelka Muzea romské kultury v Brně Jana Horváthová. S moderátorkou Danielou Drtinovou hovořily o současném soužití Romů a neromů v České republice, vzdělávání romských dětí i o kontroverzních názorech kandidáta na veřejného ochránce lidských práv Stanislava Křečka.

"Řada Romů, kteří se chtějí zapojit do řešení svých záležitostí, k tomu nemají dostatečnou možnost. vidím především velkou roli Parlamentu, kde by jako zvolení zástupci mohli dělat velkou věc, pomáhat integraci Romů, protože rozumí Romům a těm problémům. Ale protože je velké politické strany nedají na volitelná místa kandidátek, do Parlamentu se nedostanou," reagovala Jana Horváthová na Křečkův názor, že by si Romové měli svoje záležitosti řešit sami.

Horváthová v rozhovoru uvedla, že snaha o dobré soužití musí vycházet z obou "stran", zároveň je nutné si uvědomit, že stále velká část majority jedná vůči Romům stereotypně a diskriminačně.

"Určitě musí být snaha na obou stranách, ale musíme říct, že ve společnosti dlouho funguje stereotypní myšlení. Dochází k diskriminaci Romů, kteří jsou stereotypním a černobílým myšlením odsuzováni do pozice, ze které se nemohou bránit. Jsou nálepkováni a označováni jako ti, s kterými mohou být problémy. Setkáváme s tím dnes a denně jak v naší praxi Muzea romské kultury, tak s našimi romskými kolegy, kteří nemohou sehnat podnájmy a bydlení právě z důvodu těchto nálepek," říká v rozhovoru Horváthová.

Zároveň je na základě mnohých případů přesvědčena, že stále existuje institucionálně zakotvený rasismus, jehož součástí byly i například sborníky, na kterých se podílela současná zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková v 80. letech.

Jana Horváthová v rozhovoru také sdílela zkušenost z doučování romských dětí z vyloučené lokality v Brně, které v muzeu pořádali. Romští rodiče podle ní mají velký zájem o vzdělání svých dětí, navzdory tomu že sami vychodili třeba jen základní školu, a český školský systém by se měl více inspirovat dobrou praxí ze zahraničí, např. z Velké Británie, kde mají velké úspěchy v práci s dětmi z menšin, jejichž rodný jazyk není angličtina.

Celý rozhovor s Janou Horváthovou si můžete pustit ZDE.

Přečteno: 931x
 

Kam dál:

Štítky:  

Muzeum romské kultury, DVTVHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo