romea - logo
28. září 2020 (pondělí)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jana Poláková: V Ostravě projekt zdravotní asistence pomohl Romům nemít obavy z lékařů

26.1.2020 18:00

Ještě před nešťastnou tragédií v jedné z tamních nemocnic navštívil tým ROMEA TV Ostravu. Tohle město rázovitého kraje, jak jej sami Ostraváci nazývají, je totiž dlouhá léta plné různých kauz, zpravidla se z nich však dozvídáme o tom méně příjemném.

Právě s tímhle městem je spjatý rozsudek D.H., zdejší ženy už mnoho let zdvihají prapor boje za odškodnění boje proti sterilizaci, kousek odtud došlo k tragické žhářské události na rodinu malé Natálky ve Vítkově, nachází se tu několik sociálně vyloučených lokalit. Je toho samozřejmě mnohem více, my jsme vám ale chtěli v kontrastu k těmto událostem ukázat, že zde žije řada aktivních a úspěšných lidí.

Rázovitých, odhodlaných, schopných se rvát za vlastní sny, ale i důstojnější podmínky pro ostatní. Postupně vám na webu Romea.cz nabídneme videoreportáže a videoportréty, ale představíme je také v příštím ročníku na stránkách Romano voďi.

Jedna ze zajímavých osob, z nichž vám přinášíme video rozhovor je Jana Poláková. Na počátku prosince totiž skončil v Ostravě tříletý projekt organizace Centrom zacílený na zdravotní prevenci v sociálně vyloučených lokalitách.

Zdravotní asistentka Jana Poláková nám prozradila více nejen o důvodech a cílech projektu, ale také o jeho výsledcích. Zasvětila nás i do další činnosti Centromu, například v oblasti vzdělávání a zajeli jsme i do jednoho ze dvou nízkoprahových zařízení fungujícících přímo v těchto lokalitách.

Přečteno: 1570x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zdraví, Zdravotnictví, Ostrava, Sociálně vyloučené lokality, Sociální, sociální práce, sociální služby, Romové, Romky, NemocniceHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo