romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jančura o Kotlebovi: Není to běžný fašista, protože byl zvolen lidem

22.6.2016 11:07
Foto: Repro Youtube
Foto: Repro Youtube

Na serveru Aktualne.cz se objevil rozhovor s majitelem RegioJetu, Radimem Jančurou týkající se zejména nedávného výlepu plakátů s telefonními čísly jednotlivých politiků z "kauzy Šlachta". Redaktor Jan Hejl se Jančury vyptal také na jeho fotky se slovenským ultranacionalistou, županem Mariánem Kotlebou. Ty se krátce po vylepení plakátů na žluté autobusy objevily v tisku.

Radim Jančura v rozhovoru potvrdil jejich pravost a vysvětlil, že vznikly před dvěma týdny během toho, co mu Kotleba předával licenci na zavedení autobusové linky z Bratislavy do Banské Bystrice. Kotleba, který měl být podle Jančurových slov od začátku proti vzniku linky, nakonec údajně uznal, že mu nezbývá než licenci v souladu se slovenským zákonem poskytnout.

Na otázku, zda se Jančurovi nepříčí nechat se fotit s neonacistou, který otevřeně bojuje proti "cikánským parazitům" odpověděl majitel RegioJetu následovně: "Je to špatné, ale v tu chvíli to bylo poděkování" (...) "Ano, sice vyhrál volby kvůli romské otázce, ale kdyby v tom bylo něco nezákonného, určitě by byl odstaven."

Kotlebův příklon k neonacistické ideologii označil za "úchylku" a dodal, že se mu to nelíbí a "podobné strany kritizuje", zároveň však vyjádřil přesvědčení, že (M. Kotleba) "není úplně běžný fašista, protože byl zvolen lidem." Na závěr uvedl, že při sjednávání licence se samotným Kotlebou jeho lidé většinu času nejednali a že když už se s ním během předávání setkali osobně, bylo by neslušné nepotřást si s ním rukou.

"Slušnost je podat ruku úplně každému. Kotlebu volili Slováci z jeho kraje a to bych potom nemohl podat ruku žádným Slovákům, kteří ho volili. Jestli je za dvaadvacet let mého podnikání mým největším hříchem tato fotka, pak bych se měl dostat do podnikatelského nebe," uvedl doslova.

Pro server Hlidacipes.org Jančura ještě později doplnil českou analogii s Michalem Haškem, který vydává licence na autobusy s Brna a podle Jančury je ještě "větší lump".

Původní rozhovor s podnikatelem začal záhy po svém vydání žít na sociálních sítích vlastním životem. Posléze ovšem ze stránek zmizel, údajně kvůli rozhodnutí ředitele redakcí Economia Vladimíra Piskáčka. Přestože vedoucí jednotlivých redakcí s jeho nařízením nesouhlasili, rozhovor byl nejprve zcela stažen a následně znovu publikován, tentokrát ovšem v cenzurované podobě. Odstraněny byly pasáže týkající se někdejšího šéfa ČEZ Martina Romana, firmy Škoda Transportation a PR agentury Bisone&Rose, která dlouhodobě pracuje mimo jiné pro společnost Economia.

VIDEO

Přečteno: 1611x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Kotleba, podnikání, podnikatel, Kauza, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo