romea - logo
22. října 2021 (pátek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Janov: Litvínovští strážníci šikanují a zastrašují místní Romy. Jeden z nich zmlátil mladou ženu

Litvínov - Janov, 10.7.2013 16:05, (ROMEA)
Podle několika svědectví touto cestou litvínovští strážníci dříve občas projížděli na motocyklu rychlostí přes sto kilometrů v hodině, aniž by měli zapnutý majáček a výstražná zvuková znamení - a to v rámci zastrašování místních Romů. Jedna z maminek měla jednou co dělat, aby takto jedoucímu motocyklu i s kočárkem včas uhnula. Situace se zlepšila i v tomto směru, strážníci jezdí do Janova méně a chovají se lépe než dříve. Fotografie k článku: František Kostlán a František Bikár
Podle několika svědectví touto cestou litvínovští strážníci dříve občas projížděli na motocyklu rychlostí přes sto kilometrů v hodině, aniž by měli zapnutý majáček a výstražná zvuková znamení - a to v rámci zastrašování místních Romů. Jedna z maminek měla jednou co dělat, aby takto jedoucímu motocyklu i s kočárkem včas uhnula. Situace se zlepšila i v tomto směru, strážníci jezdí do Janova méně a chovají se lépe než dříve. Fotografie k článku: František Kostlán a František Bikár

Litvínovské sídliště Janov je známé především z roku 2008. Na podzim tohoto roku zde řádili extremisté, kteří se pokusili o pogrom na místní Romy. Již tehdy probíhalo toto násilí za potlesku některých zde žijících lidí české národnosti.

Nulová tolerance

O Janov se dnes téměř nikdo nezajímá, přestože se zde dějí věci, které jsou podle všeho důsledkem zmíněných nepokojů a oboustranné nespokojenosti místních lidí se vzájemným soužitím. Na základě městského rozhodnutí zde permanentně probíhá akce „nulová tolerance“, která má za cíl soužití zlepšit. Nulová tolerance spočívala původně v tom, že každý, kdo jakýmkoli způsobem poruší městské vyhlášky, dostane pokutu. Nyní se však ukazuje, že slouží k tvrdé šikaně, k zastrašování místních Romů a jejich neustálému vytěsňování z veřejného prostoru do bytů. A to i za pomoci bití, jak dokládáme níže. Jinak řečeno, janovským Romům je upírána svoboda pohybu.

"Nulová tolerance" ve skutečnosti soužití zhoršuje, protože činí z Romů občany druhé kategorie. Kvůli počínání městských policistů roste jejich frustrace a oprávněný pocit nespravedlnosti. Romové jsou okamžitě pokutováni mimo jiné i za tato „provinění“:

  • sezení na schodech mezi patry v domě,
  • sezení na schodech vedoucích z chodníku do domu,
  • sezení na obrubnících a stavebních prvcích vůbec,
  • sezení na vlastní donesené židli či jiném předmětu
  • sezení na kanále (i za to jedna paní dostala 500 korun pokuty)
  • pokud stojí více lidí spolu na chodníku (cestě)
  • vstup na trávník (zde se strážníci svým postojem liší, jedni to umožňují, druzí nikoli)
  • pouštění hudby venku (například z automobilu)
  • jakékoli provozování hudby venku atd.
  • hlasitější povídání venku (u všech "zvukových" záležitostí strážníci pokutovali, aniž by napřed změřili, jestli byla překročena hygienická norma).

V této části Janova jsou přitom jen dvě lavičky a žádné dětské hřiště. "Chtějí, abychom zmizeli z ulic a nebyli druhým na očích. My, dospělí to ještě překousneme, ale děti nemůžou být celý den zavřené doma," řekla k tomu jedna z maminek serveru Romea.cz.

Pokuty pouze Romům

Strážníci při vymáhání vyhlášky mnohdy postupují na hranici či za hranicí zákona. „Dávají pokuty pouze nám,“ tvrdí zde žijící Romové. Při návštěvě Janova jsem se o tom mohl přesvědčit na vlastní oči. „Bílí“ obyvatelé seděli v klidu na obrubníku (obrubě) a jejich děti běhaly po trávníku, přičemž strážníci kolem nich procházeli bez jakéhokoli povšimnutí. Za totéž přitom Romy pokutují i několikrát denně.

To potvrzuje i terénní pracovník Ondřej Kocur ze sdružení Společný život, který pomáhá lidem nejen v Janově, ale v celém Litvínově a v Lomu. "Pohybuji se v Litvínově i v místech zahrnutých do vyhlášky 6/2010 (viz text vyhlášky v tomto článku, příloha č. 1). A běžně tam vídám lidi, kteří sedí na stavebních prvcích čil leží na trávě a opalují se. Ani jednou jsem přitom nezaznamenal, že by je strážníci pokutovali." 

Stížnosti na městskou policii

Podle Kocura i svědectví mnohých Romů strážníci natáčejí lidi na kameru a fotografují je i v momentech, kdy nemusejí dokumentovat (údajná) porušení vyhlášky. A to aniž by se lidí optali, zda tak smějí činit. Po upozornění na to, že by s tím měli přestat, se strážníci buď vymlouvají, že nefotografují či nenatáčejí, nebo rovnou lidem odseknou, aby "drželi hubu," protože jim do toho nic není.

Romové si Ondřejovi Kocurovi stěžují na chování městských policistů velmi často. "Chtěl jsem s tím, jako se svým postřehem z terénu, seznámit velitele městské policie Urbana na jednom z pravidelných setkání neziskových organizací s představiteli města. A žádné konkrétní reakce jsem se nedočkal ani od něj ani od nikoho dalšího. Byla tam přitom i vedoucí sociálního odboru. Postrádám další zájem o taková setkání, jestli si budeme říkat jen to, že je všechno dobře, tak tam nemusím chodit," dodal Kocur pro server Romea.cz. Dodal, že není proti tomu, aby v Janově městská policie hlídkovala, právě naopak, ale "strážníci musejí postupovat podle zákona a musejí být spravedliví, tedy měřit všem stejně".

Šikana a porušování zákonů strážníky

Strážníci Romům automaticky tykají, chovají se k nim pohrdlivě, někdy používají nadávky a vulgární výrazy, relativně často na lidi řvou a strkají do nich. Dá se bez nadsázky říci, že někteří z městských policistů se k janovským Romům chovají jako dozorci v nějakém pracovním lágru tzv. druhé republiky. „Jednají s námi jako se zvířaty,“ vyjádřil jeden z Romů všeobecný pocit místních lidí. Tomuto chování jakoby napovídalo i okolí, jehož jádro tvoří ulice Albrechtická a Třebušická. První řada paneláků je na tabuli označena jako Blok D2, druhá jako Blok D3.

Někteří strážníci si podle více svědectví porušení vyhlášky vymýšlejí, jen aby mohli Romům napařit pokutu. Jindy dávají pokutu za jakoukoli cenu, což svědčí o chuti šikanovat Romy nejlépe. Viděl jsem strážníky dát pokutu dvouletému dítěti, respektive jeho mamince. Ta se na pár vteřin věnovala miminku v kočárku a dítě si sedlo na schody vedoucí do domu. Mohlo tam být tak půl minuty. Dorazili strážníci a maminka musela zaplatit 200 korun.

Podle několika svědectví strážníci zákony či předpisy také přímo porušují. Například na úzkém chodníčku (či cestě, na tomto místě v Janově neexistují klasické chodníky) se velmi rychle prohánějí na motorce (viz titulní fotografie). Oslovení Romové odhadují, že motocykly tam několikrát projely rychlostí přes 100 kilometrů v hodině, a to bez zapnutého majáčku a zvukového signálu. Po té cestě (chodníku) pochopitelně chodí lidé, včetně maminek s kočárky. „Kdybych neuhnula, tak srazil mě i s kočárkem,“ řekla Romea.cz jedna z romských maminek o této svévoli městských policistů.

Strážníci se také párkrát neostýchali vlézt lidem do bytu, aniž by k tomu měli od nich svolení a aniž by měli povolení k prohlídce bytu. Zásadně také neupozorňují (jak je jejich povinností) pokutované občany, že s pokutou nemusejí souhlasit. Naopak je nutí, aby ji bez řečí podepsali.

Zastrašování - příklad

Další z mnoha příkladů mně vyprávěla třiatřicetiletá žena. Stalo se v Janově, zhruba před rokem.

Žena přišla do obchodu. Tam už byli dva strážníci, něco si kupovali a právě platili. Pak vyšli ven. Stála ve frontě hned za nimi, takže vyšla ven chvíli po nich. Kupovala pizzu a cigarety. Hned, jak vyšla ven, požádali jí o předložení občanského průkazu, aniž by k tomu měli jakýkoli důvod, natož důvod zákonný. (Strážníci i policisté smějí zjišťovat totožnost občanů jen v zákonem vyjmenovaných důvodech. A občan České republiky není povinen u sebe nosit občanský průkaz.)

„Řekla jsem jim, že občanku u sebe nemám, ale že bydlím pár metrů od krámu. A jestli chtějí, aby šli se mnou, že jim občanku ráda ukážu. A oni, že ne, že mám okamžitě vlízt do jejich auta. Odpověděla jsem jim, že s nimi nikam nepojedu, a znovu jsem jim nabídla, aby šli se mnou domů. V tu chvíli přicházel můj přítel, zavolala jsem na něj, aby mi skočil domů pro občanku a on pro ni šel. Jeden ze strážníků na mě ale začal rozkazovačně řvát, abych do auta okamžitě nasedla a celý při tom zbrunátněl vzteky. Dostala jsem z něj strach. Začala jsem nastupovat do auta, on na mě přesto začal ječet ,okamžitě nasedni´. Stiskl mi při tom bolestivě paži a potom do mě strčil. Bouchla jsem se kvůli tomu o karoserii velmi bolestivě do hlavy.“

Mladá žena se náhle ocitla se dvěma strážníky v autě sama, jeden z nich si sedl k ní dozadu. Potom jezdili po sídlišti dokola, dávali jí různé otázky a chovali se při tom hodně agresivně.

„Ptali se mě například, jestli jsem tady odsud. Odpověděla jsem, že jo. Vzápětí se ptali, jestli jsem ze Slovenska a jeden z nich na mě začal křičet: co tady děláte, běžte si zpátky na Slovensko. Odpověděla jsem mu: proč mám jít na Slovensko, když mám české občanství? Já jsem se narodila tady. A on mi začal říkat: vy Romové si myslíte, že si u nás v Čechách můžete dělat, co chcete. Strašně jsem se bála, myslela jsem, že mě odtáhnou někam do lesa a tam mě zbijou. Měla jsem z toho silný křeče v žaludku, celá jsem se rozklepala… a klepala jsem se ještě doma, dlouho potom, co se to stalo.“

Střídavě jí tykali a vykali. „Tykali mi hlavně v těch chvílích, když na mě pouštěli hrůzu.“

Paní potom telefonovala na policii (státní, nikoli městskou) a celou situaci popsala do telefonu. Policisté jí řekli, že pokud chce něco ohlásit, tak musí přijít. Jenže ona se bála vyjít ven, nejen v tu chvíli, na žaludek si dávala obklady a ležela tři dny.

Zmlácení ženy strážníkem

Ve středu 19. 6. 2013 zde také došlo k incidentu, který je různými rasisty a xenofoby popisován tak, že Romka napadla strážníka. Skutečnost je ovšem taková, že strážník naopak napadl a zmlátil tu ženu. Jako důkazy pro toto tvrzení slouží video natočené na mobil, lékařská zpráva a svědectví několika lidí, kteří nejsou příbuzní s napadenou.

Podle lékařské zprávy (její fotokopii najdete pod článkem) má paní Kováčová bolesti v kříži, zvláště při chůzi, na základě zhmoždění dolní části zad a pánve. Je stále v neschopnosti, bere prášky proti bolesti a na uklidnění a chodí na obstřiky zad. Ještě minulý týden měla na tváři stále patrný monokl od rány pěstí, kterou jí strážník uštědřil, a šrám na ruce. Je kvůli tomu ve špatném psychickém stavu a cítí s ponížená.

magda-monokl_4.jpg
Na tváři byl i po deseti dnech od incidentu patrný zbytek monoklu po úderech pěstí, které Magdě Kováčové zasadil jeden ze strážníků. Viditelná byla i velká modřina na ruce.

„Moje patnáctiletá dcera čekala na kamarádku - jeli z koupaliště na dvakrát, protože se nevešli všichni najednou do auta - sedla si na schody vedoucí z ulice do domu. A najednou na mě zvoní, že kvůli tomu sezení na schodech dostala pokutu. Poslala jsem manžela dolů, řekla jsem mu, že jen vezmu peněženku a přijdu hned za ním. Když jsem tam přišla, ptal se manžel toho strážníka, za co konkrétně dceru pokutoval. A ten strážník mu na to řekl: no tak když se ptáš, tak to máš za pět set. A já mu říkám: když se teď zeptám já, jako matka, tak za kolik to budu mít, za tisíc?“ řekl serveru Romea.cz Magda Kováčová. 

Strážník podle ní začal sprostě nadávat a byl na ně drzý. „Holka z toho byla vystresovaná, málem se rozbrečela. Řekla jsem mu, že odvedu holku domů a potom to s ním vyřeším za ní, protože není plnoletá. Potom jsem k němu šla a chtěla jsem na něm, aby mi vrátil její občanku. To odmítl. Jak jsem byla naštvaná, tak jsem mu řekla, ať si ji tedy nechá a odváděla jsem holku k výtahu. Ve chvíli, kdy vešla do výtahu mě chytil za vlasy, otočil mě a vzápětí mi dal do tváře pěstí. Jak jsem odlítla, tak jsem se bouchla do ruky o zábradlí. No tak jsem se bránila, nebouchla jsem ho, jen jsem natáhla ruce, abych ho od sebe dostala co nejdál. A pak jsem dostala další rány, do nosu a zase do tváře. Byly u toho dvě paní. Když jsem po té třetí ráně padala k zemi, tak mě zachytily. Seběhlo se k tomu spoustu lidí. On pak odcházel, jako by se nic nestalo. Za chvíli si v klidu povídal se státníma policajtama, kteří na místo dorazili“ dodala Magda Kováčová.

Litvínovským policistům (nikoli městské policii) potom paní Kováčová celý příběh vyprávěla s tím, že tímto na toho strážníka podává trestní oznámení. Jak však posléze zjistila, tito policisté to brali jen jako vysvětlení. To je celkem běžný trik, kterým policie může případ zahrát do autu. Výpověď člověka neznalého věci nezaregistruje jako trestní oznámení, ale jakou pouhé vysvětlení a případ vzápětí odloží.

„Policisté mi řekli, že ten případ převzala mostecká kriminálka. Šla jsme tedy tam. Byl tam takový mladší pán, který mi řekl, že to postupují městskému úřadu k přestupkovému řízení. A já mu říkám: Jak to, že to není trestný čin? A co moje trestní oznámení? A on mi odpověděl, že žádné moje trestní oznámení nemá, že má jen trestní oznámení, které podal ten strážník na mě. Potom mi řekl, že jsem prý neuposlechla rozkazu toho strážníka. Ten mi ale za celou dobu žádný rozkaz nedal. Z toho jsem pochopila, že to přestupkové řízení má být vedeno se mnou, ne s tím, kdo mě napad´,“ dodala Magda Kováčová. Šla tedy na mostecké státní zastupitelství a tam podala trestní oznámení znovu.

Její vyprávění potvrdila dcera i druh Rudolf Mešo: „Ptal jsem se toho strážníka, za co dal dceři pokutu. A ten strážník mi odpověděl: když se ptáš, tak to máš za pětikilo. Odpověděl jsem mu, že mi nemůže dát pokutu jen za to, že jsem se na něco zeptal. On pak začal být drzý a už to jelo.“

Jednoznačné je i svědectví paní Heleny Daniové, která u incidentu byla přítomna. "Byli tam dva strážníci, jeden Rom a druhý ´bílýˇ. ten napřed strkal do dětí, a na na chodbě pak zmlátil Magdu. Dal jí několik ran a ona se při tom ještě bouchla, myslím, že o dveře výtahu. Rozčílila jsem se a řekla mu, že s námi jednají jako bychom byli v kriminále - mlátí nás, vyhrožují a nadávají nám, to vše naprosto bezdůvodně," řekla paní Daniová serveru Romea.cz. 

Ve prospěch zmíněného popisu událostí hovoří i video, na němž je zřetelně vidět, že strážník Magdu Kováčovou několikrát uhodil.

Vyhrožování. Petice 

Předchozí vyprávění dokresluje i příhoda, která se v Janově stala před dvěma dny. Postarší Rom seděl na jednom ze stavebních prvků, jak říká vyhláška čemukoli dodaného člověkem do veřejného prostoru. Přišli k němu dva strážníci a jeden z nich se choval nadřazeně a po vzájemné slovní potyčce začal pánovi vyhrožovat, že mu dá "přes držku" a mával při tom obuškem. Postarší Rom to už nevydržel a vyjel na něj s tím, že mu také začal tykat. Tento konflikt není podložen svědecky (Romea.cz bude jeho pravdivost ověřovat), jeho popis je ovšem v souladu s tím, co o chování strážníků tvrdí ostatní janovští Romové i sociální pracovník Ondřej Kocur.

Místní Romové již mají dost toho, že s nimi městští představitelé jednají jako s druhořadými lidmi. Část z nich se radikalizuje, hlavně mladí muži. Většina z nich však stále spoléhá na to, že celou záležitost pomohou dát do pořádku běžné mechanismy. Sepsali proto petici, v níž požadují instalaci laviček a vyhrazení míst k odpočinku a sezení v Janově. "My, občané - a také vaši voliči - jsme zásadně proti, aby představitelé města Litvínov i nadále pokračovali v segregační a represivní politice omezující naše ústavní právo o svobodném pohybu," píší signatáři petice mimo jiné. Petici inicioval Miroslav Kováč ze Strany rovných příležitostí, který donedávna v Janově bydlel.

Podrobněji o zmíněném vyhrožování i o dalších svědectvích místních Romů, která popisují jednání litvínovské městské policie, budeme informovat v některém z dalších článků na toto téma.

Oslovili jsme i starostu Litvínova a velitele městské policie s dotazy ohledně zde popsané situace. Nikdo z nich se neozval, ani po několika dnech od vznesení dotazu. Tyto a další představitele města, ale i státních institucí, budeme i nadále kontaktovat.

Přečteno: 13170x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Městská policie, Romové, Janov, Litvínov, Násilí, ŠikanaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo