romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)
Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.

VIDEO

Volný před řečnický pult umístil transparent s nápisem All Lives Matter (Na všech životech záleží). Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek transparent několikrát vynesl ven z jednacího sálu, do něhož se ale zase vrátil.

"Nikomu neupírám právo na jeho názor," řekl Kalousek. Nemá ale podle něho být doprovázen plakáty.

Situaci uklidňoval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), podle kterého není zakázáno takové pomůcky používat. Poslance vyzval, aby se navzájem respektovali. Na několik minut jednání Sněmovny přerušil.

Předseda Trikolóry, nezařazený poslanec Václav Klaus mladší, pak navrhoval, aby Kalousek dolní komoře vysvětlil, na kterých životech nezáleží a co je na heslu rasistického nebo nehumánního.

Zeman výrok pronesl v rezidenci amerického velvyslance při příležitosti oslav 244. výročí Dne nezávislosti Spojených států. Podotkl, že je na akci jako nezávislý občan i jako přítel USA. "A z obou těchto rolí říkám, že slogan Black Lives Matter je rasistický, protože záleží na všech životech," prohlásil.

Americké hnutí Black Lives Matter (BLM) založily před sedmi lety tři ženy, přičemž dvě z nich – Alicia Garza a Patrisse Cullors – se identifikují jako queer a jedna ze zakladatelek globální sítě BLM Elle Hearns je transžena. Hnutí, jež se během dvou let proměnilo z internetového fenoménu v celoamerickou síť s patnácti pobočkami a dokázalo spolupracovat s mnoha organizacemi po celém světě, si inkluzivitu vytyčilo jako prvořadý úkol. Ruku v ruce s ní jde také decentralizace a absence hierarchií typu celonárodního ústředí.

Diskuze o tom, zda je heslo Black Lives Matter rasistické nebo ne se vedou i v USA. Vysvětlení hesla si na plakát dala na jedné z demonstrací i malá černošská holčička. Na plakátu je kromě jiného napsáno: "Nikdy jsme neřekli, že záleží pouze na černošských životech. Víme, že záleží na všech životech. Potřebujeme jen vaší pomoc, protože černošské životy jsou v nebezpečí."

Přečteno: 1959x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Sněmovna, poslanec, USA, PrezidentHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo